Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Politika 17 Aralık 2018

Ali Kılıç ‘ dün yaptım, bugün yıkarım’

Maltepe Beşçeşmeler  esnafı şaşkın. Maltepe belediyesi tarafından yapımına izin verilen dükkanların genişletilmesi  kararı Kültür ve Turizm Bakanlığı…

Maltepe Beşçeşmeler  esnafı şaşkın. Maltepe belediyesi tarafından yapımına izin verilen dükkanların genişletilmesi  kararı Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul V numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 31.05.2018 tarih ve 5407 sayılı kararı ile iptal edildi.

Maltepe belediyesine ulaştırılan bu karar sonrası, Belediye tarafından esnafa yapılan tebliğ ile 15 gün içinde tescilli ve tescilsiz yapılan tüm cephelerin yıkılması kararı bildirildi.

Bilgisiz ve beceriksiz bir belediye anlayışının, işgaliye geliri olarak düşünülen cepheler esnafı masrafa  sokarken, alınan yeni bir kararla esnaf yine mağdur oldu.

Esnafın zararını kim karşılayacak?
tebligat

Geçmişte yapılan şu açıklamaya bir göz atalım;tarih 07.10.2016

“Maltepe’nin tarihi mekanlarından biri olan Beşçeşmeler Meydanı’nda dönüşüm heyecanı yaşanıyor.

Maltepe’nin tarihi mekanlarından biri olan Beşçeşmeler Meydanı’nda dönüşüm heyecanı yaşanıyor. Bölge esnafıyla bir araya gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a, esnaftan tam destek geldi. Kılıç, “Projemiz hazır önümüzdeki hafta burada sizlere bir sunum yapacağım. Siz onay verirseniz, bu meydanı hep birlikte canlandıracağız” diye konuştu.

“Bu meydan Maltepe’nin rengi olmalı”

Beşçeşmeler dönüşüm projesine ilişkin esnafa açıklamalarda bulunan Kılıç, “Beşçeşmeler Maltepe’nin bir rengi olmalı, burayı renklendirmeliyiz. Maltepe merkezden sahile kadar olan kısmı bir bütün olarak ele aldık ve dönüşüm planlarımızı hazırladık. Beşçeşmeler Meydanı’nın planını hazırlarken, dünya çapında 500’e yakın meydanı inceledik. Burada bir ofis açmayı planlıyoruz. Beşçeşmeler Meydanı’nın 3 boyutlu planlarını burada sergileyeceğiz. Herkes gelip ziyaret edip görebilecek. Danışmak istediği konuları, bu ofisimizdeki görevli arkadaşlara danışabilecek. Bu konuda sizlere de iş düşüyor. Hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Ben istiyorum ki oturalım, bu meydanın geleceğine hep birlikte karar verelim” diye konuştu.

Ve Maltepe’nin özelliklerinden ve tanıtımında önemli yeri olan, tarihinin yaşadığı, bu mekanı berbat ettiler. Esnafı zor durumda bıraktılar, vatandaşları zor durumda bıraktılar.

Daha önceki haberimizde yine aynı bölge için yapılan yanlış uygula için yaptığımız haberde, ”görevi kötüye kullanmak” suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandığını duyurmuştuk.

Gelinen noktada  esnafı destekler gibi görünen belediyenin, kendi çıkarları için esnafı düşürdüğü zor durumlar ortaya çıkıyor. ( Öz derici ve Atmaca İşhanları esnafının durumu ise hala muamma ve ayrı bir yazı konusu)

CHP’li Ali Kılıç’a hapis cezası istemi(Mart 20, 2018 Özgür ifade gazetesi)

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve belediye meclis üyelerinin de aralarında olduğu 26 kişi hakkında, içkili yer bölgesine alınmaması gereken yerleri içkili yer bölgesine dahil ederek iş yeri sahiplerine haksız menfaat sağlanmasına sebebiyet verdikleri ve mesafe ölçüm tutanaklarını gerçeğe aykırı düzenledikleri iddiasıyla ”görevi kötüye kullanmak” suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve belediye meclis üyeleri hakkında, içkili yer bölgesi tespitiyle ilgili 5 Aralık 2014’te alınan kararda mevzuata aykırı hareket edildiği iddiasına ilişkin şikayet üzerine başlatılan soruşturmayı tamamladı. Belediye meclis üyesi olan 13 kişinin isminin ”müşteki” olarak bulunduğu iddianamede, ”şüpheli” olarak da Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve belediye meclis üyelerinin de aralarında olduğu 25 isme yer verildi.

 

 

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

DİN BİR VİCDAN MESELESİDİR

DİN BİR VİCDAN MESELESİDİRTema Tasarım |