Ana Sayfa Gündem 5 Nisan 2018

Belediyelerde binlerce taşeron işçisi artık işsiz!

Hükümetin 696 sayılı KHK’yla getirdiği  ve ‘taşeron sorunu ortadan kalktı’ denilerek kamuoyuna sunulan taşeron düzenlemesinin kandırmacadan ibaret olduğunu söylemiştik….

Hükümetin 696 sayılı KHK’yla getirdiği  ve ‘taşeron sorunu ortadan kalktı’ denilerek kamuoyuna sunulan taşeron düzenlemesinin kandırmacadan ibaret olduğunu söylemiştik.

Taşeron işçilerin kadro başvurularının ilk sonuçları gelmeye başladı. Maltepe  belediyesinde, kaç kişi kadroya kabul edilmiş, kaç kişi reddedilmiş, araştırdık ve derledik.

Görünen o ki, 696 sayılı KHK güvencesiz, esnek, uzun süreli ve düşük ücret ile çalışma biçimlerine çözüm olmadı.

Maltepe belediyesi, emekçiden yana olmadığını ve yandaşlarını ön planda tutuğunu Taşeron konusunda takındığı tavırla ortaya koymuştur.

Detaylarını yazacağız.

MALTEPE BELEDİYESİ

1425 kabul, 246 ret

(Detaylar: Park ve bahçeler 125 başvuru 6 ret, 12 kapsam dışı, Bilgi işlem 29 başvuru hepsi kapsam dışı, Çevre koruma kontrol md. 5 başvuru 5 kabul, Destek hizmetleri md. 686 başvuru 10 ret, 24 kapsam dışı, Fen işleri md. 138 başvuru 6 ret, 1 askıda, Sağlık işleri md. 12 başvuru hepsi kapsam dışı, Sosyal destekhizmmd. 17 başvuru hepsi kapsam dışı,Temizlik İşleri Müdürlüğü 524 başvuru 16 ret, 9 kapsam dışı, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü 101 başvuru hepsi kapsam dışı)

Veteriner İşleri Müdürlüğü 31 başvuru 1 red, Mataş güvenlik 2 başvuru ikisi de kapsam dışı)

 Bakın Belediye başkanı Ali kılıç ne anlatıyor. Çok derin bir değerlendirme yapmış. (Yazıyı kim hazırladı bunu bilmiyoruz)

21 Haziran 2014 tarihinde ne demiş. “Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Yol Bakım Amirliğini ziyaret eden Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Taşeron işçilere ayrım yapılmasını istemiyorum. Bu uygulamamı belediyede de başlattım. Normal işçiler neden faydalanıyorsa, taşeron işçilerimiz de ondan faydalanacak” dedi.

“Ali Kılıç: Halkçı belediyecilikte Maltepe örneğiMart 5, 2018  politikyol.com

“İnsanlık, bilimsel ve teknolojik açıdan tarihinin en parlak dönemini yaşarken eşitsizlik alanında çok derin bir kriz içindedir. Yoksul ve zengin arasında yaşanan küresel uçurum boyutları sadece insanlığın değil bir bütün olarak yaşamın akışını, kurgusunu değiştirecek bir nitelik taşımaktadır. Kar hırsı bir taraftan sermayenin belli ellerde toplanmasını sağlarken diğer yandan büyük kitlelerin temel yaşamsal ihtiyaçların karşılanması imkanını da ortadan kaldırmaktadır. Derinleşen bu eşitsizlik krizine karşı mücadele etmek, insanların temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak bugün en çok adaletten, eşitlikten, hakça paylaşımdan yana sosyal demokratların görevidir. Çünkü sosyal demokratlar siyasal sahneye çıktıkları andan itibaren hep işçileri, emekçileri, yoksulları, dezavantajlı grupları desteklemiş, onların taleplerini örgütlemiş ve iktidara geldiklerinde hep onların istemleri doğrultusunda siyasetlerini biçimlendirmişlerdir.

İnsani, vicdani, tarihse, siyasi ve yönetsel sorumluluğumuz gereği göreve geldiğimiz günden bugüne her zaman “Kimsesizlerin Kimsesi” olduk. Bu noktada bir anlayış farkı yarattık. Çünkü belli imkanlara ulaşmayan yurttaşlara “muhtaç insan” denilmektedir ve bu doğru bir tutum değildir. Biz “yardıma muhtaç değil, hak sahibi vatandaş” anlayışı ile 4 yıl boyunca hareket ettik ve hakkı olan, ihtiyacı olan yurttaşlarımıza her konuda yardımcı olduk, imkânlarımızı onlar için seferber ettik. 4 yılda hemen her konuda yurttaşlarımıza yardımcı olduk, onların taleplerini geri çevirmedik. Asla görmezlikten gelmedik.”

Şimdi, Taşeron işçilere, ‘geçmiş haklarından feragat ettim’ imzasını kim niçin topluyor. Yetkisi olduğu halde işçilerin kadro haklarını vermediği halde, hak sahiplerinin alacaklarına da el koyuyor.

İşte Sosyal belediyecilik anlayışı diye sunduğu yöntem bu. Sosyal demokrat uygulamanın belediyede olmadığın yüzlerce olayda görebilirsiniz. Bunu uygulamak için önce sosyal demokrat olmanız lazım.

 

 

Google NewsTema Tasarım |