Ana Sayfa Gündem, Maltepe 31 Ocak 2018

Maltepe esnafı zor durumda

Yıllar önce “Maltepe Meydan Projesi “ olarak hayata geçirilmeye çalışılan, Maltepe Belediyesinin de sık sık tekrarladığı bu…

Yıllar önce “Maltepe Meydan Projesi “ olarak hayata geçirilmeye çalışılan, Maltepe Belediyesinin de sık sık tekrarladığı bu proje geldiğimiz noktada anlaşılıyor ki, daha önceden hazırlanmış birilerine söz verilmiş bir AVM projesidir.

Sahte ve resmi olmayan evraklarla zabıtalar bütün esnafı tehditle yerlerini boşaltmaya çalışıyorlar. Bu binaların yeniden yapılması için ne belediye, ne proje yaptım diyen şirket hak sahibi değildir ve buradaki esnaf istediği firmayla gönüllü olarak anlaşarak yeniden dönüşümü sağlamalıdır.

Şu da açık ki. Şirket adına alınan birçok mülk şu anda parası ödenmediği için hacizli durumdadır.

MALTEPE BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR.
AVM’lere karşı olan Bir Sosyal Demokrat Parti Belediyesinin bu projeyi savunması esnaf tarafında garip karşılanırken, Küçük esnafı yok eden ve bugün kapanmaya yüz tutmuş AVM projesi Maltepeli esnafların ve mülk sahiplerinin tepkisiyle karşılanıyor. Zor şartlarda geçimini sağlayan, devlete verginin çoğunu veren küçük esnaf  böyle bir AVM de yer alamaz. Yüzlerce Aile perişan olacak.

Belediyenin Kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm anlayışın tam tersi olarak rant peşinde koşanlara imkan sağlaması bir Sosyal  Demokrat Belediyeye yakışmaz. Ama işin içinde bu ranttan pay varsa bilemeyiz.  Hani birlikte karar verecektik….

Yer Maltepe, Atmaca iş merkezi .Aslında SKAMAR A:Ş Projesine baktığınızda sadece Atmaca pasajı değil, Güven pasajı ve Beşevler sokağı da kapsayan büyük bir projeden bahsedebiliriz.

Pasaj esnafı  yönetim kurulu toplantısında üçte iki çoğunluğu toplayarak dönüşüm için başka Müteahhitlerle anlaşması da engellenmektedir.

Şimdi projenin detayına bakalım. Bu Proje 2014 yılında Ali Kılıç’ın Başkanlığıyla birlikte başlıyor.

PROJE İÇİN YAPILAN ŞİRKET AÇIKLAMALARINDA

SKAMAR Gayrımenkul A.Ş nin diğer ortağı olan Muzaffer Kaygusuz:

Ankara ‘da ticarete devam ederken Ankara firması olarak İstanbul Maltepe’ de şirketimizin alacağına karşılık Özderici pasajında natamam ve bitmemiş Gayrimenkuller aldık. Altı yıl boyunca başta Özderici  olmak üzere yan pasajlarda dahil birçok tapu topladık. Proje için Sadık ÖZDEMİR ve oğlu Hüseyin ÖZDEMİR ile birlikte Maltepe’nin iyi bir AVM’ ye  ihtiyacı olduğunu düşünerek Cadde konseptli bir proje yapmaya karar verdik.  Bununla ilgili çeşitli maliklerle kat karşılığı sözleşme  ve satın alma yoluyla anlaşmalar yaptık.( Röportaj Tarihi 2016) (İstanbusSonhavadis Gazetesi)

 (Muzaffer Kaygusuz aynı zamanda borç içinde ki HERA İNŞAAT GAYRİMENKUL SAN. TİC. A.Ş.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI olarak görünmekte (Şirket detayını yazacağız)
Skamar Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi YETKİLİSİ Sevim Ayık. Görünmekte
. )

 SKAMAR Gayrımenkul’un ortaklarından Hüseyin ÖZDEMİR:

“2014 ‘ün Ocak ayı başında Skamar A.Ş.’nin sahibi Muzaffer Kaygusuz ile tanıştık. Kendisi bize geliştirdiği Maltepe projesinden bahsetti. Babam Sadık Özdemir ile Ben Projeyi duyunca çok heyecanlandık. Bu projenin içinde olamamız gerektiğini inandık. Gerekli fizibilite çalışmalarımızıdayaptırtıktan sonra Muzaffer bey ile aynı paralel de düşündüğümüz için yani belirtmek isterim ki Asrın projesi olarak adlandırdığımız Maltepe projesine dahil olduk.  Buradaki iş birliğimizin sadece yatırımcı olarak kısıtlanmasını istemedik. Buna istinaden Skamar A.Ş. ‘nin %50 sine ortak olduk. Ayrıca İnşaat’ın tüm yapım işi masraflarını tümünü yüklenmeye karar verdik. Belirli bir iş planı içerisinde birinci aşama olarak Maltepe projesi kapsamındaki yerlerden çeşitli gayrimenkuller satın aldık. Satın alma kotasına geldikten sonra 2.aşama olarak kat malikleri ile kat karşılığı sözleşmeler yapmaya başladık. Sonraki aşamamızda ise projemizin daha da gelişmesinden ötürü kentsel dönüşüm kapsamına sokmaya karar verdik.

Binaların çürük raporunu tutan İLKON Firması kim?Yine Muzaffer Kaygusuz açıklıyor.

İLKON MÜHENDİSLİK YAPI DENETİM

İlkon Mühendisliğin; Skamar A.Ş.’nin çözüm ortakları arasında yer alması, gayrimenkul yatırım projelerin önemli safhalarından ikisi olan kentsel dönüşüm ve inşaat esnasında yapı denetim için harcanan zamanın en aza indirgenmesine olanak sağlamamaktadır ( Röportaj Tarihi 2016) (İstanbusonhavadis Gazetesi)

Tutulan raporda yetkilinin ve inceleyen kurumun ne ıslak nede Eloktronik  imzaların olmaması ise şaşırtıcı. Maltepe Belediyesi Yapı Kontrol Müd. V. Haydar Battal tarafından maliklerin evlerine Pazar günü zabıtalarca 22.09.2016 tarihli 30 günde tahliye zaptı gönderilir. Aradan zaman geçer ve 20018 yılının Ocak ayında esnafın elektrik ve doğal gazları kesilir. 16 Ocak 2016 tarihinde hiçbir resmimet içermeyen, iki zabıta imzalı evraklar vatandaşın evlerine dağıtılır.

Ankara’dan Maltepe’ye uzanan Firma daha Maltepe belediyesini Ali Kılıç’ın başkan seçilmesiyle gündeme geliyor. Şirket projeyi sitesinde şöyle tanıtıyor.

Maltepe Projesi

Skamar A.Ş. tarafından hayata geçirilecek olan İstanbul, Maltepe-Bağlarbaşı Mahallesinde yer alan Alışveriş Merkezi projemiz ile değer katacağımız Maltepe ilçemize yeni bir çehre kazandıracak olup aynı zamanda yeni iş imkanları ile müşteri portföyünü geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

PROJE KONUMU: MaltepePROJE TİPİ: Alışveriş Merkezi

İşin en ilginç tarafı ise Ali Kılıç daha başkan adayı iken Meydan projesini açıklıyor

ALİ KILIÇ’TAN AÇIKLAMALAR.

1.Milliyet.com.tr » Dar gelirliye 600 TL ilçeye ‘meydan’ sözü 14.03.2014 – 02:30

Dar gelirliye 600 TL ilçeye ‘meydan’ sözü

Maltepe’nin CHP’li başkan adayı Ali Kılıç, trafiği yerin altına alıp ilçeyi daha geniş bir ‘meydan’a kavuşturacak. Altın Kart’a da 600 TL yükleyip dar gelirli ailelere dağıtacak.

Maltepe’nin meydansız bir ilçe olduğunu anımsatan Kılıç, şunları kaydetti: “İlçe üç yol ağzında. Solda küçük bir meydan kalmış durumda. Trafik bu noktada da önemli sorun. Toplu taşıma araçları devamlı trafikte kalıyor ayrıca vatandaşlar yürüyecek alan bulamıyor. Bu meydanı yeniden planlamak istiyoruz. Ama bunu meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının onayını alarak her aşamasında danışarak yapacağız. Bu noktada trafiği de yerin altına alma projemiz var.

  1. Tarih: 12.12.2014 21:25:31 İstanbul gerçeği

“Maltepe Meydan Projesi”ne esnaflardan tam destek

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Bağlarbaşı Mahallesi esnaflarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Esnafın sorunlarını yerinde dinleyen Başkan Kılıç, Maltepe Meydan Projesi ile ilgili olarak esnafı bilgilendirdi ve projede, hafif raylı sistemin de olacağı müjdesini verdi.

Bağlarbaşı Mahallesi Sakızağacı esnafıyla bir kahvaltı organizasyonunda buluşan Başkan Kılıç, “Maltepe’ye çağdaş bir meydan kazandırmak için kolları sıvadık. Emniyet Binası dahil olmak üzere, burada bulunan hanları da yıkarak, meydanı genişleteceğiz. Ancak bunu yaparken esnafı mağdur etmeyecek çözümler gerçekleştirecek, gerekirse kira bedellerini ödeyeceğiz. Ayrıca meydanının arka tarafında, Atatürk heykelinin olduğu kısımda, 15-20 dönümlük bir yeşil alan oluşturarak Maltepe’ye kazandıracağız. Burada yer alan iş hanlarını da bitişik nizamda yaparak hem dükkanlarıgenişleteceğiz, hem de esnaf kazanmış olacak. Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yer altına otopark yapacak. Böylece meydan tam anlamıyla markalaşacak. Tiyatro ve sinema salonlarının yer aldığı bu projeyle Maltepeli rahat bir nefes alacak. Tabi bunları hemen değil, proje onaylanırsa 2 sene içerisinde, etaplar halinde yapacağız. Bu projeye desteklerinizi bekliyorum” dedi.

Önceden kurgulanmış görünen, Yalan ve rant tezgahlı Bu projenin içinde daha kimler var göreceğiz. Geniş detayları belgelerle yazmaya devam edeceğiz.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |