Ana Sayfa Gündem, Maltepe 20 Şubat 2018

Maltepe’yi başkandan dinleyelim

Maltepe Belediyesi yönetimi 4. Yılını doldurdu. Bol bol çaldık oynadık ama verilen sözler, yapılması gerekenler hep geride…

Maltepe Belediyesi yönetimi 4. Yılını doldurdu. Bol bol çaldık oynadık ama verilen sözler, yapılması gerekenler hep geride kaldı. Söz uçar yazı kalır. Verilen sözlerin bir bölümünü Başkanın kendi ağzından okuyucularla paylaşalım ve kararı onlara bırakalım.

 

Milliyet.com.tr » Hanife Baş14.03.2014

Dar gelirliye 600 TL ilçeye ‘meydan’ sözü

1-Maltepe’nin CHP’li başkan adayı Ali Kılıç, trafiği yerin altına alıp ilçeyi daha geniş bir ‘meydana kavuşturacak. Altın Kart’a da 600 TL yükleyip dar gelirli ailelere dağıtacak.

Altın Kart’a aylık 600 TL kredi yükleyip bunu yoksul ve dar gelirli ailelere dağıtacağız. Beş bin aileye ulaştırılacak. Kadınlar, Maltepe sınırları içinde her yerde bu parayı özgürce kullanabilecek.
Bundan esnafın yararlanmasını da istediğimiz için bu paranın ilçe sınırları içinde harcanmasını sağlayacağız.
Alanlar var mı? yoksa bu bir yalan mı?

2-Emekçi kadınları dinleyen Kılıç, “Hiçbir annenin gözü arkada kalmayacak. Her mahallemizde iki kreşle çocuklarımızı koruyacak,  onlara bağlı oyun odası planlarımız var. Dar gelirli ailelerin çocukları da kreşten yararlansın istiyoruz. Onlara geliştirici eğitimler verecek ve annelerin gönlünü ferah tutacak güven içerisinde işyerlerinde yerlerini almalarını sağlayacağız. Amacımız, kadınlarımızın omuzlarındaki yükü hafifletmek, ortak olmak ve hayatlarını kolaylaştırmak.

Her mahallede iki kreş var mı? Yapılanlar ücretsiz mi?

3-Ayrıca Maltepe’nin üst tarafında kent orman projemiz var.  Mesire alanı olarak halkın buluşma noktalarından biri olacak. Sokak hayvanları için yaşam köyü de düşünüyoruz.”

Gören var mı?

M’EXPO PROJESİ

4-Maltepe’nin temel sorunlarından biri işsizlik. Bu çözüldüğünde Maltepe’nin vizyonu da, çehresi de değişecek. Bu anlamda M’Expo projesi, sadece Maltepe’nin değil, Anadolu yakasının,  İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin projesidir. Bir şeyi önemle vurgulamak istiyorum. Bu proje, Ali Kılıç’ın fikri olsa bile, Anadolu yakasının tüm ilçelerinin desteği olmalı. Bu proje, bir belediyenin tekeli olmaktan çok hepimizin ortak projesi olmalı ki, Türkiye’miz, esnafımız ve insanımız kazansın. 900 milyon euroluk projemiz için bu yılın sonunda temeli atmak istiyoruz. 2017 yılının sonunda projenin yüzde 35’ini bitirmeyi hedefliyoruz. M’Expo demek, 25 bin insanımıza iş demek. Hangi siyasi partiye oy veriyorsanız Maltepe’ye sahip çıkmak adına, sizden M’Expo projemize destek istiyorum. Hep beraber M’Expo’ya destek yoksa oy da yok diyeceğiz.

2017 yılının sonunda %35 bitecekti. Ne oldu. Söz verip yapamayana da oy yok.

4-Maltepe’nin meydansız bir ilçe olduğunu anımsatan Kılıç, şunları kaydetti: “İlçe üç yol ağzında. Solda küçük bir meydan kalmış durumda. Trafik bu noktada da önemli sorun. Toplu taşıma araçları devamlı trafikte kalıyor ayrıca vatandaşlar yürüyecek alan bulamıyor. Bu meydanı yeniden planlamak istiyoruz. Ama bunu meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının onayını alarak her aşamasında danışarak yapacağız. Bu noktada trafiği de yerin altına alma projemiz var.
Trafiğin büyük kısmını akar hale getirip lambalardan kurtaracağız. Minibüsleri de yer altından geçirip ayrıca burada otoparklar inşa edeceğiz. Hem trafiği rahatlatacağız hem de meydanı sadece yayalara bırakacağız. Meydanda başlayıp Beşçeşmeler’e kadar devam eden tarihi bir alan var. Bu alanı da yeniden tasarlayıp Maltepelilerin huzur içinde alışveriş yapmasını sağlayacağız.”

Trafikten huzur bulanlar var mı?

5-“Maltepe Meydan Projesine esnaflardan tam destek

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Bağlarbaşı Mahallesi esnaflarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Esnafın sorunlarını yerinde dinleyen Başkan Kılıç, Maltepe Meydan Projesi ile ilgili olarak esnafı bilgilendirdi ve projede, hafif raylı sistemin de olacağı müjdesini verdi.

Ali Kılıç

Bağlarbaşı Mahallesi Sakızağacı esnafıyla bir kahvaltı organizasyonunda buluşan Başkan Kılıç, “Maltepe’ye çağdaş bir meydan kazandırmak için kolları sıvadık. Emniyet Binası dahil olmak üzere, burada bulunan hanları da yıkarak, meydanı genişleteceğiz. Ancak bunu yaparken esnafı mağdur etmeyecek çözümler gerçekleştirecek, gerekirse kira bedellerini ödeyeceğiz. Ayrıca meydanının arka tarafında, Atatürk heykelinin olduğu kısımda, 15-20 dönümlük bir yeşil alan oluşturarak Maltepe’ye kazandıracağız. Burada yer alan iş hanlarını da bitişik nizamda yaparak hem dükkanları genişleteceğiz, hem de esnaf kazanmış olacak. Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yer altına otopark yapacak. Böylece meydan tam anlamıyla markalaşacak. Tiyatro ve sinema salonlarının yer aldığı bu projeyle Maltepeli rahat bir nefes alacak. Tabi bunları hemen değil, proje onaylanırsa 2 sene içerisinde, etaplar halinde yapacağız. Bu projeye desteklerinizi bekliyorum” dedi.(12.12.2014 İstanbul gerçeği)

Destek var ama eylem yok. Belki ilerideki 10 yılda yaparlar.

6-MALTEPE’YE HAFİF RAYLI SİSTEM GELİYOR

Projede, hafif raylı sistemin de olacağını ifade eden Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Beşçeşmeler’de de bir dönüşüm yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca metro ile bağlantılı olacak şekilde tramvay hattı yapılarak, bunun Maltepe Meydanı’na kadar getirilmesini sağlayacağız. Böylece vatandaşlarımız metroya kolayca ulaşabilecek. Şöyle ifade etmek gerekirse Maltepe’yi çekim merkezi haline getireceğiz. Bu olunca, esnaf kazanacak, Maltepeli kazanacak. Biz, 2 yıl sonra 100 yıllık bir Maltepe’yi yaratmak, inşa etmek istiyoruz.”

4 yılda 100 yıl geriye gittik gören var mı?

7-Kadın ve çocuklar için ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz Maltepe’de?
Kreşlerimizi yapıyoruz. Her mahalleye bir kreş sözümüz var. 4 tanesini açtık, 4 tanesinin inşaatı devam ediyor. Yılbaşında inşallah bitireceğiz. Kreş ile çocuklarımızı sokaktan alacağız. Okul öncesi eğitime önem vereceğiz ki ekonomik sıkıntısı olan ailenin çocukları da eğitim yarışında diğer çocuklarla aynı yarışta koşabilsinler. Anneleri de topluma kazandırmak istiyoruz. Çocuğu kreşte tuttuğunuz zaman annenin kendine zaman ayırması söz konusu. Sosyalleşmesi, özgürleşmesi söz konusu… Türk toplumunda evlenip doğum yaptıktan sonra aynı döngü içinde kadının hayatı bitiyor. Bunu benim belediye başkanı olarak ön görmem lazım. Kadının ekonomik özgürlüğüne kavuşabildiği toplumlarda demokratik kararlar alınır aile içerisinde. Bunun için kilim, halı atölyesi kurduk. Gömlek, kravat dikme atölyesi, cam şişe işleme atölyesi kurduk. Önümüzdeki aylar içerisinde Türkiye’nin ilk kadın matbaasını kurmak istiyorum sadece kadınların çalıştığı, en yukarıdan aşağıya. Maltepe Belediyesi’nin bütün baskı işlerini orada yapmak istiyorum. Belediye deniz com09 Kasım 2015

Bu Atölyeler ne oldu? Kaç kadın buradan geçim sağlıyor bilen var mı? Bunun için mi bir gömleğe 90 TL ödediniz.

 

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |