Ana Sayfa Gündem, Maltepe 10 Ekim 2018

Sayın Haydar Battal

  Senin yaşından oldukça büyük olduğum için sana nasıl hitap edeceğimi bilemedim. Ama resmiyet bozulmasın diye sayınla…

 

Senin yaşından oldukça büyük olduğum için sana nasıl hitap edeceğimi bilemedim. Ama resmiyet bozulmasın diye sayınla başlıyorum.

Özdericive Atmaca İş hanlarının boşaltılması için verdiğiniz çabada gıyabınızda sizi tanıma fırsatım oldu. Hani esnafın itirazlarına, “ben işimi yapıyorum gerisine karışmam” demiştiniz. Haklısınız ve sabah 9, akşam 17 diye başladığınız görevinizde başarılar dilerim.

Arkanda, çocuğunun büyüdüğünde “baba bu vakada niye eğilip büküldün, niye sağır dilsiz kesildin” ya da “mesleğini ahlakını niye peşkeş çektin” diye hesap soracağı çukurlar bırakmadan yaşayabilmekten kıymetlisi yok. Bundan öte miras da yok, emin olunuz…

Gazetelerden okuduğumuz, konuşmalarda dinlediğimiz birçok olay var ki siz sadece kendi işinizi yaptığınız için bunlardan tabi ki haberiniz yok ve zaten karışmıyorsunuz.

Birkaç örnek verelim.  Bizde bunları gazetelerden okuyoruz tabi.

HEGS- ŞİMŞEK firmalarıyla yapılan ihalelerde, rüşvet alan belediye yetkilileri tek tek firma sahibi tarafından anlatılıyor.

MATAŞ’ta Hatay’dan Besim Ünsaldı’ya çalışıyormuş gibi maaş bağlanıyor.

MATAŞ Bünyesinde bulunan Tekstil atölyesi 19 TL’ye bir gömlek üretip dağıtılırken, başka firmaya tek gömlek 99 TL’ye yaptırılıyor (Şimdi atölye niye kapatıldı bilmiyorum).

Adrese teslim ihaleler yapılıyor.

Birileri üç Üniversite bitirip yalanını atıp, sonra Akşam lisesinden diploma alıyor.

MEXPO yalanına milyonlar harcanıyor.

“Yalan çok hoş bir şeydir. İnsana bir sürü hak etmediği ya da asla elde edemeyeceği imkânları sağlar. Ama bir fena yanı varsa, hırsızlığın ikiz kardeşi gibidir. Yalanla hırsızlık hatta tek yumurta ikizi de sayılabilir. İkisi de korkunç zevk verir, ikisi de alışkanlık yapar, ikisi de haksız kazanç sağlar; ama ne yazık ki bu harikulade yönlerinden dolayı çok, ama çok defalar, hem de büyütülerek tekrarlanır ve ikisinde de yakayı ele vermek, ne yazık ki mukadderdir bu yüzden.”

Maltepe’de kaçak katlar yapılıyor.

Küçükyalı’da yapılan AVM (açılışına katıldığınız) işyerlerinin çoğu ruhsatsız çalışıyor.

Verilecek örnek çok ama yaz yaz bitmez. Sonra bazı şeyleri yazmak için birilerinden izin almak gerekebilir.

Bunlardan haberinizin olmadığını ben anladım. Çünkü siz sadece kendi işinizi yapıyorsunuz ve başkasına karışmıyorsunuz. Bu güzel bir anlayış. Böyle devam etmenizi dilerim.

Ancak şunu sormam gerekiyor ki Gazetemize yazı yazan birini arayıp, “Niye o gazeteye yazıyorsun” demenize çok şaşırdım. Bu kadar ağır çalışma koşullarında bizi hatırlamanız, Başkanın gazeteci olmasından esinlendiğinizi düşünüyorum. Bundan sonra sana ne yazacağımızı, kimin yazacağını sana sorarız. Sen rahat ol.

Maltepe de Suçlular arsızdı, Korkaklar sessiz, Sessizler suç ortağı…”

Hatırladım (1980 yıllarında Evren,gazetelerde başımıza birer adam dikmişti. Şimdide gazeteler tek elden yönetilir oldu)

12 Eylül sonrasının dayattığı değerler sistemi, Yeni Sağ ile birleşip tüm toplumu tutsak almıştır… Artık, sadece ve sadece rant, kâr, çıkar, avanta peşine düşülmüştür. Tüm toplum, rezil bir aleladeliğin pençesindedir…

Hak, Hukuk, Adalet, basın özgürlüğü diyenlerin, sisteme karşı gibi görünüp, onun karşı olduğunu iddia ettiğin şeyin kendisi haline gelmek utanç vericidir, iğrençtir. Hele hele bu uğurda hayatını verenlerin arkasına sığınmak, onları kullanmaya çalışmak, çok daha iğrençtir.

Merakımı bağışla ama Ayda 27.140 TL ödediğiniz, yine ayda 5.900 TL, 4.900 TL gibi belediyeden para ödenen gazetelere de bunları söylüyor musunuz?

Ama siz kendi işinizi yapıyor, diğer işlere karışmıyorsunuz değil mi?

Biz doğruları yazmaya devam edeceğiz.

Uğur MUMCU : “Susmayı, bir yaşam biçimi olarak benimseyen insanlar vardır. Her adaletsizlik, onların eylemsizliklerinden güç alır biraz da…”
Özgür İfade Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |