Ana Sayfa Dünya, Gündem, İstanbul, Maltepe, Türkiye 19 Aralık 2018

Suriyeli Çocukların Rehabilitasyonunda Büyük Başarı

Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu çocuklar sanatla topluma ve birbirine bağlanıyor. Türkiye’deki yabancı uyruklu çocukların kültürel entegrasyonu çerçevesinde…

Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu çocuklar sanatla topluma ve birbirine bağlanıyor.
çocuk korosu

Türkiye’deki yabancı uyruklu çocukların kültürel entegrasyonu çerçevesinde sanat ve müzikle hayata bağlanıyor. Bu çerçevede Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu ilk kez sahneye çıkıyor.
çocuk korosu

Sığınmacı çocukların psikolojik rehabilitasyonunun sağlanması ve içinde yaşadıkları toplumla kültürel entegrasyonunun desteklenmesi birbirini tamamlayan iki önemli bilimsel müdahale yöntemidir. Bu minvalde Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve AB Projeler Merkezi tarafından geliştirilen  “Suriyeli Çocukların Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi” projesi 2017 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından fon desteği kazandı. Aynı yılın Ağustos ayında proje “Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor” sloganıyla faaliyetlerine başladı. Proje sonucunda Maltepe’de yaşayan Suriyeli çocukların %85’inde travma sonrası stres bozukluğu seviyelerinde azalırken %52’sinde ise travma sonrası stres bozukluğu belirtileri tamamen ortadan kalktı. İlçedeki Suriyeli çocukların %65’inde psikolojik iyi oluş halinde yükselme ve buna mukabil  %54’ünün major depresyon düzeylerinde ise azalma görüldü. Sığınmacı ailelerle sağlanan sıcak ilişkiler ve oluşan sosyal ağ neticesinde ilçede Suriyeli çocukların okullaşma oranı %100 arttı. Bu başarılarla birlikte 2018 Haziran ayında tamamlanan psikolojik rehabilitasyon projesi İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen “Projem Türkiye” yarışmasında Türkiye’nin en iyi ilk 100 projesinden biri olarak finale kaldı.

Maltepe’de Yaşayan 22 Milletten 317 Çocuk Kardeşlik Şarkıları Söylüyor

Maltepe’de yaşayan ve 28 farklı okulda eğitimlerine devam eden 22 milletten toplam 317 çocuk ve bu çocukların aileleri projenin hedef kitlesini oluşturmakta. Projenin ilk 3 ayında okullarda yetenek taramaları gerçekleştirilerek 14 okuldan 86 yabancı uyruklu çocuğa ulaşıldı. Bu çocukların 128 Türk çocukla birlikte koro çalışmalarına katılmaları sağlandı. Çalışmaları başarıyla tamamlayan toplam 185 korist çocuk, Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu’nun üyesi olmaya hak kazandı.
çocuklar

Repertuvar: Yabancı Anneler ve Nineler Kendi Çocukluk Şarkılarını Seslendiriyor

Repertuvar çalışmaları projenin özgün yanlarından bir diğerini oluşturmakta. Korist çocukların aileleriyle gerçekleştirilecek sözlü tarih çalışması neticesinde Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ailelerden kendi çocukluk şarkıları toplanmakta. Ortaya çıkartılan bu parçaları ailelerin kendi dillerinde çocuklarına öğretmeleri sağlanmakta ve sonrasında her bir parça 4 dile çevrilerek (İngilizce-Arapça-Rusça-Türkçe) Maltepe Uluslararası Çocuk Korosu’nun repertuvarına dahil edilmekte. Proje belgesel çalışmaları, kültürel oryantasyon ve aileler için etkili iletişim atölyeleri gibi pek çok özgün alt faaliyet içermekte.

Koro, İlk Kez Sahne Alacak

Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu 9 Aralık Pazar günü saat 17:00’da Türkan Saylan Kültür Merkezi Kardelen 1 Konser salonunda ilk kez dinleyicilerinin karşısına çıkacak.

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

THY 5 YILDA VİZYONUNU KAYBETTİ

THY 5 YILDA VİZYONUNU KAYBETTİTema Tasarım |