Ana Sayfa Gündem, Maltepe 7 Mart 2018

Yaşam Hakkımızı İstiyoruz

DİREN ÇINAR PLATFORMU Küçükyalı karayolları arazisinin özelleştirip imara açılması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. ‘’Duyarlı Maltepe’liler!…

DİREN ÇINAR PLATFORMU Küçükyalı karayolları arazisinin özelleştirip imara açılması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

‘’Duyarlı Maltepe’liler! İlçemizin değerli STK ve parti yöneticileri, değerli basın mensupları.
Diren Çınar platformu olarak Küçükyalı karayolları arazisinin özelleştirilerek imara açılmasına karşı verdiğimiz hukuksal mücadelemizde İstanbul Valiliğinin ‘’Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’’ (ÇED) kararına karşı açtığımız iptal davasında 9. İdare mahkemesinin keşif ve bilirkişi kararı için tayin ettiği bu gün, yapacağımız değerlendirme için bir araya geldik. İnsanca yaşam hakkı için yaptığımız hukuk mücadelesinde bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ediyor, ve basın açıklamamıza hoş geldiniz diyoruz.
Saygıdeğer Maltepe Halkı
Görevi temiz ve yaşanabilir, insana ve yaşam hakkına saygılı sağlıklı çevre politikaları üretmek ve uygulanmasını sağlamak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da deprem toplanma alanlarını TOKİ aracılığı ile imara açarak kamu yararı ile bağdaşmayan AVM ve Rezidanslar yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda 132 dönümlük karayolları arazisinin özelleştirilerek imara açılmasına karşı açtığımız iptal davasında idari mahkeme müracaatımızı haklı bularak ‘’Maltepe halkına yararı yoktur’’ gerekçesi ile imar planı değişikliklerini iptal edilmiştir.Basın Açıklaması
Maalesef Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hukukun bu kararına rağmen çok kısa süre içinde imar planlarında minimal değişiklik yaparak yeniden askıya çıkartmış, üstelik verilen inşaat ruhsatları geçerlidir demiştir. İmar planı değişikliği iptali davalarımız devam ederken Tahincioğlu İnşaat’ın idareye sunduğu Nidapark Küçükyalı projesi hakkında İstanbul Valiliği 6 Aralık 2016 da ‘’Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’’ raporu vermiştir. Oysa Tahincioğlu İnşaat tarafından projede yapılması planlanan brüt inşaat alanı ortalama 641 bin metrekare olup, bu alan imar değişikliği iptalini kazandığımız planda 129 bin metrekare olarak gösterilmiştir. Arada 5 katı oranında fark vardır. Yine planlarda  Nidapark Küçükyalı projesi için öngörülen nüfus 2770 olarak belirtilmiş olmasına karşın, proje tanıtım dosyasında 7770 olarak belirtilmiştir. Arada 5000 kişilik fark vardır. İstanbul Valiliğinin verdiği bu kararın gerekçeleri Çınar Mahallesi Muhtarlığına gönderilen raporda belirtilmemiştir.
Halen hukuk yok sayılarak inşaatın ve satış işlemlerinin devam ettiği bu alanda, çalışmalarda kullanılan dinamitler çevre halkının ev ve arabalarında maddi hasara yol açmakta, mahalle sakinlerinin yaşam güvenliğini ve kalitesini yok etmektedir. İnşaatın yapılması için arazi içinde bulunan yüzlerce ağaç kesilmiştir.
Bizler iki yıldır bu alanın yeşil alan ve olası bir depremde toplanma yeri olarak kalması için mücadele ediyoruz. Önünde bulunduğumuz 132 dönümlük karayolları arazisinin Deprem Konseyi tarafından 2000 yılında Maltepe ilçesi için Afet Koordinasyon Merkezi ve deprem alanı olarak tescil edilmiş olmasına rağmen siyasi irade tarafından özelleştirilerek imara açılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü mahalle nüfusunun tüm ihtiyaçlarına giderecek tarzda her mahalle için bir deprem toplanma alanı olmalıdır demektedir. Maltepe ilçemizde 18 mahalle vardır ama 18 deprem toplanma alanı yoktur. Mahallemizde bulunan ve deprem toplanma alanımız olsun dediğimiz karayolları arazisi rant adına imara açılmıştır. ‘’İstanbul ihanet ettik’’ denilmesine rağmen siyasi iktidarın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ihaneti sürdürerek ‘’Maltepe Halkına Yararı Yoktur’’ hukuk kararını hiçe sayarak aynı özelliklerde ikinci bir imar planını askıya çıkmıştır.
İnsanın en temel hakkı olan ‘’Yaşam Hakkı’’ için bizler sonuna kadar hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Bu gün yapılan keşif ile ilgili davamızı kazanacağımıza inanıyoruz. Tekrar eden plan değişikliğine karşı yine iptal davasını kazanacağız.

Rant merkezli olarak çevreyi, tabiatı, yaşam hakkımızı elimizden almak için gayret eden siyasi iktidara ve aynı vizyona sahip yerel yönetimlerin uygulamalarına karşı geleceğimizi ve çocuklarımızı korumak, hukuksuzlukları belgelemek adına en son noktaya kadar mücadelemize devam edeceğizi kamuoyu ile paylaşırız. Saygılarımızla.
Prof.Dr. Lale Afrasyap
Basın açıklamasıTema Tasarım |