Ana Sayfa Türkiye 27 Nisan 2018

Değişmeyen zihniyet

Dün (22 Nisan) 15 CHP milletvekili istifa edip İyi Parti’ye geçti. İyi Parti, geçerli milletvekili sayısına ulaşarak…

Dün (22 Nisan) 15 CHP milletvekili istifa edip İyi Parti’ye geçti. İyi Parti, geçerli milletvekili sayısına ulaşarak mecliste grup kurma hakkı kazandı. Bu nedenle muhalefetin “baskın seçim” diye adlandırdığı seçimlere doğrudan girme garantisini elde etti. Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığı için de 100.000 imza zorunluluğu ortadan kalktı. Cumhur İttifakından da tepkiler gecikmedi. Öyle ki “Pensilvanya’nın tavsiyesi” diyen bile çıktı.
Peki, Cumhur İttifakı neden bu kadar tepki gösterdi? Bunu anlamak için YSK’nın (Yüksek Seçim Kurulu) tavrına bakmak gerekir.
YSK, bir türlü seçime katılacak partileri açıklamadı/açıklayamadı. YSK’da tüm partilerin birer mensubu gözlemci olarak yer alır. İçerden gelen haberlerin İyi Parti’nin seçimlere katılamayacağının açıklanacağı yönünde olması ve bunu teyit eder nitelikte Ak Parti kurmaylarından “bir sonraki seçime hazırlansınlar” türünden açıklamaları CHP’nin bu yolu seçmesinde yegâne sebep. AKP-MHP ittifakının hesapları milletvekillerinin parti değiştirmesiyle adeta duvara toslayınca bu denli tepki gelmesi kaçınılmaz oldu.
Anlamak mümkün değil! AKP-MHP ittifak yaptığında kutsal olurken muhalefette bir birliktelik birden bire hileli olabiliyor. Kaldı ki kimilerinin “hile” diye adlandırdığı yönelime mecbur bırakan da KHK’larla, torba yasalarla getirilen antidemokratik, sadece ve sadece Cumhur İttifakını gözeten yasalar değil mi? Erken seçim tarihinin öyle ince bir ayarla İyi Parti’yi saf dışı bırakacak bir tarihe getirilmesi de bunun bir nedeni değil mi?
Ayrıca hatırlanması gereken bir şey daha var: Recep Tayyip Erdoğan’ın yasaklılık halinin kaldırılması da CHP sayesinde olmamış mıydı? Eğer konu demokrasi olgusu ise toplumun tüm kesimlerine bu olgunun adilane dağıtılması gerekmez mi?
Ha bundan yeni bir ittifak doğar mı bilinmez ama ittifak olsun ya da olmasın demokrasiyi savunan tarafla tek adam rejimini yeğleyenlerin safları belirginleşiyor. Türkiye’nin üçüncü partisi olan legal bir partiyi yani HDP’yi terörist diye yaftalayıp itibarını düşürenler, seçimle gelmiş (millet iradesi) yönetici ve milletvekillerini hapse tıkıp, seçimle kazanılan belediyelere kayyumlar atayan zihniyetle İyi Parti’yi seçimlerden diskalifiye etmeyi düşünen zihniyet aynıdır.
Velhasılıkelam, 15 milletvekilinin istifa ederek İyi Parti’ye geçip seçim yarışına kazandırmış olması tarihi bir siyasi manevradır, doğru bir karardır. Koşulların oluşumu CHP ve İyi Parti’yi bu noktaya gelmek durumunda bırakmıştır.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |