Ana Sayfa Uncategorized 7 Ocak 2018

Umut Treni

Haberlerde açlık sınırı ve açlık sınırı altında yaşayanlar sözlerini sık sık duyuyoruz… Açlık sınırının altında yaşamak! Yani…

Haberlerde açlık sınırı ve açlık sınırı altında yaşayanlar sözlerini sık sık duyuyoruz… Açlık sınırının altında yaşamak! Yani temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar bir kazancınızın olmaması…Ve hayatta kalabilmek!

Peki nasıl hayatta kalınabilir? Temel giderlerimizi bir düşünelim. Ev kirası, en azından elektrik ve su faturası, temizlik ve gıda giderleri,  çocuk varsa eğitim ve diğer masrafları,yol parası, sağlık harcamaları, kışın ısınma masrafı….
Bu giderleri tamamen karşılayamadan yaşamaya çalışan veya barınacak yeri bile olmayan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor.
Sosyal devlet anlayışına göre, açlık sınırı altında geliri olan ya da çalışmayan bu insanların en azından elzem ihtiyaçlarını devletin karşılaması gerekiyor. Devletin ilgili bakanlığının denetimindeki dernek ve vakıflar bu görevi üstleniyor. Peki devlet kendi bünyesinde çalışanlara veya asgari ücretlilere açlık sınırının altında maaş veriyorsa? Bu durumda ihtiyaç sahibi insanların sayısı büyük bir hızla çoğalıyor, fakat devletin verdiği destekler yeterli olmuyor. Peki bu insanlar nasıl hayatta kalıyor?

İşte burada devreye yardımsever insanlar giriyor. Umut Treni de bu güzel insanların oluşturduğu bir dernek. Yılbaşı gecesi UMUT TRENİ Derneği evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlara mangal partisi verdi..Çorba, ızgara köfte, pilav, su böreği, ayran ve çay. İnsanların yılbaşı gecesini gerçekten özel bir yemek yiyerek mutlu bir şekilde geçirebilmesi için büyük bir emek ve çaba harcadılar. Gelen insanlara yemek ikramı yapıldı, çaylar içildi, sohbet edildi…O gece çok güzel bir ortama dahil oldum ve çok güzel bir yılbaşı gecesi geçirdim. O gece gözlemlediğim bir detayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Umut Treni dernek başkanı ve gönüllüleri yemeğe gelen insanlara sanki evlerine konuk olmuşçasına güleryüzlü, nazik ve sevecen davrandı…Yemekten sonra atkı ve bere ve çorap gibi hediyeler dağıtıldı. Atkı ve bereler gönüllü kadınlarımızın evlerinde örüp getirdiği bere ve atkılardı. Bir gün sonra da mont,kaban dağıtımı yapılacağı duyuruldu. İnsanların yüzünde ki mutluluğu görmek dünyaya değerdi.

Peki Umut treni nasıl çalışıyor, kimlerden oluşuyor? Edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Umut Treni dernek başkanı Burhanetin Güler. Çok sayıda dernek gönüllüsü ile birlikte yardım çalışmalarını organize ediyorlarmış. Sloganları ‘’umutsuz insanlara umut olmak’’.Yardım alanları Türkiye ile sınırlı değilmiş. Yurt dışından gelen yardım taleplerine de cevap verebiliyorlar. Çıkış noktaları bizim kültürümüzde çok önemli bir yer tutan ‘’imece’’ … Yardım veren gönüllüler ve yardım alanlar kocaman bir aile gibi. İhtiyaçlar belirleniyor, gönüllüler tarafından toparlanıp ihtiyaç sahiplerine teslim ediliyormuş. Peki ne tür yardımlar yapılıyor?
Bu güne kadar binlerce tekerlekli sandalye dağıtımı yapılmış. Binlerce öğrenciye kırtasiye, bot, mont, giyecek, çanta dağıtımı yapılmış. Çocuklara diş macunu, diş fırçası dağıtılmış. Kütüphanesi olmayan okullara kütüphaneler kurulmuş. Çocuklara oyun salonları açılmış. Yüzlerce aileye yiyecek yardımları devam ediyormuş.
Evlerimizde ihtiyaç fazlası kullanmadığımız giyecek, kitap veya bütçemizden ayıracağımız bir miktar para Umut Treninin çatısı altında toplanıyor ve ihtiyacı olan insanlarla can suyu misali buluşturuluyor. Facebooktan da takip ederek ihtiyaç listelerine ulaşabilir, az da olsa destek vererek bir insanı gülümsetebilirsiniz. İyi ki varsın Umut Treni…
Umut Treni irtibat numarası: 0535 4227120
Gülbin Aybar

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Ailesine fakülte açmış!

Ailesine fakülte açmış!Tema Tasarım |