Ana Sayfa Gündem, Maltepe 12 Şubat 2019

Bülent İnce: Neden Bağımsız Belediye Başkanı Adayı Oldum?

 Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent İnce’yi dernek binasında ziyaret ettik. Kendisi Maltepe’de ”Bağımsız Belediye Başkan Adayı”…

 Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent İnce’yi dernek binasında ziyaret ettik. Kendisi Maltepe’de ”Bağımsız Belediye Başkan Adayı” olduğunu açıklamıştı. Kendisiyle adaylık açıklaması sonrasında ki süreçle ilgili bir sohbet gerçekleştirdik. Henüz yasal başvuruyu yapmadığını söyleyen Bülent İnce adaylık açıklamasının asıl amacının toplumda farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Kendisinin süreçle ilgili değerlendirmesi şöyle:
Henüz resmi başvurumu yapmadım. Bunun için süremiz var. Burada ki temel mantık şu. Ben neden aday olmak istiyorum? Türkiye’de engelliler 5. Sınıf vatandaş muamelesi görüyor. Engelliler adına yapıldığı söylenen hiçbir şey samimi ve gerçekçi değil. Siyasi rant uğruna verilen vaatler. Biz tek başına bir siyasi partiyi iktidara getirebilecek bir sayısal çoğunluğa sahibiz. Rakamla ifade edersek engelli oranı Türkiye’de toplam nüfusa göre %12.5. Bu orana aileleri ve yakın çevrelerini de dahil edelim. Ortaya yirmi milyona yakın bir rakam çıkıyor. Ve engellileri bu anlamda kullanıyorlar. Tüm siyasi partileri dahil ederek konuşuyorum, engellilere hiçbir partinin yaklaşımı samimi değil. Hiç birisinin diğerinden farkı yok bu konuda. Ben de bir engelliyim ve ”Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneğinin” başkanıyım. Biz bir çıkış arıyoruz. Parti reflekslerimizi, partilere olan duygusal bağımızı ve taraftar mantığını bir kenara bırakmalıyız. Bu bir sosyal mesele, adeta kangrenleşen bir yara ve engellileri marjinaliteye iten bir durum. Bu anlamda biz bir çıkış yapmalıydık, farkındalık yaratmalıydık. Devlete, siyasi partilere, halka hatta engellilere ve engelli ailelerinin kendilerine içinde bulunduğumuz vahim durumla ilgili bir mesaj vermeliydik ve biz de bunu yaptık. Türkiye de engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşları, federasyonlar ve konfederasyonlar var. Bunlar engelli hakları için ne yapıyorlar? Ben ”Engelli Hakları Federasyonu”başkan yardımcısıyım. Benim federasyonumda dahil.  Yöneticilerinin küçük hedeflerini gerçekleştirmekten başka ne iş yarıyor? Sizin hedefleriniz küçük olursa asıl amacınızı nasıl gerçekleştireceksiniz? Siz kendi gücünüzün farkında değilseniz hedefinize nasıl ulaşacaksınız? İşte bu nedenle biz de bu adaylık açıklamasını yaptık. Biz engelli vatandaşlar buradayız ve sorunlarımıza çözüm bekliyoruz. Siz çözemiyorsanız, çözmek için de talibiz.
Geri dönüşler ise çok olumlu oldu. Sadece CHP’li arkadaşlarımızdan anlayamadığımız bir tepki gördük. Benimle konuşmayan arkadaşlarımız var. Ben hiçbir partinin çatısı altında değilim. Bağımsız aday olacağımı açıkladım.  Bizim asıl mesajımız engellilere aslında. Gücünün farkında olmayan bir engelli profili var çünkü. Gücünüzü iyi kullanın, artık taleplerde bulunun. Hiçbir siyasi partinin sorun çözme gibi derdi yok. Parti yöneticileri, siyasi ikballeri ya da kişisel çıkarlarının derdinde.
Engellilere mesajımız var! Engelli ailelerine mesajımız var! Siyasetçilere ve devlet adamlarına mesajımız var! Yasaları çıkartıp hiç uygulamayanlara mesajımız var!
Biz buradayız, ve fırsat verildiğinde her türlü sorunu çözebilecek güçteyiz. Bizi yok sayamazsınız. En önemlisi biz gücümüzün ve yapabileceklerimizin farkındayız ve bunun mücadelesini veriyoruz.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |