Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 28 Aralık 2019

BÜYÜK ŞEHİR ÇALIŞIYOR İLÇE BELEDİYESİ YATIYOR

‘İlçenin Ana Arterlerini Ana kent Belediyesi Onarıyor, Arka Sokakları İse Tam Bir Mezbelelik’Ekrem İmamoğlu yönetiminde İstanbul Büyük…

‘İlçenin Ana Arterlerini Ana kent Belediyesi Onarıyor, Arka Sokakları İse Tam Bir Mezbelelik’
Ekrem İmamoğlu yönetiminde İstanbul Büyük şehir Belediyesi Maltepe’de kamusal hizmetleri aralıksız sürdürürken; Ali Kılıç yönetiminde ki ilçe belediyesi yan gelip yatıyor.

Maltepe’nin E5 bağlantısını sağlayan anarterler merkezi idarenin tasarrufunda bulunmaktalar. Bu nedenle Atatürk caddesi üzerinde çöken kaldırım İBB tarafından onarıldı. Üstlendikleri görevi sağlıklı bir şekilde tamamlayan İBB’nin emekçi çalışanları kaldırımda ki çökme ile ilgili bir şikayet almadıklarını; sonunu İBB 6.Bölge Yol Bakım Müdürlüğüne bağlı ‘Yol Kontrol’ görevlileri tarafından tespit edilip merkeze bildirildiğini ve Müdürlüğüntalimatı ile derhal onarım için bölgeye sevk olduklarını belirtti.

Bölge çalışmaları ve konu hakkında detaylı bilgi için kapısını çaldığımız İBB 6. Bölge Yol Bakım Müdürlüğün de Bölge şefi sayın Yakup Yılmaz şu ifadelere yer verdi:
”Konu çalışanlarımızın aktardığı gibidir, 6. Bölge Müdürlüğü olarak çalışma alanımıza giren toplam 185 km2 yüzölçüme sahip 5 ilçede (Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, Maltepe) 120 personelle 24 saat esasına göre 23 ekiple 3 vardiya vatandaşa hizmet götürüyoruz. Yol ve kaldırım problemleri İBB Beyaz Masa’ya vatandaşlarca yapılan şikayetlerle çalıştığımız gibi bir kanı genel olarak oluşmuşsa da; aslında en önemli tespitleri kendi ekiplerimizle alan çalışmasında kendimiz yapıyoruz ve anında çözüm üretiyoruz.”

2020 YILINDA MALTEPE’NİN ANA CADDELERİ YENİLENİYOR
Yılmaz’dan Maltepelilere müjde: ”2020 yılı programı çerçevesinde Maltepe de Atatürk caddesi, İnönü caddesi, Bağdat caddesi, Büyükbakkalköy güzergahlarında yol, kaldırım ve su yolu yenileme çalışmaları yapılacak. Şehir içinde çalışma sosyal hayat aktığı için boş alanda çalışmaktan çok daha zordur, biz bu çalışmaları yürütürken vatandaşlardan özellikle gürültü ve kapanan yol nedeniyle şikayet alıyoruz. Bu konuda hoş görülü ve karşılıklı anlayış içinde olmamız gerek, sonuçta biz bu yolları kaldırımları onların rahatı ve çevrelerinin düzenli ve temiz olması için yapıyoruz” dedi.

MALTEPE BELEDİYESİ NE YAPIYOR?
İBB tarafından yapılan bu kaldırım onarım işinin yapıldığı Atatürk caddesinin hemen yanıda caddeye bağlantı sokakları tam bir keşmekeş, yıkıntı ve döküntü hakim. Kaldırımların bir çoğunda ciddi hasarlar göze çarpıyor, keza yollar da adeta elek olmuş vaziyette. Oysa Maltepe belediyesinin İBB’nin 6. Bölge Müdürlüğü çalışanlarından fazla Yol Bakım personeli var, kaldı ki İBB Yol Bakım personeli 185 km2 gibi devasal bir alanda 5 ilçeye hizmet sunarken; Maltepe belediyesi 53 km2’lik bir alanda İBB’den çok daha fazla personeli olmasına rağmen ilçenin merkezinde ki sokaklar bu halde.

SOKAKLARI İŞLETİYORLAR, ONARIMDA YOKLAR
İlçenin merkezinde ki hemen hemen tüm sokakları otopark işletmesine çeviren Maltepe belediyesi; bu sokaklardan kazandığını buraların bakım, onarım ve düzenlemeleri için harcamıyor görünüyor. O zaman sormak gerek; kurduğunuz MAPARK ile Maltepe sokaklarından kazandığınız otopark paralarını ne yaptınız? Bu arada sokakların otopark yapılmasına muhalefet edip CHP adına davalar açan, yine Tüketici Hakları Derneği tarafından açılan davalarda ‘Sokakların otopark yapılamayacağı’ kararlarına Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’ın neden uymadığı, partisinin bu duruma neden göz yumduğu anlaşıla bilmiş değil.
Ekim 2013 yılında CHP Milletvekili Mahmut Tanal “Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin, cadde ve sokakları otopark olarak kullanmasının, hukuka aykırı olduğunu tescil ettik;vatandaşların bundan sonra ücret ödememesi gerektiğini.” söylemişti.
28 Aralık 2019 / Abidin SARI – ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |