Ana Sayfa Gündem, Maltepe 23 Mayıs 2019

CEMEVİ Arazisi ne olacak.

Maltepe Cemevi yöneticileri, ‘arazi işgali’ iddiasıyla şikayet edildiİstanbul’da MATAŞ Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş….

Maltepe Cemevi yöneticileri, ‘arazi işgali’ iddiasıyla şikayet edildi
İstanbul’da MATAŞ Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. Maltepe Cemevi hakkında kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle kaymakamlığa şikayette bulundu.
Cemevinde 22 Mayıs’ta tahkikat yapıldı. 
İstanbul Maltepe’de bulunan Maltepe (Gülsuyu) Cemevi, bulundukları yeri ‘işgal’ ettikleri gerekçesiyle MATAŞ Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. tarafından şikayet edildi.
2014 yılında Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın kurduğu iddia edilen MATAŞ A.Ş.’in, Kılıç’ın talimatıyla Maltepe Cemevi yöneticilerini mahkemeye verdiği öğrenildi.
Maltepe Cemevi Derneği yönetimine, 3 yıl önce Belediye Başkanı Ali Kılıç ile yaptıkları görüşmelerde yeni cemevi yerinin 1 yıl içinde teslim edileceği sözünü verdiği ancak geçen süre içinde cemevi inşaatının bitirilmediği gibi cemevi yöneticilerine ‘Cemevi bizim denetimimizde olsun, müdür atayalım’ dediği iddia edildi. Bu teklifin cemevi yönetimi tarafından reddedildiği
kaydedildi.
Maltepe Kaymakamlığı tarafından cemevine gönderilen tebligatta, 22 Mayıs Çarşamba günü saat 10.30’da polis tarafından Cemevin de tahkikat yapılacağı belirtildi.
Maltepe belediyesi Cemevi arazisini 08.04 2016 yılında Süreyyapaşa vakfına ile imzalanan protokolle 25 yıllığına MATAŞ ‘a kültür merkezi olarak yapılması ve işletilmesi için anlaşma yaptı.
Fakat nedense bu kararı seçim sonrasına bırakması ise toplumda soru işaretleri bıraktı.
Bu araziye göz diken Maltepe belediyesi Ali Kılıç’ın imzasıyla yapılan bu süreç sonucun da 75.6557 metrelik araziye Cemevi yerine şirkete devrediyor.
Başkandan açıklamalar
CEMEVİ MÜJDESİ
20 yıl önce temeli atılan ama bir türlü bitirilmeyen Maltepe Cemevi’nde de sona yaklaştıklarını vurgulayan Kılıç, “Kim neye inanıyorsa inansın, özgürce ibadetini yapma hakkına sahip. Uzun uğraşlar sonunda, cemevi inşaatını tamamlamak için kolları sıvadık. Önümüzdeki aylarda tamamlayıp, ibadete açarak anahtarını canlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu.
Gerçek Gündem 18 Nisan 2018
STK buluşmaları kapsamında Sivaslılarla buluşan Başkan Ali Kılıç, Maltepe Cemevi için şunları söyledi: “Uzun yıllardır bitirilemeyen cemevini sizin onayınız ve izninizle yapıp, anahtarı sizlere teslim edeceğiz”
 Kılıç yapımı devam eden cemevi ile ilgili de şunları söyledi: “Avrupa’da ilk cemevlerini, camileri kurduğumuzda çok mutlu oldum. Yaklaşık 50 cemevini açtık ve kurduk, bir sorun gelmedi. Ben Alevi birliklerinde yöneticilik yapmış bir arkadaşınızım. İlçemizde de cami olsun, cemevi olsun, kilise olsun hepsine eşit bakıyor ve hizmet veriyorum. Ben, cemevi projesinin tamamlanması için ne gerekiyorsa yapacağım. Gülsuyu Cemevi için mimari yarışma düzenledik. 50’den fazla firma katıldı. Bir tane proje seçildi. Sonra sizlerle bir toplantı yaptık.
Dedik ki; ‘Bizim böyle bir projemiz var. Bu bir dayatma değil fikirdir. Eğe siz bu binanın böyle kalmasını istiyorsanız başımız üstüne.’ Ancak ben bu binanın, cemevi mimarisine kavuşarak yenilenmesinden yanayım. Bana izin verin, 3 ay içerisinde ihalesini, 1.5 yıl içerisinde de tamamen sizlerin istekleri doğrultusunda uzun yıllardır bitirilemeyen cemevini yaparak, anahtar teslimi sizlerin kullanımına açacağız” (24 Nisan 2016, Pazar Emlak Kulisi haber)
 Maltepe Belediyesi’nin açtığı “Gülsuyu Cemevi ve Kültür Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması”na 55 proje katıldı. Birinciye 80 bin, ikinciye 60 bin, üçüncüye 40 bin ve 20 bin liralık 5 mansiyon ödülünün yanısıra tüm projelere 10 bin lira verilerek proje için 650 bin lira harcandı. Projenin tanıtım etkinliği ile beraber yaklaşık 820 bin liraya mal olduğu belirtiliyor.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |