Ana Sayfa Gündem, Maltepe 15 Kasım 2019

MALTEPE BELEDİYESİ KİMİN YANINDA

Maltepe Belediyesi’nin beş yıldır yaptığı çalışmalarda, Maltepeli vatandaşların mı yoksa rantın yanında mı olduğunu birçok örnekle yazmıştık….

Maltepe Belediyesi’nin beş yıldır yaptığı çalışmalarda, Maltepeli vatandaşların mı yoksa rantın yanında mı olduğunu birçok örnekle yazmıştık. Bunun örneği;

RANTIN ADI RİSKLİ ALAN

“Maltepe ÖZDERİCİ İşhanı kentsel dönüşüm amacı ile boşaltıldı, ama sorunlar bitmedi. ‘Dönüşümü, halkın istediği gibi, birlikte çözeriz’ diyen belediye, esnafa rağmen bir firmanın çıkarlarına hizmet etmeye devam ediyor.” Bu haberimizde detaylı olarak yazdık. ÖZDERİCİ İşhanı Maltepe’nin göbeğinde bir yara gibi duruyor.

Şimdi bize gelen ve belediyenin yine rantın yanında olduğunu gösteren benzer bir şikâyete bakalım;

Maltepe Belediyesi meclisine katılarak şikâyetini yetkililere ulaştırmaya çalışan Birsen Güzel Etiler, mağduriyetini şöyle anlatıyor.

Hayatımın tüm kazançları ve geleceğim CHP tarafından yönetilen Maltepe Belediyesi tarafından adeta yandaşlarına peşkeş çekilerek elimden alındı. Bana ait ‘İstanbul ili, Maltepe İlçesi, 16564 ada, 22 parselde kain taşınmazın 8 ve 9 numaralı dükkanlarım’ bana haber dahi verilmeden (tebligatı muhtara usulsüz olarak bırakmışlar) her biri 109.000-TL Mehmet Turgut Turna’ya satıldığını öğrendim.  Dükkânlarımız, kentsel dönüşüm bahane edilerek, belediyenin açtığı ihaleye kimse çağrılmadan ve bizim haberimiz olmadan bir kişinin alıcı kimliğiyle katılışı ve oldubittiye getirilerek katılan kişiye satılmış. Ayrıca mülkümüzün satıldığını bize tapudan gelen mesajla öğrendik. Binanın yapımını Müteahhit Veysel Gül (Gül-der İnşaat) üstlenmiş durumdadır. Maltepe’de 109.000 TL’ye kümes dahi alınamazken benim dükkânlarım bu fiyata satılmış. Maltepe merkezinde ve Marmaray hattı üzerinde olan dükkânlarıma Maltepe Belediyesi tarafından vicdana aykırı usulsüzlükler yapılarak 108.000-TL değer biçilmiş ve bu nedenle dükkânlarım göstermelik olarak 109.000 TL bedel ile Mehmet Turgut Turna’ya satılmıştır. Hatta satış ihalesine bu kişiden başka kimsenin girmesine de izin verilmemiştir. İki adet dükkânım, satış işlemleri baştan sona kadar usulsüzlük yapılarak Mehmet Turgut Turna’ya verildi.

Tüm bu işlemlerden önce benim belediyeye açtığım davada tedbir kararı verilmiş ve satış düşmüştü. Sonra mahkeme tedbiri kaldırdı. Bundan sonra belediye bize haber vermeden satışa devam ederek dükkânlarımı satmış. Mahkemenin tedbir kararı ekte olup davam ediyor.”

Saygılarımla; Birsen Güzel Etiler.

“Kentsel dönüşüm bahane edilerek gerçek değerinin çok altında satıldığı belirtilen dükkanların satışı vicdanları yaralıyor”

Şimdi, belediye, biz yasaları uyguluyoruz diyerek olaya açıklama getirebilir. Biz de şunu soralım;

Mahkemenin dava konusu işlemi durdurması sonrası belediyenin itirazının bölge mahkemesinin reddine rağmen, belediyenin ihale ile satış yapması kanuna uygun mudur?

“Sosyal belediyecilikte yerel yönetimler, vatandaşların haklarını korumakla yükümlüdür. Zor durumda kalan insanların yanında olmalı, onları koruyacak yasaları ön plana çıkarmalıdır. Birileri fazla kazanacak diye vatandaşın mal ve can güvenliğini tehlikeye atmamalıdır.”

Gelişmelerin detayını kamuoyuyla paylaşacağız.Tema Tasarım |