Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 28 Ekim 2019

Maltepe Belediyesinde İşçi Direnişi Yaygınlaşıyor

Maltepe belediyesinde DİSK’e bağlı Genel-iş sendikası ile imzalanan toplu iş sözleşmesini bir yıldır uygulamayan, ve işçileri işten…

Maltepe belediyesinde DİSK’e bağlı Genel-iş sendikası ile imzalanan toplu iş sözleşmesini bir yıldır uygulamayan, ve işçileri işten çıkaran Belediye Başkanı Ali Kılıç ve MATAŞ’a  tepkiler artarak devam ediyor. Belediyesinde işten atmalara karşı iş bırakan ve polisin biber gazlı müdahalesine maruz kalan dış temizlik işçilerine destek için Fen İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğü işçileri de iş bıraktı.

Maltepe Belediyesi’nde çalışan temizlik işçilerin Toplu İş Sözleşmesi’nin uygulanması ve atılan işçilerin işe geri alınması için başlattığı süresiz iş bırakma eylemi 4’üncü gününde. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre sabah saatlerinde temizlik biriminin bulunduğu Aydınevler şantiyesine gelen Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Melih Morsümbül, işçilere “Sizinle yaptığımız bir sözleşme yok” dedi. Bunun üzerine belediyenin Veteriner, Park ve Bahçeler ve Fen İşleri birimlerinde çalışan işçiler de iş bırakma eylemine dahil oldu.

İş Bırakan işçiler Küçükyalı da toplanarak belediyeye kadar yürüdüler.

Günlerdir şantiyeye kapanıp iş bırakma eylemi yapan ve polisin TOMA’lı, biber gazlı ve plastik mermili müdahalesine maruz kalan dış temizlik birimine destek ve dayanışma için bu sabah Fen İşleri Müdürlüğü işçileri de işe çıkmayarak bulundukları şantiyede iş bıraktılar. Park Bahçeler Müdürlüğü ve Veteriner Müdürlüğü işçileri de dayanışma amaçlı iş bırakmaya hazırlanıyor.

Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç, Yaptığı sözleşmeyi inkar ederek emekçileri işten atarak, onları açlığa mahkum ederek sorunu çözmeye çalışıyor.Tema Tasarım |