Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 26 Ekim 2019

Maltepe’de İşçilere Polis Müdahalesi!

Bugün akşam saatlerinde Maltepe Belediyesi temizlik İşçilerinin başlatmış olduğu grev polis zoru ile dağıtılmaya çalışılıyor. Polisler işçilere…

Bugün akşam saatlerinde Maltepe Belediyesi temizlik İşçilerinin başlatmış olduğu grev polis zoru ile dağıtılmaya çalışılıyor. Polisler işçilere biber gazı sıkarak ve şiddet kullanarak geri adım attırmaya zorluyor. Maltepe Aydınevler ALTAŞ şantiyesine yapılan müdahalede yaralanan işçiler var.
Peki ne olmuştu?
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç imzaladığı anlaşma ile işçilerin haklarını vereceğini söylemişti. Bu hakları şu açıklama ile anlatmışlardı.

“Hem belediyemizin hem de sendikamızın anlaşarak ve uzlaşarak, emeğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bu sözleşme için iki tarafı da tebrik ediyorum. Çünkü sosyal belediyeciliğin en önemli unsuru emektir. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, sosyal belediyeciliği en iyi şekilde temsil ediyor” dedi.
6 Maaş ikramiye
İmzalanan sözleşme kapsamında memurlara yüzde 20.8 zammın yanı sıra, 6 maaş ikramiye verilecek. Sözleşmede, kadınlara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, engelli çalışanlara ise 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de ikramiye verilmesi de yer alıyor. Pek çok sosyal hakkı da beraberinde getiren sözleşme kapsamında 1 Mayıs Emek Bayramı’nda tüm memurlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın memurlar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise engelli çalışanlar izinli sayılacaktı. Daha sonra ise işçiler bu haklarını alamamış ve işten çıkartmalar başlamıştı. İşçiler de gasp edilen haklarını alabilmek için eylem başlatmıştı.

İmzaladığı anlaşmaya rağmen gereğini yapmamakta direnen Ali Kılıç işçileri polis zoru ile yıldırmaya çalışıyor.

Akşam saatlerinde Maltepe Aydınevler Altaş şantiyesinde işçiler polis zoruyla dağıtılmak istendi. Eylemden vazgeçmeyen işçilere biber gazı sıkıldı ve polis tarafından şiddet uygulandı. İşçilerden yaralananlar var.
Kemal Kılçdaroğlu’nun halkçı belediyecilik yapın isteğine rağmen halkı ve hakkı yok sayan Maltepe Belediyesi’nin bu tutumu gerçekten şaşırtıcı.

 

 

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |