Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 2 Aralık 2019

Son Dakika… Büyüme Rakamları Açıklandı!

Türkiye ekonomisi 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0.9 büyüdü. Ekonomi 2018’in son çeyreğinde ve 2019 yılının ilk…

Türkiye ekonomisi 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0.9 büyüdü. Ekonomi 2018’in son çeyreğinde ve 2019 yılının ilk iki çeyreğinde daralmıştı. Ekonomiden 3 çeyrek sonra sınırlı da olsa olumlu bir haber geldi ancak, yüksek kur, işsizlik ve enflasyon gerçeği çözülmeyi bekleyen sorunlar olarak hâlâ dağ gibi duruyor. Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen büyüme rakamlarını sozcu.com.tr’ye değerlendirdi. Cansen ,”Bu büyüme hesabında bu rakamın çıkmasının sebebi cari açığın kapanmasıdır.” dedi.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %0,9 arttı.

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla %11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar 99 milyon TL oldu.


Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’yı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri %3,8, sanayi sektörü %1,6 arttı ve inşaat sektörü %7,8 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %0,6 arttı.
Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %0,6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %0,4 arttı.

HANEHALKI NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI %1,5 ARTTI

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %1,5 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %7 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu %12,6 azaldı.

Mal ve hizmet ihracatı, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak %5,1 ithalatı ise %7,6 arttı.

İŞGÜCÜ ÖDEMELERİ %19,8 ARTTI

İşgücü ödemeleri, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19,8, net işletme artığı/karma gelir %6,2 arttı.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın aynı çeyreğinde %31,3 iken bu oran 2019 yılının üçüncü çeyreğinde %33,4 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise %52’den %49,3’e düştü.

EGE CANSEN BÜYÜME RAKAMINI YORUMLADI

Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen büyüme rakamlarını sozcu.com.tr’ye değerlendirdi. Dolarda yaşanan dalgalanmaların azalmasıyla ekonominin biraz toparlandığını söyleyen Cansen, “Bunu bekliyorduk. Yılı da böyle kapatır. Büyümenin iki tane atı vardır. Biri nüfus artışıdır biri de para girişidir. Zaten yüzde 1’in altında ki artışlar sıfır gibidir. Bu Türkiye için asgari büyüme rakamıdır. Sıfır gibi bir şey.” dedi.

2018 yılında Türkiye’nin bir fırtınadan geçtiğini belirten Ege Cansen, “2018’de siyasi nedenlerle dövizde bir tırmanma oldu. Ekonominin bütün dengeleri sarsıldı. Dengeleri sarsılınca ekonomi küçüldü zaten. Bu büyüme hesabında bu rakamın çıkmasının sebebi cari açığın kapanmasıdır.” açıklamasında bulundu. Kaynak Sözcü TÜİKTema Tasarım |