Ana Sayfa Gündem 16 Ağustos 2019

Türkiye, Dünyanın 2. Çöp İthalatçısı Oldu!

Ülkemiz; değişen çöp ithalatı kriterleri  ile sosyal, ekonomik ve çevresel olarak yeni bir felaketin eşiğinde. Dünya da…

Ülkemiz; değişen çöp ithalatı kriterleri  ile sosyal, ekonomik ve çevresel olarak yeni bir felaketin eşiğinde.
Dünya da en fazla çöp ithal eden Çin 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla plastik atık ve 20 ayrı geri dönüşüm malzemesinin ülkeye girişine izin vermeyeceğini açıkladı. Bu kararın ardından çöp ithalatının yeni adresi Endonezya, Türkiye ve Hindistan oldu.
Türkiye’nin aylık çöp ithalatı aylık 4.000 tondan 42.000 tona çıktı. İthal atık plastiğin ülkemize yığılması ile 2016’da 4.000 ton olan ithal atık plastik miktarı 2018’de 33.000 ton, 2019’da ise 49.000 tonu aştı.

 Bakanlık daha önce çöp ithalatı yapan firmalara; ister 1 ton isterse 1000 ton ithal etsin 1400 tl karşılığında verdiği uygunluk yazısı uygulamasını, bu tehdidi engellemek amacı ile ithal edilen her 1 ton çöp karşılığı 300 tl olarak güncelledi. Fakat ithalatçı firmaların itirazı ve tepkileri bakanlığın bu uygulamayı geri çekmesine neden oldu.

Yerinden ve daha detaylı bilgi almak üzere Sokak Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman ile görüştük. Konu ile ilgili bize şunları söyledi:

”Geldiğimiz nokta da ülkemiz için bir çok farklı  tehdit ile karşı karşıyayız. Türkiye Endonezya’dan sonra çöp ithal eden 2. Ülke konumunda. Yani ülkemiz Avrupa’nın çöp toplama merkezi konumunda şu an ve bu da bizi çok üzüyor.
Çöp ithal eden firmalar daha ucuza mal edebilmek adına neredeyse  % 70 geri dönüştürülemeyen, tarım ilaçları gibi zehirli ve tehlikeli atıkları da alıyorlar. Yani 1 kilo sağlam domatesi ucuza almak için 4 kilo çürük domates aldığınızı düşünün. Bu atıklar hiçbir şekilde geri dönüşmüyor ve imha ediliyor. Örneğin çimento fabrikalarında yakılıyor. Büyük bir çevre kirliliği felaketi ile karşı karşıyayız.
Yaklaşık 50 milyarlık geri dönüşüm sisteminin %80’lik bir bölümünü bizim sokakta kağıt toplayan arkadaşlarımız yürütüyor. Bu insanlar günde 17-18 saat çalışıp neredeyse 40-50 kilometre yol yürüyor ve kazandıkları parayla ailelerini geçindiriyor.
Yurt dışından ithal edilen kağıt ve atıkların yığılması ile bizim arkadaşlarımızın topladığı kağıt ve diğer atıkların fiyatı düştü ve para kazanamaz hale geldiler. Bu yaklaşık 500.000 kişinin işsizler ordusuna katılması demektir. Birkaç geri dönüşüm firmasının daha çok para kazanması adına hem bizler, hem de ülkemiz bir felakete sürükleniyor. Bir an önce bunun önlemi alınmalı. Yoksa ülkemiz hem çevre kirliliği hemde sosyal anlamda geri dönüşü olmayan zararlar görecek. Bakanlık görevlileri ile görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzde ki süreçte olumlu bir sonuç alamazsak arkadaşlarımızla sesimizi duyurmak adına daha farklı tepkisel yollarla bu olayı gündeme taşıyacağız. Bizler kamuoyunun desteğini yanımızda görmek istiyoruz. Basının bu konuya ilgisi ise bizi çok mutlu ediyor’’ dedi.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace ise yayımladığı bir raporda Türkiye’nin çöp ithalatında ki yeni konumu ile ilgili şu cümlelere yer verdi:
‘’Kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunları daha da artıracaktır.’’
Türkiye’nin plastik atıkların kullanımını azaltmak adına; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği sıfır atık projesinin başlatılması ve market poşetlerinin bile ücretlendirilerek  atık miktarını azaltmayı hedefliyoruz açıklamalarının ardından bakanlığın bu duruma seyirci kalması da ironik bir tablo oluşturuyor.
Sokakta gördüğümüz kağıt ya da plastik toplayan arkadaşlarımız çevreyi korumaya çok büyük katkı sağlayan isimsiz kahramanlar aslında. Biz de Özgür İfade Gazetesi olarak bu konunun yakın takipçisi olacağız.

Google NewsTema Tasarım |