Ana Sayfa İstanbul 1 Temmuz 2019

Bülent İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına Mektup Yazdı

Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Bülent İnce , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir mektup…

Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Bülent İnce , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir mektup yazarak kutladı ve beklentilerini dile getirdi.

Sayın Ekrem İmamoğlu,

27 Haziran 2019 tarihi itibari ile artık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’sınız, kutlarız… Büyük iddialarla geldiniz. Halkımız için büyük bir umut oldunuz. Etrafımızdan, derneğimize gelenlerden biliyoruz; dar gelirli, işsiz, engelli büyük bir vatandaş kitlesi sizden çok büyük icraatlar beklemektedirler. Vaatlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Umarız samimiyetiniz, çalışkanlığınız, dürüstlüğünüz görüntüde kalmaz, belediyedeki çalışmalarınıza da yansır ve bu meziyetlerin aydınlığında upuzun bir siyasi yolculuğunuz olur. Hasbelkader bu köşeden dili döndüğünce büyük bir camiadan, engelli camiasından ses vermeye çalışan biri olarak ben de size bir hoş geldiniz demek, camiamızla ilgili bir takım hayati konuları hatırlatmak istedim.

Engelliler ülkemizde üzülerek belirtmeliyiz ki ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor. Sağlandığı söylenen hakların uygulamalardaki zafiyeti, gelecekle ilgili hepimizde büyük umutsuzluklar yaratıyor. Hata, ihmal ya da kasıt, sebep ne olursa olsun ortada göz ardı edilemeyecek büyük bir mağduriyet söz konusu. Gün geçmiyor ki engelli bir vatandaşımız verilen haklarının geri alındığına dair şikayetlerle bizi aramasın. Şüphesiz biz İstanbul’a dair, İstanbul’dan ibaret bir sorundan bahsetmiyoruz. Yurdumuzun hemen her köşesinden kulağımıza gelen binlerce engelli vatandaşımızın sorunlarından bahsediyoruz. Ama biliyoruz ve umuyoruz ki sizin başlatacağınız çalışmaların etkisi dalga dalga toplumun bütününü etkileyip devletin bütün unsurlarını harekete geçirecek, değişmeye ve iyileşmeye dair bir etki yaratacaktır. Beylikdüzü’ndeki engellilerle ilgili çalışmalarınızdan arkadaşlarımız övgüyle söz ediyor. Yaptıklarınız, yapacaklarınız için bir teminattır artık bizim için.

Lütfen engellilerle ilgili çalışma arkadaşlarınızı seçerken samimiyeti ve dürüstlüğü ön planda tutun. Kampanyanızda sıklıkla belirttiğiniz üzere, dost, akraba, arkadaş kayırmacılığına baş vurmayacağınıza inanıyoruz, inanmak istiyoruz. Engellilerin size ve bürokratlarınıza erişimi yolundaki fiziki ve insani engelleri ortadan kaldırın.

Bizce camiamıza yapacağınız en büyük katkı eğitim alanındaki çalışmalarınız olacaktır. Eğitim kurumlarının eksikliğinin yarattığı boşluğu, engelliye yardım sanarak sadaka veren vatandaşlar, var olma sebebini sadece tekerlekli sandalye dağıtmaktan ibaret sayan dernekler, vakıflar dolduruyor maalesef. Alanı ne olursa olsun Büyükşehir’e bağlı bütün eğitim kurumlarına ve kültür-sanat merkezlerine engelli erişimi acilen ve öncelikli olarak sağlanmalı, bu kurumlarda engellilere özel yerler ayrılmalıdır.Reklamdan sonra devam ediyor 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DE ERİŞİM İHMAL EDİLDİ

Erişim sıkıntısı İstanbul’un en büyük sorunlarından biridir. Sözüm ona kentsel dönüşümün uygulandığı yerlerde erişim konusu tamamen ihmal edilmiştir.

Zihinsel engelli çocuklar ve aileleri ile özellikle ilgilenmelisiniz. Çünkü bu çocuklar çağdaş eğitim ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamıyor. Bu çocukların aileleri, günü birlik işlerini görmek, çalışmak, hayata katılmak için, onları bırakacakları güvenilir merkezlere ihtiyaç duyuyor.

İSEM’ü (İstanbul Engelliler Merkezi) yeniden ele almalı, yeniden tanzim etmelisiniz, yönetici kadrosuna işin ehli insanların getirilmesi için engelli örgütleriyle ortak bir çalışmanın önünü açmalısınız.

Engelliler sadaka değil, her alanda fırsat eşitliği talep ediyor Sayın Başkan. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde ifadesini bulan temel haklarımızın verilmesini talep ediyoruz. İş, spor, kültür, sanat, istisnasız her alanda, üretken fertler olarak, durmaksızın vurguladığınız toplumsal seferberliğe dahil olmak istiyoruz. Kampanyanızda ortaya koyduğunuz irade ve coşkunun kalıcı olması dileğiyle çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

CHP’NİN EKMEK ŞOVU!

CHP’NİN EKMEK ŞOVU!Tema Tasarım |