Ana Sayfa İstanbul 26 Ağustos 2019

Bülent İnce Yazdı: Engelli Kedi

Derneğimizin bünyesinde kurduğumuz zeka oyunları masasının önderliğinde hafta sonları düzenlenen turnuvalar heyecanlı ve çok keyifli geçiyor. Engellilerin,…

Derneğimizin bünyesinde kurduğumuz zeka oyunları masasının önderliğinde hafta sonları düzenlenen turnuvalar heyecanlı ve çok keyifli geçiyor. Engellilerin, özellikle de hafif zihinsel engelli çocuklarımızın hayatına çok önemli fayda sağladığını gördüğümüz bu çalışmalara çok önem veriyoruz. Engelliler sporun hemen bütün dallarında aktif olarak yer almalarının yanı sıra, ulusal ve uluslararası büyük başarılara da imza atıyor.

Övündüğümüz, engelliler için rol model olacak başarıları ile kıvanç duyduğumuz basketbolcularımız, yüzücülerimiz, ampute futbol takımımız bu başarıların bariz örneklerini teşkil ediyor. Dama ve satranç gibi zihinsel oyunların bedensel performansa dayalı oyunlardan farkı, engelli bir yarışmacının herhangi bir aparat ya da yardımcı alet kullanmadan engeli olmayanlarla birlikte eşit şartlarla yarışıyor olması.

Bu türden turnuvaları derneğimizin kısıtlı bünyesinde düzenleyebildiğimiz için bugünlerde derneğimiz dama ve satrançsever kardeşlerimizle dolup taşıyor ve onların büyük bir kısmı dernek çalışmalarına katılan gönüllü ordusuna dahil oluyor.

ENGELLİ MİNİBÜSÜ İHTİYACI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından her yıl organize edilen uluslararası dama turnuvasının bu yılki etkinliğine katılmak üzere derneğimizi temsil edecek damacı arkadaşlarımız harıl harıl çalışıyor. Bu yıl ikinci defa katılacağımız turnuvanın heyecanı hepimizi sarmış durumda. 22-25 Ağustos tarihleri arasında yapılan turnuvaya derneğimiz dört sporcu ile katılım sağlayacak. Ancak bu turnuvaya katılan engelli sporcularımızın ve küçük bir grup seyircinin Bursa’ya naklini sağlacak derneğimize ait bir engelli minibüsü yok. Derneğimiz için bu çok önemli bir eksiklik.

Yazımızı okuyan iş insanlarından bu ihtiyacımızın karşılanması konusunda bize yardımcı olmalarını özellikle rica ediyorum. Hem böylesi bir araç, sadece sportif faaliyetler için değil ihtiyaç durumunda engelli kardeşlerimizin hastaneye, özel bakım merkezlerine vs. taşınmaları konusunda da hizmet verecek. Özellikle ağır engelli kardeşlerimizin acil hastane ihtiyaçlarını karşılamak için böyle bir aracın dernek bünyemizde bulunmasını elzem görüyoruz.Reklamdan sonra devam ediyor 

Tek ayağından engelli bir kedi, ben derneğin önünde pineklerken, iki gün üst üste topallayarak önümden gelip geçti. İkinci geçişinde bir ara durdu baktı, on saniye kadar sürdü bakışları. Gözleri hâlsizce açılıp kapanıyor, ilgi bekliyordu benden. Bense boş gözlerle, öylesine, şaşkın uzun uzun seyrettim, hiç tepki vermedim. Gitti… Neden ilgisiz kalmıştım bilemiyorum… Sevmediğimden değil. Yıllarca evimde kedi beslemiştim oysa. Fakat bu kediye karşı olan ilgisizliğim beni bile şaşkınlığa uğratmıştı. Belki de engelli bir kediye nasıl davranmam gerektiğini bilemiyordum. Üçüncü gün kendimi derneğin kapısının önünde onu beklerken buldum. Gelmedi.

Korkunç bir utanç ve vicdan azabı içimde büyümeye başladı. İki gün boyunca kediyi aradım durdum. O engelli hâliyle kendini koruması, beslenmesi o kadar zordu ki. Üçüncü gün çıkageldi. İnanılmaz sevindim. Topallaması biraz artmıştı mıydı ne. Çağırdım, yiyecek verdim, başını okşadım, mutluyduk…

Diğer sokak kedilerine kıyasla bizimki zayıf, çelimsiz ve kirliydi. Bu garip tesadüfün yarattığı duygusal fırtına beni acayip etkilemişti. Birbirinden farklı canlı türlerinin yaşadığı benzer sorunlar ortak kaderimizi nasıl da belirliyor… Mücadelenin öznesi yalnızca insan olduğunda eksik bir taraf var sanki. Engelli kedi bana canlılar aleminin bütünüyle, aynı ve eşit değerler manzumesinin muhatabı olması gerektiğini düşündürdü. Onun ayağındaki engeli de teferruat değil asıl sorun olarak kabul etmeliydik. İşin bu tarafını unutmuşuz ya da önemsemiyoruz anlaşılan. Tüm engellilerin, engelli yakınlarının, engellilerin sorunlarına çözüm arayan kişi ve kurumların katkısını bekliyoruz.

Twitter: @Bulent06975228

Instagram: engelsz_yasam

İLETİN YAYIMLAYALIM

Tüm engellilerin, engelli yakınlarının, engellilerin sorunlarına çözüm arayan kişi ve kurumların katkısını bekliyoruz. 

Tema Tasarım |