Ana Sayfa İstanbul 10 Eylül 2019

Ressam Raif Zor 20. Bireysel Sergisini Açıyor

Orta öğrenimini ve mesleki eğitimini İstanbul’da tamamlayan 1955 doğumlu ressam Raif Zor, 14 Eylül Cumartesi günü Kartal…

Orta öğrenimini ve mesleki eğitimini İstanbul’da tamamlayan 1955 doğumlu ressam Raif Zor, 14 Eylül Cumartesi günü Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde açılış kokteylinin saat 18.00’da başlayacağı bir resim sergisi düzenleyecek.

Resme olan yeteneğini ve ilgisini çok küçük yaşlarda keşfeden sanatçı daha önce otuzdan fazla karma sergiye katıldı ve 14 Eylül günündeki sergisi ise kendisinin 20. bireysel sergisi olacak.

Daha önce resim sanatının yanında karikatür ve grafik sanatıyla da ilgilenen, karikatür dergilerinde eserlerinin yayınlandığı, kitap kapaklarında tasarımlarının yer bulduğu sanatçı, 20. sergisinin teması olarak Cumalıkızık’ı seçti.

Cumalıkızık Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş bir köy. Köydeki yerleşimin tarihi Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarına kadar dayansa da bugün hala tarihi dokusunu koruyarak bugünlere kadar gelebilmiş durumda. Sanatçı Raif Zor’un da sergi teması olarak Cumalıkızık köyünü seçmiş olmasının esas sebebi de bu tarihi doku. Cumalıkızık Köyü’nü ilk kez 2018 yılında gören sanatçı, köyün tarihi dokusuyla birlikte 700 yıl öncesine gittiğini ve bir fotoğraf sanatçısı için çok özel imkânlar sunduğunu belirtiyor. Sanatçıya göre, Cumalıkızık bir köy olmanın ötesinde tarihin, mimarinin ve sosyal yaşantının birleştiği bir sanat eseri özelliği taşımakta.

Raif Zor, eserlerinde köyün tarihsel dokusuna uygun olacağını düşündüğü için resimlerde siyah beyaz renkleri kullanmayı tercih etmiş. Resimlerin çizim tekniği ile ilgili olarak da sanatçı “Tarama tekniğini seçtim ve resmi leke düzleminden çıkararak plastik özellik kazandırdım.” açıklamasında bulundu.

47 adet resmin yer alacağı sergi daha önce Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde sergilendi. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki sergiden sonra da sanatçı resimlerini birkaç yerde daha sergileyecek.

Kartalın Sesi/Eren YÜCEBOY

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

CHP’NİN EKMEK ŞOVU!

CHP’NİN EKMEK ŞOVU!Tema Tasarım |