Ana Sayfa Türkiye 2 Ocak 2019

Kuğulu Park Artık Issız!

Ankara Kuğulu Park’ta 2005 yılından beri akordiyonu ile müzik yapan, adeta Kuğulu Park’ın simgesi haline gelen Ata…

Ankara Kuğulu Park’ta 2005 yılından beri akordiyonu ile müzik yapan, adeta Kuğulu Park’ın simgesi haline gelen Ata Yıkar; zabıta tarafından (gürültü kirliliği yaptığı gerekçesi ile) seyyar satıcıların parka girmesi yasak denilerek kovuldu. Evet yanlış okumadınız! Daha da ilginci çevre halkından gelen bilgilere göre Ata Yıkar ses sistemi kullanmayıp enstrümanının sesi ile müzik yapmasına rağmen; Ata Yıkar’ın Parktan kovulmasından sonra ses sistemi ile müzik yapan iki sanatçıya izin verilmiş.
Ata Yıkar kimdir kısaca kendi cümleleri ile tanıyalım:

Ankara’nın simgelerinden Kuğulu Parkta 2005 yılından bu yana müzik icra ediyorum. Gerçek bir sokak müzisyeniyim. Nostalji benim işim,en güzel çocuk şarkılarını ve en güzel coşkulu marşları Ankara halkı ,gençler ve çocuklarla yıllardır birlikte söylüyoruz.Bilindiği üzere son yıllarda  akıllara kazınan ,gönüllere taht kuran İZMİR MARŞI  var ya!  İşte bu güzel duygu dolu Kurtuluş Savaşımızı anlatan marşı 2009  yılında daha gezi eylemleri başlamadan ve hiç gündem de yokken  ben çalmaya başladım, daha sonra yine benim kurduğum bir müzik grubu olan TUNALI TAYFA  Gurubu  ile İZMİR MARŞINI  binlerce kez çalarak  Türk halkının  beynine kazıdık, Kuğulu Park bu anlamda  bize çok büyük bir ivme kazandırdı.  Adeta  halkımız  bir çimento gibi gurubumuzla  birleşip  Cumhuriyetimize büyük bir coşkuyla sarıldılar. Çocuklar İZMİR Marşına bayıldılar! Biz çok sevdirdik bu marşı çocuklarımıza  ve Ankara’lılara.

“Tunalı Tayfa” adında müzik grubumuzla ve 2014 yılında Ankara’da yapılan 1. Uluslararası Sokak Sanatçıları Buluşması’nda birinci olduk.

Tabi sadece  bu marş değil  sanat müziğini, sevilen en eski arajmanları, halk türkülerimizi Kuğulu Park’ta halkımızla dillendirdik.
Kışın yağmur yağmadığı sürece eksi 10 derecede, yazın ise 40 derece sıcakta müzik yaparım. Hiçbir zaman vazgeçmedim. Hep müzik yaptım. Varlığımı hep hissettiler. Bugün geleyim harçlığımı çıkartayım ve gideyim diye düşünmedim. Günde yaklaşık 5 saat boyunca sokakta müzik yapıyorum. Sözleri ile birlikte yaklaşık 600 eseri çalabilirim.

Kuğulu Park’ta kuğulardan sonra ben gelirim, özdeşleştik artık! Ama zabıta bakış açısı diye bir  sorun da yok değil.  Tabii bu da Belediye ile ilgili bir sorun ve onların bakış açısı bir bakıma! Vallahi  kaç kez kovuldum parktan hatırlamıyorum. Her seferinde yeniden yeniden!!! Fakat bu zihniyetle uğraşmak gerçekten zor, yoruldum artık diyebilirim.

Kısaca şöyle:  Kuğulu Park bensiz, ben Kuğulu Parksız olamam! Bunu benden ziyade Ankara Halkı söylüyor.
Ata Yıkar
Ben ağustos böceği değilim!  Yaz kış müzik yaparım. Elbette diğer gençlere ya da ara sıra gelip harçlığını çıkartmak isteyenlere saygım var. Ama bu benim gerçek işim bu hiç ara vermeden 15 yıl oldu bilfiil bu işteyim.
Bir diğer husus, gürültü yaptığımı söylüyormuş zabıtalar. Ben hiçbir zaman anfi veya ses düzeni kullanmam. Enstrümanımın kendi sesiyle müzik yaparım. Para alıyor demişler, emeğimin karşılığı neyse onu takdir eden bir Ankara halkı var. Kiminin duası, kiminin beğenisi! Beni işportayla karıştıran zihniyete  yazıklar olsun diyorum.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |