Ana Sayfa Türkiye 20 Kasım 2019

Sadaka Kültürü Kime Hizmet Ediyor?

•             CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’dan Sosyal Yardımlar Raporu: Sadaka kültürüyle Yoksulu oy deposu yaptılar •            …

•             CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’dan Sosyal Yardımlar Raporu: Sadaka kültürüyle Yoksulu oy deposu yaptılar

•             CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, geçen dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait bütçelerini incelerken, ne yazık ki, seçimin olduğu yıllarda halka ayrılan sosyal yardımlara bütçenin diğer dönemlere nazaran çok daha arttığını belirterek “Bakanlık bütçesinden vatandaşa verilen bu yardımların, adeta parti kendi bütçesinden verildiği algısını yarattığı ortaya koymaktadır” dedi. Söz konusu bakanlığın bütçesinden yıllara göre dağıtılan sosyal yardımların incelemesinde, seçim olmayan 2016’da 15 milyar 222 milyon ayrılmasına karşın 12 milyar 615 milyon TL’lik yardım yapıldığını bildirdi. “Yani bakanlık seçim olmayan yıl, sosyal yardım için ayrılan ödenekten 2 milyar 600 milyon TL kısmış” diyen Erdoğdu şöyle devam etti:

“Aynı bakanlık Cumhurbaşkanlığı sistemi için referandumun yapıldığı 2017’de sosyal yardımlar için ayrılan 13 milyar 635 milyonluk ödeneğin neredeyse tamamını harcamış. Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerinin yapıldığı 2018 yılında ise 14 milyar 977 milyon lira ayrılan sosyal yardım ödeneği yetmemiş ve 1 milyar 112 milyon TL ek ödenek alınmış. Bu da gösteriyor ki, Aile Bakanlığı bütçesindeki sosyal yardımlar, AKP’ye oy getirmek için kullanılmış. Daha açık ifadeyle, devletin bütçesinden çıkan sosyal yardımlar, parti yardımı olarak dağıtıldığı algısı yaratılmaktadır.”

•             SÖMÜRÜ VAR

Bakanlığın 2018 yılı toplam harcamasının 28 milyar 765 milyon, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün harcamasının ise 15 milyar 798 milyon TL olduğuna işaret eden Erdoğdu, “Bakanlık, seçimin olmadığı 2017’de yaklaşık 22 milyarlık genel bütçesinin 12 milyar lirasını sosyal yardım olarak dağıtırken Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerinin yapıldığı 2018’de 28.5 milyar liralık genel bütçesinin yaklaşık 16 milyar lirasını sosyal yardım olarak dağıtmış. AKP yoksulluğu gidermek yerine, sadaka kültürünü yaygınlaştırarak bu durumdan yararlanmayı ve halkın bütçesiyle halkı sömürmeyi tercih ediyor” değerlendirmesini yaptı.                               

•             Yurttaşı yardıma muhtaç ettiler

•             Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri öncesinde CHP’liler “işsizler ordusundan” “toplu intiharlara” kadar toplumun yakıcı sorunlarına dikkat çekerek AKP’nin iktidarda olduğu son 17 yılda yurttaşa 315.4 milyar lira sosyal yardım yapıldı. Geçen yıl 3.4 milyon haneye yardım gitti. 2012’den bu yana yoksul yurttaşların ücretsiz sağlık hizmeti alabilmesi için 56 milyar lira ödeme yapıldı belirtilmektedir.

. KAYNAK : Cumhuriyet Gazetesi.   Mustafa Çakır

Etiketler:
Tema Tasarım |