Ana Sayfa Türkiye 29 Kasım 2019

Sinop’ta Nükleer Santral Toplantısını Protesto Eden Yurttaşlara Dava Açıldı

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesiyle ilgili düzenlenen ÇED toplantısına alınmadıkları için eylem yapan ve polis saldırısına…

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesiyle ilgili düzenlenen ÇED toplantısına alınmadıkları için eylem yapan ve polis saldırısına uğrayan yurttaşlara dava açıldı.

Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral projesiyle ilgili hazırlanan ÇED için yapılan toplantıya alınmayan ve dışarda polis saldırısına maruz kalan yurttaşlara dava açıldı.

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesi için Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nin salonunda geçen yıl 6 Şubat tarihinde düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına alınmayan yurttaşlar, valilik binasına yürümüştü. Valiliğe savcılığa şikâyet dilekçesi vermek isteyen grubun bir bölümü, valilik binasına girmek istemişti. Bunun üzerine polis, cop ve biber gazı ile saldırmıştı.

POLİS SALDIRDI ÜSTÜNE BİR DE DAVA AÇILDI

Bu olaydan bir buçuk yıl sonra Sinop Cumhuriyet Başsavcılığı, polisin hazırladığı olay tutanağında tespit ettiği 17 kişi hakkında ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçu işledikleri gerekçesiyle iddianame hazırladı.

İddianameye konu olan olay şöyle anlatıldı:

“6 Şubat 2018 tarihinde saat 9.30’da ilimiz Akliman Mevkinde bulunan Uygulama Otelinde Sinop’ta kurulması planlanan Nükleer Santral Projesi ile ilgili ÇED toplantı yapılmış, bu toplantıyı protesto etmek amacıyla saat 10.40 sıraalrında Sakarya Caddesi üzerinde yaklaşık 60 kişi toplanmış, grup Hükümet Konağı yönüne doğru Vali İstifa sloganı atarak yürümeye başlamış, protesto eden topluluk Adliye Sarayı Valilik Binasının bulunduğu yerin önüne geldiğinde Adliye Sarayı önünde tedbir alan polis barikatını zorlayarak Valilik Binasına doğru yürümek istemiş ve gruba engel olunmuş burada bir şahıs gözaltına alınmış, izinsiz yürüyüşe katıldığı tespit edilen şüpheliler ifadelerinde susma hakkını kullanmış, şüphelilerden Hasan Gökoğlu’nun İzmir ilinde olması nedeniyle ifadesi alınmayarak tutanak tanzim edilmiştir. Yürüyüşe katılanlar arasında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’in de olduğu tespit edilmiştir.”

Yargılanmalarına 21 Ocak 2020 tarihinde başlanacak 17 sanıkla ilgili ilk duruşma Sinop 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

haber: ArtıGerçek/ Rıfat Doğan
25.11.2019

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Muhalifleri kapsamalı

Muhalifleri kapsamalıTema Tasarım |