Ana Sayfa Uncategorized 26 Eylül 2019

Ankara’da Sokak Müzisyenlerine Ceza Kesiliyor: Gerekçe Modern Dilencilik

Sokak Müzisyenlerine Ceza:  Gerekçe Modern Dilencilik Ankara Valiliği yaptığı bir uygulama ile sokak müzisyenlerine ”kabahatler kanununa’’ istinaden…

Sokak Müzisyenlerine Ceza:  Gerekçe Modern Dilencilik Ankara Valiliği yaptığı bir uygulama ile sokak müzisyenlerine ”kabahatler kanununa’’ istinaden 153 tl ceza kesiyor.. Gerekçe ise gerçekten çok düşündürücü: ’’Modern Dilencilik!
Sokak müzisyenleri tüm dünya ülkelerinde hayatı renklendirir. Sıcağa, soğuğa aldırmadan müziklerini icra ederler. Bazen metro alt geçidinde, bazen bir meydanda, bazen de bir parkta çaldıkları şarkılarla kısa sürede olsa keyifleniriz. Dünyanın başka ülkelerinde sanata sanatçıya bakış malum.  Ülkemizde ise durum çok farklı!
Dün aldığım bir duyum beni gerçekten hem çok üzdü, hem de çok kızdırdı. Ankara Valiliği sokak müzisyenlerine ceza kesiyormuş. Yaklaşık 20 gündür bu uygulama yapılıyormuş. Cezanın neye istinaden kesildiğini sorduğumda ise dondum kaldım. Kabahatler kanununa göre dendi. Acaba gürültü kirliliği mi bahane edildi diye düşünürken gerekçenin ”modern dilencilik” olduğunu duymak gerçekten çok canımı yaktı.
Ankara Valiliğinden konunun içeriğine dair bir açıklama bekliyoruz. Belediyeden aldıkları izinle çalışan sokak müzisyenlerine dilenci muamelesi  yapmak ne kadar etik. Bizler halk olarak sokak müzisyenlerimizi seviyoruz. Sizler de bu şehrin yöneticileri olarak bizlerin mutluluğu(!) güveni için çalışıyorsunuz.  Bizlere mağduriyet yaşatan ceza keseceğiniz, denetleyeceğiniz onca konu varken sokak müzisyenleri neden?
Bu uygulama Ankara Valisi Vasip Şahin’in bilgisi dahilinde mi yapıldı bilemiyorum. Lütfen bu ayıba bir son verin sayın Valim. Karşınızda emek veren, sanatıyla ve yetenekleri ile para kazanan müzisyenler var. Sıcak, soğuk demeden ekmek paralarını emekleri ile kazanmanın derdindeler. Hiçbir sokak müzisyeni de halktan zorla para istemez.  Dünyanın tüm ülkelerinde saygı gören bu iş ülkemizde hele de başkentte neden bu kadar zorlaştırılıp, aşağılanıyor?

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |