Ana Sayfa Uncategorized 16 Ağustos 2019

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Uğurlu Köyünde Yapıldı

Uğurlu Köyü… Gökçeada’nın 1984 yılında kurulmuş olan yaklaşık 34 yıllık bir köyü. Çok güzel bir denize ve…

Uğurlu Köyü… Gökçeada’nın 1984 yılında kurulmuş olan yaklaşık 34 yıllık bir köyü. Çok güzel bir denize ve sahile sahip olan bu köyde bu yıl unutulmaya yüz tutan ya da unutulmuş geleneksel çocuk oyunlarının yer aldığı bir şenlik düzenlendi.
Altıntepe Düşünceden Eyleme Platformu (ADEP) Başkanı Halet Ataş’ın düşündüğü ve gelenekselleştirmek üzere proje haline getirdiği ilk ‘’GÖKÇEADA 1.UĞURLU KÖY ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ”nin ilki 09 Ağustos 2019-14 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. Çocuk Oyun Şenliğinin hazırlık aşamalarını  proje sahibi Halet Ataş’tan dinleyelim:
2019 Ramazan Bayramında Yerel Seçimlerde yeni seçilen genç Muhtarımız Hüseyin İMYAT kardeşime önerdiğim bu bayramda halı Sahayı bize ver para alma 4 gün Çocuklara Futbol Turnuvası düzenlemek istiyorum dedim ve Muhtarım Yönetim kadrosu ile yapmış olduğu ve almış olduğu karar doğrultusunda Futbol Turnuvasını yaptık, çok harika bir turnuva oldu. Bu Turnuvada Kızlı, Erkekli karma Futbol takımları oluşturduk ve 8 maç yaptık. Katılım madalyası verdik . Pansiyonlarımıza gelen konuklarımızın çocukları ile köyümüzün Çocuklarının kaynaştırılması asıl amaçtı. Bu işin geçmişi. Şimdi gelelim bugüne: Biliyorsunuz AKTİVİST bir İnsanım mutlaka bir şeyler yapmalıyım ve üretmeliyim dedim. Muhtarıma Sayın muhtarım  geleneksel bir şey yapalım dedim ve kaybolmaya yüz tutmuş yada hiç oynanmayan çocuk oyunlarından  bir liste yaptım. Tabii futbolu da içine kattım, programı ve oyunların adını Muhtarım ve Yönetim  Kuruluna verdim. Projem onay gördü, Muhtarlık tüm alt yapıyı bize sağladı. İlk gün yaklaşık 75 çocuğumuz katılım sağladı. Mendil kapmaca ve Çuval Yarışı oyunlarını oynadık. Bisiklet yarışı koyduk programa. Çocuklarımıza ciddi hediyeler aldık, madalyalar yaptık, aileler ciddi ilgi gösterdiler. Pansiyon konuklarımızın çocukları ciddi katılım sağladı. Gökçeada’nın Yerel yayını olan Gökçeada TV oyunların tümünü  programın başından beri kayıt altına aldı. Gökçeada inisiyatifi katılım sağladı, CHP Gökçeada İlçe başkanı Eşi ile katılım sağladı. Aslında Uğurlu Köyünde yaptığımız bir işaret fişeği ya da Çoban Ateşi. Umuyorum gelecek yıllarda bunun faydasını göreceğiz. Bu kapsamda bir şenlik Gökçeada ve Uğurlu Köyünde ilk kez yapılıyor. Etkinlik için Köyümüzün Öğretmenlerinden bir Komiye kurduk yani katılım sağladık, kişisel hiç bir şey yapmam, ekip ruhu benim vaz geçilmez sevdamdır. Bir kişilik ordu değil, çok kişilik güçler insanı başarıya götürür.

Şenliğimize son gününe kadar toplam 270 çocuğumuz katılım sağladı. Şenliğimiz geleneksel hale gelmesi temennileri ile son buldu.

Google NewsTema Tasarım |