Ana Sayfa Uncategorized 10 Ekim 2019

Maltepe de İşçiler Köle mi?

Maltepe belediyesi, belediye olmaktan çıkıp, şirketler anlayışı ile çalışmaya ve idare edilmeye başladı. 2014 yerel seçimlerinde büyük…

Maltepe belediyesi, belediye olmaktan çıkıp, şirketler anlayışı ile çalışmaya ve idare edilmeye başladı. 2014 yerel seçimlerinde büyük vaatler, büyük projeler sözleriyle belediye başkanı olan Ali Kılıç, beş yıl içinde hiçbir vaadini yerine getiremezken, “ Zirveye yürüyüş” diye yeni vaatler de bulunuyor.
Konu 1- Şöyle bir kısa hatırlatma yapalım; Sözde, emekten- emekçiden yana görünmek için söylenen yalanlar, vaatler; uygulamada en vahşi kapitalist sistemin sömürü ağının bir örneği olan uygulamalar.

Seçim öncesi yapılan Toplu iş sözleşmesi ve seçim sonrası yapılan uygulamalar. Aşağıda okuyacağınız çeşitli yayınlardan alınan açıklamalar yalan ve doğruyu göz önüne sererken, belediyenin nasıl ‘Seçilmişe’ değil şirketlere teslim edildiğinin göstergesine bir örnektir.

Maltepe Belediyesi taşeron işçilere zam yaptı

20.04.2018 – 16:22Son Güncelleme : 20.04.2018 – 16:22

İSTANBUL,( DHA ) – MALTEPE Belediye Başkanı Ali Kılıç, taşeron şirketlerin devre dışı kalmasıyla belediye bünyesine geçişi tamamlanan çalışanlarıyla bir araya geldiği toplantıda , belediyenin çalışanlara yüzde 18.2 oranında zam yaptığını açıkladı. Ayrıca Kılıç, toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret zammından doğan farkların da maaşlara yansıtılacağını belirtti. 

Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın, 2018’de taşeron işçilere yaptıkları zam miktarını açıklamak üzere düzenlenen toplantıya belediye başkan yardımcıları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Yardımcısı ve Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Nevzat Karataş ile belediye çalışanları katıldı.

“EMEK EN YÜCE DEĞERDİR, ANANIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLSUN ‘

‘Emek en yüce değerdir’ diyen Kılıç, “1 Ocak’tan beri düzenli olarak sendikamızla, belediyemizi zan altında bırakmayacak ve sizlerin de haklarını koruyacak şekilde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Benim için sizin alın teriniz çok önemli ve her bir çalışma arkadaşımın emeği çok kutsaldır. Her çalışanımın akşam eve mutlu gitmesini isterim. Toplu İş Sözleşmesi ve asgari ücret zammından doğan farkları bordronuzda göreceksiniz. Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idare şirketlerinde hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin, sürekli işçi kadrosuna alınmasını öngören 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 ve 24’üncü maddeleri uyarınca geçişi yapılan siz değerli çalışanlarımıza da, yüzde 18.2 oranında zam yaptık. Ananızın ak sütü gibi helal olsun. Sizden de emeğinize sahip çıkmanızı rica ediyorum. Zira 500 bin Maltepeli bizden hizmet bekliyor. Bizler sonuna kadar emek ve alın teri diyerek, sizlerin emeğine sahip çıkıyoruz. Önemli olan vaat etmek değil, vaat edileni sonuna kadar vermektir. Biz de bunu gerçekleştirme çabasını gösterdik. Herkese hayırlı, uğurlu olsun.”

Bu açıklamalar hayata geçmiyorsa birer kandırmacadır.

Maltepe Belediyesi işçileri TİS haklarını istiyor

soL – Patronların Ensesindeyiz Pazar, 04 Ağustos 2019 15:39

Maltepe Belediyesi’nin iştiraki olan MATAŞ A.Ş. isimli şirketinde çeşitli birimlerde çalışan 850 işçi, sekiz ay önce imzalanan toplu iş sözleşmesine (TİS) uyulmadığı için 19 Temmuz 2019’da 24 saatlik uyarı eylemi yapmıştı. Patronların Ensesindeyiz ağı uyarı eyleminin öncesini ve sonrasında devam eden süreci MATAŞ işçileri ile konuştu.

Patronların Ensesindeyiz Ağı (PE): Bize TİS’in imzalandığı ve sonrasındaki 8 aylık zaman zarfı içinde gelişen süreçten bahsedebilir misiniz?

Maltepe Belediyesi İşçileri: İşçilerin çoğu da sendikaya üye oldu. Sendika da TİS yapacak yetkiyi almış oldu geçen yıl itibarıyla. TİS imzalandıktan sonra sözleşmenin gereği yerine getirilmedi. Bu sırada temsilci arkadaşlar ile sendika yetkilileri sürekli görüşme halindelerdi. Sendika temsilcisi arkadaşlar ve diğer işçi arkadaşlar çeşitli toplantılarda şirket yetkililerine “siz bunu imzaladınız neden bunun gereğini yapmıyorsunuz” diye sordular. Ama cevap olarak seçimlerden sonrası beklememiz gerektiği söylendi bize. Sürekli bütçe sıkıntıları olduğunu söyleyerek bizi oyaladılar. Hatta seçimin hemen öncesinde şirket, farklı mahallelerde bizleri sabahları kahvaltılarda topladı. Bu TİS gündemi açıldığında bize “Neden bu işlerde diretiyorsunuz arkadaşlar, işinizden mi olmak istiyorsunuz” gibi şeyler de söylediler bu toplantılarda üstü kapalı da olsa. Zaten seçime yaklaşık 20 gün kala tüm arkadaşlar ile birlikte Maltepe Belediyesi’nin önünde toplanıp basın açıklaması yapmıştık işçiler olarak.

Peki eylemden sonraki sürece gelecek olursak…
İşçi çavuşları ile yönetim arasında 24 Temmuz’da bir toplantı oldu. Bu toplantı sonunda işçi çavuşları “üzerimizde baskı artacak, bize az elamanla daha çok iş yaptıracaklar” diye söylemişlerdi zaten. Bir iki gün içinde de buna yönelik düzenlenmiş kağıtları imzalattılar bize.

Ne vardı belgelerde? Sendika temsilcileri bu durumu nasıl karşıladı?
İşçi sayısının yarı yarıya azaltılacağı, görev yerlerimizin sayısının artabileceği hatta farklı işlerde de çalıştırılabileceğimize dair şeyler vardı. Mesela temizlik işçisi park ve bahçe işine de gönderilebilecek, park bahçedeki belki inşaat işine yollanabilecek diye anlamıştım ben. Temsilci arkadaşlar şirketin bizim üzerimizde baskı kurmaya çalıştığını bizim buna direnmemiz gerektiğini söylediler. Ama belgeleri imzalamamak gibi bir şey söylemediler. Uygulamasına da başlanmadı zaten henüz. Biz bu belgeleri imzaladıktan hemen sonra da zaten MATAŞ tüm işçilere mesaj gönderdi ve toplantıya çağırdı. Gelen mesajda toplantıda konuşulacak maddeler arasında TİS’e dair bir şey yoktu.

Toplantıya kimler katıldı, neler konuşuldu?
Toplantıya MATAŞ müdürü (yönetim kurulu başkanı) Levent Polat ile birlikte birkaç yönetici ve şirket avukatı geldiler. Levent Polat konuşma yaptı. İşte bize “sizinle tanışmaya sorunlarınızı dinlemeye geldik. 16-17 ay geçti eksiklerimizi gördük bu süreçte” dedi. Bundan sonra yönetimin işçilerin her türlü sorunlarını danışacağı bir masanın kurulacağını burada da kendi avukatlarının hazır bulunacağını söyledi. Konuşmasını bitirince işçilerden söz almak isteyen birisi var mı diye sordu müdür (Levent Polat), arkadaşlarımızdan biri söz alıp imzalanan TİS belgelerini göstererek “bu sözleşmede sizin imzanız yok mu? Neden gereğini yapmıyorsunuz?!” diye sordu. Bunun üzerine müdür “şov yapmayın, taşkınlık yapmayın. Biz buraya başka bir şey konuşmaya geldik” diye karşılık verdi. Tavır birden değişti anlayacağınız. Söz alan arkadaşımıza “terbiyesizlik yapma” diye ifadesi de oldu müdürün. Söz alan kişi zaten sendika işçi temsilcisi olarak seçilen kişiydi. Müdür cevap olarak “o zaman şartlar öyleydi imzaladık. Ancak şimdi şartlar değişti” dedi. Söz alan arkadaşımız Beşiktaş ve Kadıköy belediyelerinde benzer sözleşmelerin uygulandığını söyleyince şirket avukatı araya girerek “oralar da yakında patlayacak” dedi. Bunun üzerine tekrar söz alan arkadaşımız “biz bu işin peşini bırakmayacağız, kararlıyız!” deyince biz de alkışlamaya başladık.

Peki size imzalatılan şu belge? Ona dair bir şey konuşuldu mu toplantıda?
Evet başka bir arkadaşımız bu konuyu da sordu. Müdür bunun yeni bir sistem denemesi olduğunu söyledi. Buna takılmamamız gerektiğini söyledi. Tasarruf onlardaymış uygulanıp uygulanmayacağına dair. Henüz dediğim gibi uygulanmaya başlamadı. Ama tabi biz bunun bu süreçte üzerimizde baskı oluşturmak için yaptıklarını biliyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Aslında bir konu daha var. Son zamanlarda yabancı uyruklu işçiler belediyede çalışmaya başladı. Afgan uyruklu bir işçiyi 1700 TL’ye çalıştırdıklarını öğrendik, asgari ücretin de altı. Onların şartları daha da kötü, belli ki kaçak çalıştırılıyorlar. Sigortasız, güvencesiz. MATAŞ bu şekilde hem sömürüyü artıracak hem de ucuz işçi var diyerek bu durumu bizim üzerimizde sopa gibi kullanacak.

Sayın MATAŞ yöneticileri, yukardaki açıklamalar doğrumu? Açıklayın. Eğer doğruysa CHP söylemlerine ters düşen bu uygulamalardan vaz geçin. Sizler ballı maaşlar alırken batan belediyenin yükünü emekçilere yüklemeyin.

Belediyenin batışı, şirketlerin durumları, rant-çıkar ve çarpık ilişkileri yazmaya devam edeceğiz.

Google NewsTema Tasarım |