Ana Sayfa Uncategorized 26 Aralık 2019

Tam 95 bin hanenin elektriği çöplerden karşılanıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği doğaya duyarlı projeler dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan ve 95 bin hanenin…

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği doğaya duyarlı projeler dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan ve 95 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılayan Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nden sonra Eskişehir, şimdi de güneş enerjisinden elektrik elde etmeye başladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nde şehrin çöpleri elektrik enerjisine dönüşürken, mülkiyeti belediyeye ait çorak arazilere de güneş santralleri kuruluyor.

ENERJİ DOSTU PROJELERE DEVAM

Eskişehir’in 1990’lı yıllarda en büyük problemlerinden biri olan şehir çöplüğünün Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi sayesinde son teknoloji ile enerji üreten bir yer haline geldiğini ifade eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, enerji dostu projelere devam edileceğinin altını çizdi.

Başkan Büyükerşen şu şekilde konuştu:

* Göreve geldiğimizde bu şehrin en büyük problemlerinden biri şehir çöplüğüydü. Çevreye zararlı depolama yeri haline gelen bu alan için çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. İlk önce atıklar için Düzenli Depolama Tesisi kurduk.

* Geçtiğimiz yıl da ileri teknolojiyi kullanarak kentin katı atıklarından elektrik enerjisi üretmeye başladık. Toplam 11.2 megavat/saat enerji üreten bu tesisimiz tam kapasite ile çalıştığında 95 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılıyor. Kaynak Mavi Kocaeli

Google NewsTema Tasarım |