Ana Sayfa Uncategorized 28 Eylül 2019

Tedbir!

Vatandaş Depreme Karşı Tedbirli Olmalı Deprem sonrası yetkililerden en çok duyduğumuz cümle. ‘’ Vatandaşlar  beklenen depreme karşı…

Vatandaş Depreme Karşı Tedbirli Olmalı
Deprem sonrası yetkililerden en çok duyduğumuz cümle. ‘’ Vatandaşlar  beklenen depreme karşı tedbirlerini almalı!’’
Elbette ki  çok vahim bir konu bu. Ve herkes kendi üzerine düşeni yapmalı! Yetkililerin bahsettiği tedbirler neler bir göz atalım…
Öncelikle yaşadığınız binanın güvenli olup olmadığını öğrenmeliyiz.  Gerekli kontrolleri yaptırıp eğer güvenli değilse, ilgili yerlere başvurup güçlendirmeli veya evimizi değiştirmeliyiz.
Evimizin içinde ki mobilyaları duvara monte etmeli; ağır avize kullanmamalıyız. Tencere, ağır mutfak eşyalarını, vazo benzeri süs eşyalarını düşebilecek yüksek yerlere koymamalıyız. Deprem çantası hazırlamalıyız mutlaka! Hane halkı sayısına göre gerekli ihtiyaçları bu çantalarda bulundurmalıyız. Deprem çantasında neler olmalı peki?
Çadır, battaniye, bolca su, ilaç, konserve yiyecekler, bisküvi, peksimet, galeta, meyve kuruları  gibi dayanıklı ve enerji verici yiyecekler, çakmak, düdük, yağmurluk,  kıymetli evraklar ( tapu, kimlik, ehliyet gibi belgelerinizin bir fotokopisi çantanızda olmalı) çok amaçlı çakı, el feneri, pil, ıslak mendil ve peçete, ilk yardım çantası, para, mobil telefon ve şarj aleti, powerbank, birkaç parça hafif giyecek,   ayakkabı ve mümkünse battaniye.
Binamızın gerekli kontrollerini yaptırdık, evimizin içinde gerekli tedbirleri aldık ve deprem çantamız da hazır. Hatta düzenli aralıklarla soğukkanlı kalabilmek adına deprem anında nasıl davranacağınıza dair tatbikatlar yaptık apartman olarak.

Ve diyelim ki beklenen büyüklükte deprem gerçekleşti! Peki bize tedbir almamızı söyleyen sayın yetkililer. Acaba siz tedbir aldınız mı?
Sağ kalmayı başardık, çantamızı aldık dışarı çıktık. Hızlıca ve düzenli olarak apartmanımızı boşalttık. Güvende hissedene kadar evimize girmeyeceğiz! Sonra? Muhtemelen semtimizde bir toplanma alanı yok. Nerede toplanacağız?  Doğal gazın bu durumlarda otomatik kapandığını duymuştum. Elektrikler kesik ve telefonlarla sevdiklerimizi bilgilendirmeye çalışacağız! Telefon hatları kitlenmiş! Ulaşamıyoruz. Kaçarken yaralananlar var çevremizde!  Göçük altında kalanlar olacak. Cenazelerimiz olacak… Arama kurtarma ekipleri bu büyüklükte ki bir afete hazırlıklı mı? İlk yardım ekipleri organize oldu mu? Yıkılan binalar var yolları kapatmış. Bize nasıl ulaşacağınızı planladınız mı? Deprem anında metrolarda, raylı sistem ulaşım araçlarında ki vatandaşlar için ne yapılacak?

2000 kişinin çorba talebine cevap veremeyen Kızılay bizlere sıcak yemek, ekmek, içecek verebilecek mi? Çadır dağıtabilecek mi? Depremzedelerin kullanabileceği mobil tuvaletler hazır mı? Patlayacak kanalizasyon ve su boruları salgın hastalık tehlikesi oluşturacak. Gerekli aşı stoğu mevcut mu? İstanbul genelinde ilçe ilçe ve tehdit altında olan çevre illerde seferberlik haline getirilerek bu hazırlıklar yapılmalı.
Deprem anında olabilecek diyerek saydıklarım ilk anda aklıma gelenler. Yani sizlerin daha detaylı düşünerek , en vahim senaryoya karşı hazırlık yapıyor olmanız gerekli 
Bildiğimiz, bize hazırlık olarak yapılan tek açıklama ceset torbalarımız hazırmış ve mezar yerlerimiz de ayarlanmış.
Son yaşadığımız deprem sonrası  oluşan  keşmekeşten sonra ”ne kadar sağlıklı bir sistem kurduğumuzu gördük’’ açıklamaları , endişelerimizi daha da artırdı açıkçası.
 Çok sevdiğim bir söz vardır:
‘’Sen tedbirini al, takdir Allah’ındır’’
Görsel:İndigo

Google NewsTema Tasarım |