Ana Sayfa Uncategorized 11 Aralık 2019

Ülkeyi Yönetenler Sorumluluk Bilinciyle Hareket Etmelidir

Mehmet can Şadioğlu yazdı Ülkeyi yönetenler, halkın sorunlarını ve ülkede meydana gelen veya gelebilecek tüm olaylardan sorumludur….

Mehmet can Şadioğlu yazdı


Ülkeyi yönetenler, halkın sorunlarını ve ülkede meydana gelen veya gelebilecek tüm olaylardan sorumludur.
Tabi sosyolojik olarak düşünürsek eğer bu bir eğitim, ahlaki, etik ve insani sorundur.
Düşünün ki, 3. köprünün yapımı esnasında bir halatın kopması sonucunda bir Japon Mühendisin ben neden bu hatayı yaptım diyerek kendini sorguya çekip hayatına son vermesi başta sorumluluk duygusu olmak üzere etik, ahlaki ve insani sorumluluğun geliştiğini göstermektedir.

Elbette ki biz hiçbir canın hayatına son vermesini asla istemeyiz. Ancak, yabancıların bu sorumluluk ve ahlaki duygusunu ülkemizle yan yana koyduğumuzda üzülerek
söyleyeyim ki ülkemizdeki durumun vahim boyutlarda olduğunu söylemek mümkün.

Dolayısıyla, Son yıllarda, önlem alınamayan ve meydana gelen birçok terör, sokak, kaza ve işyeri olaylarında yüzlerce insanın hayatını kaybetmesi ve birçok kadının psikopat kocaları tarafından katledilmesi gibi cinayetler devam ederken, sorumluların sorumluluklarını üstlenmemeleri düşündürücüdür. Verilen sözler ve söylemler hep lafta kalır. Ne bir istifa, ne aileleri rahatlatacak somut bir adım veya ailelerin vicdanını samimi bir şekilde paylaşabilecek hukuki bir karar, sadece sorumluluğu birkaç sahipsiz gariban memurun omzuna yükleyip yargılatmak, cezalandırmak ailelerin acısını dindirmeyecektir.

Zira, tüm bu olaylardan sorumlu olanlar hiç bir şey olmamış gibi görevlerine devam etmeleri doğrusu ailelerin acılarını bir kat daha artırmaktadır.
İşte bu nedenle, canı yanan ailelerin yüreğine serpecek bir kaşık su, ailelerin vicdanlarını rahatlatabilecek somut kararların ertelenmeden bir an önce alınması, hem toplum için, hem de aileler için mutluluk verici bir ödül olacaktır.

Bir kez daha haykırıyorum ki, yeni ocakların sönmeyeceği ve gerçek suçlular hukuk karşısında hak etikleri cezayı alacağı ve canı yanan ailelerin yüreğine düşen kor ateşin söndüğü, Demokrasinin geliştiği, özgür, huzurlu, barış dolu mutlu yarınlara,

Google NewsTema Tasarım |