Ana Sayfa Dünya, Kültür 31 Temmuz 2020

BİNLERCE YILLIK GİZEMLİ SU KAYNAĞI ÇUKURU

Fransa’nın TONNERRE bölgesinde yer alan Fosse Dionne olarak bilinen antik kaynak, Roma döneminden beri unutulmaz bir mağaraya…

Fransa’nın TONNERRE bölgesinde yer alan Fosse Dionne olarak bilinen antik kaynak, Roma döneminden beri unutulmaz bir mağaraya inşa edilmiş derin bir doğal su kaynağıdır. Tonnerre Fransa’nın Bourgogne-Franche-Comté bölgesine bağlı Yonne ilinde bulunan bir komündür.
« Fosse », çukur veya delik anlamına gelir – derin, geniş bir boşluk – doğal veya insan yapımı. Bu durumda, Tonnerre’deki derin, geniş çukur, günümüzde Église Saint-Pierre tarafından tepenin üstündeki tepenin tabanında büyük bir kaynaktır.

Adını taşıyan küçük bir otelin yakınında bulunan “Dionne Pit” güzel bir tarihi mekandır. Gürleyen düden, Roma döneminde yakındaki bir saraya temiz su sağlamak için kullanıldı ve antik yerleşimin çoğunun odaklandığı odak noktası oldu. 18. yüzyılda, havuzun etrafında bir taş ağız kenarı inşa edildi ve bir ucunda suyun akmasını sağlamak için bir ağızlık vardı. Havuzun arkasına bir bodur amfi tiyatro inşa edildi ve halka açık bir çamaşırhane olarak kullanıldı. Bu yapılar, baharın doğal güzelliğine katkıda bulunan biraz duvar ve yosun parçalayan bu güne kadar kalır.

Doğal yazı tipinden dökülen suların Morvan dağlarında bir yerden kaynaklandığı düşünülmektedir, ancak çukur ne kadar derine inen sıkı pasajlar nedeniyle dalgıçlar hiçbir zaman gerçek kaynağa ulaşamamıştır. Bir süre için, modern dalgıçların eser ve jeolojik bilgi aramak için deliğin derinliklerini çekmesine izin verildi, ancak çukurun derinliklerinde bir dizi ölümden sonra, dalış erişimine sadece Tonnerre Belediye Başkanı’nın izni ile izin verildi.

Bahar yaz aylarında nazikçe su üretir ve baharda kar erimesi arttıkça daha kuvvetli olma eğilimindedir. Ancak, havuz ziyareti ne olursa olsun aynı derecede sakin ve hatırlatıcıdır. Bu bölgenin en ilginç yerlerinden biri olan bu çukur, Fransa’daki en önemli ikinci hidrojeolojik su boşluğudur. Ekosistemi benzersizdir ve florası çok zengindir.

Vaucluse’un bu baharı, sürekli akışı değişmekle birlikte, onu “ilahi” olarak kabul eden atalarımızın merakını (daha sonra Dionne kelimesine dönüşen “fons divona”) kullandı. Geleneksel olarak Fosse Dionne’nin dipsiz olduğu söyleniyordu. Bazı efsanelere göre, daha net bölgelere erişim sağladı ya da bir piskopos olan Saint-Jean de Réôme, onu kovalamayı başarana kadar orada yaşayan ölümcül bir bakışa sahip bir yılanın (bazilik) yaşadığı yerdi. .

Muhtemelen ilk sakinler, bu çok yıllık akan suyun etrafında kuru kireçtaşı platoları arasına yerleştiler. Gallo-Roma döneminde Fosse Dionne, Tornodurum muhalefetinin sakinlerine, sarkan bir yüksek rahatlama üzerinde yer alan su sağladı – bu, bu döneme ait birkaç adımın kalıntıları ile kanıtlandı.

1578’de Chevalier Louis d’Eon, yayı yarım daire biçimli bir çatı ve çift muhafaza ile bir yıkama evine dönüştürdü, bu da mevcut görünümünü verdi ve çok daha erişilebilir hale getirdi. Fosse Dionne kısa sürede Tonnerre’nin kadınlarının merkezi oldu.

1758’de ünlü Chevalier’in dedesi Louis d’Eon, kaynak çamaşırlarını ayarladı. Yarım daire çatı, çift kasası ve 1758 yılından kalma dört bacası. 14 m çapında havza ve yalın yıkaması, özellikle turkuaz mavisi su rengi ve bizi çeken endişe verici boşluklu kara delik tarafından sıra dışı bir gösteri sunuyor.

Böcekleri ile samanla kaplı ahşap bir kutuya diz çökerek, öğleden gece yarısına kadar çalıştılar, 1920’de saatte 3 frank’ı aşmayan bir maaş için levhalarını kirişlere astılar. 1908 yılında, Mayıs ayı boyunca, drenaj rafları olarak ek kirişler yanı sıra çamaşırları “demlemek” için duvardaki küçük bacalar konuldu. Göçmenler, ketenlerin renkli dedikodularını dinlemek için kulaklarını flua koydu.

Bu yay, dibinde 28 m derinlikte dar bir kanal haline gelen 2,5 m yüksekliğinde bir kayma görebildiğimiz bir havza oluşturur. Kayma 360 m boyunca devam eder ve 61 m derinliğe ulaşır. Bu Fransız yayı, daralmaları, kil girdapları, derinliği ve akış gücü nedeniyle keşfedilmesi en zor olanlardan biridir.

Deniz seviyesinden 140 m yükseklikte bulunan Fosse Dionne, merakını çok uzun zamandır karıştırıyor (sularında birkaç dalgıç yok oldu). Bu suyun kaynağı hakkında, özellikle kışın bol miktarda spekülasyon var. Saniyede ortalama 242 litre akışla, yay şiddetli şişliklere sahip olabilir.

Kasabanın güneyindeki 43 km2’lik bir impluviyumdan kaynaklanan tesis, sürekli akışını açıklayan çok sayıda kireçtaşı fayında kalmaktadır. Suyun bir kısmı Laigne’nin kaybından (Chatillon-sur-Seine yakınında), hala bilinmeyen, karga uçarken 40 kilometreyi kapsayan bir yeraltı parkurundan geliyor. Bu nedenle, Fosse Dionne, renk testleriyle kanıtlandığı gibi, Fransa’daki ikinci en önemli hidrojeolojik su boşluğu – ilki Fontaine de Vaucluse
31 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |