Ana Sayfa Dünya 6 Ocak 2020

LİBYA’YA ASKER GÖNDERMEYE ÇALIŞAN AKP’YE LİBYA’DAN KÖTÜ HABER

‘Libya Ulusal Ordusu Kaddafi’nin Öldürüldüğü Sirte’ye Girdi’İçsavaş durumundaki Libya’da, Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Sirte’ye girdiklerini,…

‘Libya Ulusal Ordusu Kaddafi’nin Öldürüldüğü Sirte’ye Girdi’
İçsavaş durumundaki Libya’da, Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Sirte’ye girdiklerini, limanı ve bazı bölgeleri kontrol altına aldıklarını duyurdu.
Ankara’nın Libya’da savaşan taraflar içinden anlaşma yaptığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) hasmı olan Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’ndan kritik bir açıklama geldi. Libya Ulusal Ordusu’ndan kaynaklar, Libya’nın Akdeniz kıyısındaki stratejik kenti Sirte’ye girdiğini duyurdu.

Libya Ulusal Ordusu liderliğine yakın bir kaynak, Sirte’nin limanını ve bazı bölgelerini kontrol altına aldıklarını söyledi. Kaynak, “Es Saadi askeri üssünü ve kentin bazı bölgelerini de kontrol altına aldık ve şimdi kent merkezine ilerliyoruz” dedi.

Reuters de Sözcü Halid Mahcub’un “Ordu güçleri Sirte’nin çevresindeki tüm bölgeleri kontrol ediyor. Sirte’nin kurtuluşunu tamamlamak için kentin kalbine doğru ilerliyoruz” açıklamasını aktardı.Reuters’e konuşan Libya Ulusal Ordusu’ndan kaynak, Misrata güçlerinin Sirte’den geri çekildiğini aktardı. Misrata güçleri, UMH’yi destekleyen en önemli askeri güçlerden biri.

Sirte merkezinden telefonla Reuters’e konuşan bir kent sakini “Kentin içinde LUO konvoylarını görebiliyoruz, artık kentin büyük kısmını kontrol ediyorlar. Silah sesleri de duyuyoruz” dedi. Bu gelişme, Trablus’ta askeri akademiye düzenlenen saldırıda 30 kişinin ölmesi, 30 kişinin yaralanması ve Libya Ulusal Ordusu’nun sorumluluğu üstlenmeyi reddetmesinin ardından geldi.

Sirte, Trablus ile Bingazi arasında yer alıyor.
Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ni destekleyen Hafter güçleri, UMH’nin üslendiği Trablus’u almak için taarruz yürütüyor.
Sirte, aynı zamanda, 2011’de NATO destekli askeri müdahale sonucunda cihatçılar tarafından devrilen ve linç edilen Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin doğup büyüdüğü ve vahşice öldürüldüğü kent.

AKP Hükümeti geçen günlerde Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek vermek amacıyla Libya’ya asker gönderme kararı almıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan askerlerin gönderilmeye başlandığını söylemiş; General Halife Hafter ise Türkiye’ye karşı halkı silahlı mücadeleye davet etmişti.
KAYNAK: Associated Press, Reuters, Sputnik
06 Ocak 2020-Abidin SARI / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |