Ana Sayfa Dünya, Gündem 6 Haziran 2020

BALTIK DENİZİNDE BÜYÜK ÇEVRE EYLEMİ BAŞLADI

BALTIK DENİZİNDE BÜYÜK ÇEVRE EYLEMİ BAŞLADI‘Baltık Denizi BARIŞ DENİZİ’ Baltık Denizi bölgesinin askerileşmesiSavunmasız iç denizimiz olan Baltık…

BALTIK DENİZİNDE BÜYÜK ÇEVRE EYLEMİ BAŞLADI
‘Baltık Denizi BARIŞ DENİZİ’


Baltık Denizi bölgesinin askerileşmesi
Savunmasız iç denizimiz olan Baltık Denizi, dünyanın en çok ticareti yapılan, kırılgan ve kirli denizlerinden biridir. Birçok çevre sorununun yanı sıra, Baltık Denizi’nde hızla artan askeri tehditler mevcuttur.

Baltık Denizi Bölgesi’ndeki sürekli birliklerin sayısının artmasına ek olarak, savaş tatbikatlarının sayısı da artmıştır. Katılımcı ve katılımcı ülke sayısı da arttı. Egzersizlerin doğası da değişti. Daha önce esas olarak kriz yönetimi uygulanmıştı. Günümüzde nükleer savaşın yanı sıra ağır silahlı ve iyi donanımlı bir birlik çatışmaları da simüle ediliyor. Ayrıca, 2017 yazında hava sahası ihlallerinin sayısı ve uçuşların tehlikeli bir şekilde kapanması.

Binlerce ve hatta on binlerce katılımcıyı içeren ve hem batı ülkeleri hem de Rusya tarafından yılda birkaç kez düzenlenen askeri tatbikatlar, batı ülkeleri ve Rusya arasındaki gerilimlere önemli ölçüde katkıda bulunuyor ve bölgedeki çevre kirliliğine katkıda bulunuyor. Tatbikatlar dünya barışı için bir tehdit ve mevcut ve gelecekteki çevresel zorlukların üstesinden gelmek için kullanılması gereken değerli kaynak israfıdır.

2017’de gerçekleşenler gibi kapsamlı egzersizler; Kuzey Kutbu Mücadelesi, Kuzey Sahili, Aurora ve Zapad da hataların meydana geldiği durumlara yol açabilir. Bu tür hataların yıkıcı sonuçları olabilir.

Ek bir tehdit, birçok savaş analisti ve barış araştırmacısına göre nükleer silahların modernleştirilmesidir. Büyük Britanya ve Fransa’nın nükleer savaş başlıklarının yanı sıra, ABD’nin Avrupa’da konumlandırılmış nükleer savaş başlıkları vardır. Rusya’nın Rus anakarasında nükleer savaş başlıkları ve Kaliningrad’da büyük olasılıkla nükleer yetenekli füzeler var.

Ayrıca, Baltık Denizi kıyılarında, büyük savaş tatbikatları veya çatışma veya savaş durumları gibi büyük askeri stres durumlarında büyük tehlike oluşturan birkaç nükleer enerji santrali ve diğer nükleer sanayi kompleksleri olduğu da dikkate alınmalıdır.

Son olarak Baltık Denizi, önceki savaşlardan kalan miras tarafından tehdit edildi, diğerlerinin yanı sıra I. Dünya Savaşı sırasında atılan binlerce ton patlayıcı ve kimyasal silahın yanı sıra birkaç yüz bin ton olduğu tahmin edilen bombalar, mayınlar ve diğer savaş malzemeleri İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra terk edildi.

 

Biz – bu çağrıyı imzalayan:
• Baltık Denizi’nin her ülkesindeki tüm hükümetleri, silahlanma ve diğer çevreyi kirletici faaliyetleri finanse etmek yerine Baltık Denizi’ni kurtarmak için finansal araçlarını kullanmaya davet edin!

• Baltık Denizi bölgesindeki askeri tehditler hakkında tartışma yaratmayı amaçlıyoruz. Baltık Denizi’ni BARIŞ DENİZİ haline getirme projemize katılmak için tüm Baltık Denizi bölgesinde politikacılar, barış enstitüleri, barış araştırmacıları, sanatçılar, tanınmış kişilikler, sivil toplum örgütleri ve sosyal olarak ilgilenen vatandaşlarla meşgul olmak istiyoruz. insanlar ve çevre için koruma!

Christer Alm, Miljöringen (Çevre Çemberi) – Loviisa, Finlandiya, christer.alm45@gmail.com

Heidi Andersen, Barış için Büyükanneler, Oslo grubu, Norveç, bestemodreforfred@gmail.com

Tatyana Artemova, St. Petersburg ve Leningrad bölgesi Gazeteciler Birliği Çevre Gazetecileri Derneği Eş Başkanı, St. Petersburg, Rusya, t.artyomova@gmail.com

Gertrud Åström, Kadın Baltık Barış İnşası Girişimi, İsveç, gertrud.astrom@helahut.se

Lidiya Ivanovna Baykova, Başkan, Yaroslavl ‘bölgesel ekolojik kamu kuruluşu “Yeşil dal”, Rusya, greenbranch@yandex.ru

Irina A. Baranovskaya, Kurgolovo kasabası, Kingisepp bölgesi, Leningrad bölgesi, Rusya, ladyforest@mail.ru

Lorenz Gösta Beutin, Alman Bundestag Üyesi, Parti Başkanı DIE LINKE. Schleswig-Holstein, Almanya, lorenz.beutin@bundestag.de

Claus Biegert, Nükleer Özgür Gelecek Ödülü Vakfı, Almanya, c.biegert@nffa.de

Waltraud Bischoff, Frauen wagen Frieden, der Pfalz, Almanya, webischoff@web.de

Tord Björk, Barış için Aktivistler, İsveç, tord.bjork@gmail.com

Sidsel Bjørneby, Barış için Büyükanneler, Lillehammer grubu, Norveç, sidsel.bjorneby@gmail.com

Oleg Bodrov, Finlandiya Körfezi’nin Güney Kıyısı Kamu Konseyi Başkanı, Sosnovy Bor, Leningrad Oblastı, Rusya, bodrov@greenworld.org.ru

Magret Bonin, Friedensforum Neumünster, Almanya, bonins@web.de

Agnieszka FiszkaBorzyszkowska, Polonya Ekoloji Kulübü – Doğu Pomeranya Şubesi, Polonya, agnieszka.fiszka@phdstud.ug.edu.pl

Reiner Braun, Uluslararası Barış Bürosu Eş Başkanı (IPB), Almanya, Hr.Braun@gmx.net

Ingeborg Breines, eski eş başkan Uluslararası Barış Bürosu, eski UNESCO direktörü (Paris, Islamabad, Cenevre), Norveç, i.breines@gmail.com

Ida Carlen, Koalisyon Temiz Baltık, İsveç, ida.carlen@ccb.se

Natalia Danilkiv, Yeşil Gezegen, Rusya, defrigesco@mail.ru

Alexander Drozdov, Rusya Bilimler Akademisi Coğrafya Enstitüsü’nde önde gelen araştırmacı, Rusya Uluslararası Turizm Akademisi Profesörü, “Çevre Planlama ve Yönetimi” dergisinin genel yayın yönetmeni yardımcısı, hareketin bilimsel danışmanı Utrish “, Rusya, drozdov2009@gmail.com

Ivars Dubra, “Mēs Zivīm” Derneği (Balık İçin Biz), Letonya, meszivim@inbox.lv

Mikhail Durkin, Kaliningrad, Rusya, mikhail.durkin@ccb.se

Staffan Ekbom, İsveç Nato No organizasyonunun başkanı, İsveç, ekbom.staffan@gmail.com

Trine Eklund, Kadınlar Uluslararası Barış ve Özgürlük Birliği, Oslo, Norveç, t-eklun@online.no

Christiane Feuerstack, Friedensprojekt Ostseeraum, Eckernförde, Almanya, christiane@feuerstack.net

Ola Friholt, Orust Barış Hareketi Başkanı, İsveç, ola.friholt@gmail.com

Albert F. Garipov, Tataristan Antinükleer Derneği Başkanı, Kazan, Tataristan Cumhuriyeti, Rusya, algaraf@mail.ru

Karen Genn, Friedenskreis Eutin, Almanya, Kgenn@web.de

Susanne Gerstenberg, Barış İçin Kadınlar, İsveç, susanne.gerstenberg@telia.com

Edmundas Greimas, Litvanya Doğa Fonu, Litvanya, edmundas.g@glis.lt

Markus Gunkel, Hamburger Forum für Völkerverständigung und weltweite Abrüstung e. V., Almanya, hamburger-forum@hamburg.de

Olli-Pekka Haavisto, yönetim kurulu üyesi, Dünyanın Dostları, Finlandiya, ollipekka.haavisto@gmail.fi

Horst Hamm, Nükleer Özgür Gelecek Ödülü Vakfı, Almanya, horsthamm@t-online.de

Revd. Antje Heider-Rottwilm, OKRin.iR, Avrupa Ekümenik Ağ Kilisesi ve Barış eV, Almanya, heider-rottwilm@church-and-peace.org

Nils Höglund, Koalisyon Temiz Baltık, İsveç, nils.hoglund@ccb.se

Jens Holm, Parlamento Üyesi, Çevre ve Tarım Komitesi, Avrupa Birliği İşleri Komitesi, Sol Parti, İsveç, jens.holm@riksdagen.se

Ianthe Holmberg, İsveç Sol Kadınlar, İsveç, ianthe.holmberg@telia.com

Frank Hornschu, genel müdür / başkan, DGB – Alman Sendikalar Konfederasyonu, Kiel bölgesi, Almanya, Frank.Hornschu@dgb.de

Birgit Hüva, Eesti Roheline Liikumine, Estonya, birgithva@gmail.com

Yuri Ivanov, Apatity, Murmansk bölgesi, Rusya, yura.ivanov@kec.org.ru

Marina Janssen, Uygulamalı Ekoloji Merkezi, Sillamae, Estonya, marijanssenest@gmail.com

Kati Juva, Sosyal Sorumluluk Hekimleri, Finlandiya, katijuva@kaapeli.fi

Elita Kalina, Çevre Koruma Kulübü, Letonya, elita@vak.lv

Alena Karaliova, “Vatandaş ve Ordu” İnsan Hakları Girişimi, Rusya, karaliova.alena@gmail.com

Kristine Karch, Uluslararası Koordinasyon Komitesi (“NATO’ya Savaş Hayır”), Almanya, kristine@kkarch.de

Veronika Katsova, Finlandiya Körfezi Güney Sahili Konseyi, Sosnovy Bor, Leningrad bölgesi, Rusya, katveronika@yandex.ru

Dilbar N. Klado, Alexey V.Yablokov’un Entelektüel Mirasını Koruma Vakfı, Moskova, Rusya, dilbark@mail.ru

Dr. med. Mechthild Klingenburg-Vogel, Schleswigerstr. 42, 24113 Kiel, Almanya, klingenburg-vogel@web.de

Ulla Klötzer, Nükleer Enerjiye Karşı Kadınlar, Finlandiya, ullaklotzer@yahoo.com

Kirsti Kolthoff, Kadınlar Uluslararası Barış ve Özgürlük Birliği, Uppsala Şubesi, İsveç, kihkokhk07 @ gmail.com

Natalia Kovaleva, St. Petersburg Rusya Tıbbi Genetik Derneği Bölgesel Bölüm Başkanı, St. Petersburg, Rusya, kovalevanv2007@yandex.ru

Elisabeth ve Peter Kranz, Umwelt, Das Ökumenische Zentrum-, Friedens- ve Eine-Welt-Arbeit, Almanya, p-kranz@oekumenischeszentrum.de

Elena Kruglikova, Apatity, Murmansk bölgesi, Rusya, elena.kruglikova@kec.org.ru

Nikolay Alekseevich Kuzmin, Leningrad Bölgesi Yasama Meclisi Ekoloji ve Doğa Yönetimi Daimi Komitesi Başkanı, Sosnovy Bor, Leningrad Bölgesi, Rusya, kuzminna58@mail.ru

Vladimir N. Kuznetsov Ignalina Gazileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı NPP. Visaginas şehri, Litvanya, vladimir@tts.lt

Antonina A. Kulyasova, bölgesel bir kar amacı gütmeyen ortaklık “Sürdürülebilir kırsal kalkınma için bölgesel ağ”, köy Tarasovskaya St., Ust’yanskiy bölgesi, Arkhangelsk bölgesi, Rusya, antonina-kulyasova@yandex.ru

Svetlana Kumicheva, STKYeşil Gezegen; Çevre ve Turizm Merkezi, Rusya, kumswet@yandex.ru

Anni Lahtinen, Genel Sekreter, Finlandiya’da 100 Komite, anni.lahtinen@sadankomitea.fi

Arja Laine, Kadınlar Uluslararası Barış ve Özgürlük Birliği, Fince bölümü, Finlandiya, wilpf@wilpf.fi

Jördis Land, Friedenskreis Castrop-Rauxel, Almanya, j.land@pol-oek.de

Ewa Larsson, Yeşil Kadınlar, İsveç, info@gronakvinnor.se

Lizette Lassen, BARIŞ ZAMANI – savaşa karşı aktif, Danimarka, tidtilfred@tidtilfred.nu

Lea Launokari, Barış İçin Kadınlar, Finlandiya, lea.launokari@nettilinja.fi

Ekkehard Lentz, Bremer Friedensforum, Almanya, Bremer.Friedensforum@gmx.de

Helga Lenze, eski öğretmen, sendika üyesi (GEW = eğitim ve bilim birliği), aktif barış organizatörü, Bahrenhof, Almanya, helgalenze@t-online.de

Horst Leps, Die Didaktik desPolitikunterrichts, Lehrer ve Lehrbeauftragter, Hamburg, Almanya, horstleps@gmx.de

Vladimir Levchenko, Biyoloji Doktoru, Çevre Kuzey-Batı Hattı, St. Petersburg, Rusya, lew@lew.spb.org

Iryna Lianiuka, ASDEMO (STK “Çocuk ve Gençlik Derneği”), Belarus, lenirina@yandex.ru

Laura Lodenius, Finlandiya Barış Birliği, laura.lodenius@gmail.com

Inna Alekseevna Logvinova, çevre hareketi “Ayrı Koleksiyon”, Sosnovy Bor, Leningrad Oblastı, Rusya, inloga@mail.ru

Dominik Marchowski, Batı Pomeranya Doğa Derneği, Polonya, marchowskid@gmail.com

Maria Mårsell, Feministiskt girişimi, İsveç, maria.marsell@feministisktinitiativ.se

Teemu Matinpuro, Finlandiya Barış Komitesi, Finlandiya, teemu.matinpuro@rauhanpuolustajat.fi

Janis Matulis, Letonya Yeşil Hareketi, Letonya, janis.matulis@zalie.lv

Lore ve Bernd Meimberg, Friedensforum Lübeck, Almanya, LoBeMeimberg@t-online.de

Friedrich Meyer-Stach, barış aktivisti ve çevreci, Fürstenfeldbruck, Almanya, f.meyer-stach@t-online.de

Elizaveta Mikhailova, Finlandiya Körfezi’nin güney kıyısındaki Kamu Konseyi, Rusya, Mikhailova@greenworld.org.ru

Friedensbündnis Karlsruhe / Janine Millington, Almanya, Aktive@friedensbuendnis-ka.de

Gennady Mingazov, Başkan, Sosyal ve Ekolojik Birliği’nin Kaluga bölgesel şubesi, gazeteci-ekolog, Rusya, gmingazov@yandex.ru

Lev V. Min’kov, Finlandiya Körfezi’nin Güney Kıyısı Kamu Konseyi destek grubu, Sarkulya köyü, Kingisepp bölgesi, Leningrad bölgesi, Rusya, spblvm@yandex.ru

Maxim Nemtchinov, APB BirdLife, Belarus, maxim.n.apb@gmail.com

Sandra Marie Neumann Arvidson, Danimarka Doğa Koruma Topluluğu, Danimarka, sandra@arvidson.dk

Ulf Nilsson, barış ve ittifak için Kronoberg ili, Växjö, İsveç, ulf.nilssonguide@comhem.se

Agneta Norberg, İsveç Barış Konseyi, İsveç, lappland.norberg@gmail.com

Elisabeth Nordgren, Helsinki, Finlandiya’daki İsveç Barış arkadaşları, elisabeth.nordgren@pp.inet.fi

Jan Öberg, dr.hc, araştırma direktörü, Uluslararası Barış ve Gelecek Araştırmaları Vakfı, TFF, İsveç, janoberg@mac.com

Dr. Christof Ostheimer, Schleswig-Holstein’da (ZAA-SH) Zusammenarbeitsausschuss der Friedensbewegung, Almanya, ostheimer@versanet.de

Andrey Ozharovsky, Moskova, Rusya, idc.moscow@gmail.com

Kārlis Ozoliņš, Zaļaiš ceļš (Yeşil yol), Riga, Letonya, zalais.cels@gmail.com

Andrey Pakhomenko, Mogilev Çevre Halk Derneği “ENDO”, Belarus, endo@tut.by

Nina Palutskaya, Ecohome / Neman (Neman Çevre Grubu), Belarus, ninija53 @ gmail.com

Marion Pancur, Nükleer Özgür Gelecek Ödülü Vakfı, Almanya, info@nuclear-free.com

Federica Pastore, Koalisyon Temiz Baltık, İsveç, federica.pastore@ccb.se

Natalia Porecina, Çevre Çözümleri Merkezi, Belarus, vinograd@tut.by

Tomasz Rozwadowski, Polonya Ekoloji Kulübü Doğu Pomeranya Şubesi, Polonya, tomasz@rozwadowski.info

Dmitry Rybakov, Karelya bölgesel kamu örgütü “Yeşil Karelya Derneği” koordinatörü, Petrozavodsk şehir bölgesinin Kamu Ekoloji Konseyi Başkanı, Avrupa Fahri bilim adamı, Rusya, greens@karelia.ru

Liss Schanke, Kadınlar Uluslararası Barış ve Özgürlük Birliği, Norveç, liss.schanke@gmail.com

Hasse Schneidermann, Fredsministerium / Danimarka Barış Bakanlığı, Danimarka, hasse.schneidermann@gmail.com

Micke Seid, Barış Kültürü Ağı, İsveç, info@fredskultur.se

Svetlana Semenas, Agro-Eco-Culture, Belarus, lanastut@gmail.com

Alexander Ivanovich Senotrusov, Askeri Tarih Derneği “Fort KrasnayaGorka” Başkanı, Lebyazhye, Lomonosov bölgesi, Leningrad Oblastı ‘, Rusya,

aleksandr-senotrusov@yandex.ru

Olga Senova, Baltık Dostları, Rusya, olga-senova@yandex.ru

Antti Seppänen, Pand – Barış için sanatçılar – Finlandiya, pandtalo@hotmail.fi

Sergei Gerasimovich Shapkhaev, STK “Baykal Gölü Buryat Bölgesel Birliği”, Rusya, shapsg@gmail.com

Andrey Shchukin, uluslararası toplum “Memorial” Perm bölgesel şubesinin “alternatif hakkı” projesinin koordinatörü, Rusya, presidentandrei@gmail.com

Vladimir Shestakov, Finlandiya Körfezi’nin Güney Kıyısı Kamu Konseyi’nin destek grubu, St. Petersburg, Rusya, volodyashestakov@gmail.com

Igor Shkradyuk Yaban Hayatı Koruma Sanayi Yeşillendirme Merkezi Koordinatörü, Moskova, Rusya, igorshkraduk@mail.ru

Martin Singe, Grundrechte und Demokratie Komitee, Almanya, martin.singe@t-online.de

Frank Skischus, Kasseler Friedensforum, Almanya, birmal@web.de

Jakub Skorupski, Polonya, jakub@gajanet.pl

Przemysłąw Śmietana, Yeşil Federasyon “GAIA”, Polonya, leptosp@gmail.com

Andrea Söderblom-Tay, Dünyanın Dostları, İsveç, sofia.hedstrom@jordensvanner.se

Benno Stahn, Kieler Friedensforum, Almanya, b.stahn@kieler-friedensforum.de

Joanna Stańczak, Batı Pomeranya Doğa Topluluğu, Polonya, merkala@interia.pl

Maria Stanislavovna Ruzina, Uluslararası Sosyo-Ekolojik Birliği Konseyi Eş Başkanı, “Spasem Utrish” (Utrish Kaydet) hareketinin koordinatörü, Rusya, utrish2008@gmail.com

Bogna Stawicka, KobieTY.Lodz (Bayanlar Lodz), Polonya, bogna.stawicka@gmail.com

Jan Strömdahl, Halkların Nükleer Güç ve Silahlara Karşı Hareketi, İsveç, jfstromdahl@gmail.com

Alexander Nikolayevich Sutyagin, “Proje BPS İzleme” Başkanı, Çevre Gazeteciler Derneği Saint-Petersburg ve Leningrad bölgesi Gazeteciler Birliği, Saint-Petersburg, Rusya, oil-project@mail.ru

Andrey Talevlin, hukukun adayı, Uluslararası Hizmetten Çıkarma Ağı, Chelyabinsk, Ural Bölgesi, Rusya, atalevlin@gmail.com

Andrei Tentyukov, Syktyvkar, Komi Cumhuriyeti, Rusya, atentyukov@yandex.com

Anna Trei, Estonya Yeşil Hareketi, Estonya, anna@roheline.ee

Yana Ustsinenka, IPO Ecopartnership, Belarus, yanaustsinenka@gmail.com

Karin Utas Carlsson, Fredens Hus Göteborg (Göteborg Evi), İsveç, karin.utas.carlsson@telia.com

Nikolai Veretennikov, Finlandiya Körfezi’nin güney kıyısındaki Kamu Konseyi, der. Sarkula, Kingisepp bölgesi, Leningrad bölgesi, Rusya, veronti52@rambler.ru

Alexander K. Veselov Bölgesel kamu örgütü başkanı “Başkurdistan Cumhuriyeti Ekologlar Birliği” Ufa, Başkurdistan, Rusya, envlaw@mail.ru

Titti Wahlberg, Kadınlar Uluslararası Barış ve Özgürlük Birliği, Gothenburg Şubesi, İsveç, goteborg@ikff.se

Riitta Wahlström, Yaşam Teknolojisi, Finlandiya, riitta.wahlstrom@gmail.com

Helmut Welk, Friedensnetzwerk Kreis Pinneberg, Almanya, helmut.welk@premedia-elmshorn.de

Jutta Wiesenthal, Nükleer Özgür Gelecek Ödülü Vakfı, Almanya, juttawiesenthal@t-online.de

Åke Wilen, İsveç Barış Komitesi, İsveç, wilenake@hotmail.com

Günter Wippel, uranium-network.org, Almanya, gunter.wippel@aol.com

Svyatoslav Zabelin, Uluslararası Sosyo-Ekoloji Birliği, Moskova, Rusya, svetfrog@gmail.com

Tjan Zaotschnaja, Nesli Tükenmekte Olanlar Topluluğu, bölge grubu Münih, Almanya, tjanzaotschnaja@web.de

Lina Zernova, St.Petersburg ve Leningrad bölgesi Gazeteciler Birliği Çevre Gazetecileri Derneği Eş Başkanı, Sosnovy Bor, Rusya, linazernova @ mail.ru

Nikolay Zubov, Krasnoyarsk Bölgesel Ekoloji Birliği, Krasnoyarsk, Rusya, nzubov@g-service.ru

DIŞ TİCARET DENİZ ALANINDAN DESTEKLEYEN İMZALAR:

Toby Blome, CODEPINK, San Francisco Körfezi bölümü, ABD, oldukçabenyckeling@comcast.net

Hildegard Breiner, Nükleer Özgür Gelecek Ödülü Vakfı, Avusturya, hildegard.breiner@aon.at

Jodie Evans ve Medea Benjamin, CODEPINK California, ABD, jodie@codepink.org

Cornelia Hesse-Honegagen, Nükleer Özgür Gelecek Ödülü Vakfı, İsviçre,

cornelia (@ wissenskunst.ch) Instagram Profilini Görüntüle

Lyubomyr Klepach, Ukrayna, lklepach@ecoidea.by

David Lowry, Kaynak ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (IRSS), Kıdemli Araştırma Görevlisi, Cambridge, Massachusetts, ABD, drdavidlowry@hotmail.com

Christian Pierrel, PCOF, Fransa için chrispierrel@orange.fr

Alice Slater, Savaşın Ötesinde Dünya, ABD, alicejslater@gmail.com

Paul F. Walker, Ph.D. Green Cross Uluslararası, Washington DC, ABD, pwalker@globalgreen.org

Dave Webb, Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Başkanı, İngiltere, dave.webb@cnduk.org

Ann Wright, ABD Ordusu Albay (Emekli) ve eski ABD diplomatı, Barış için Gaziler, ABD, annw1946@gmail.com

Barış Hareketi İşbirliği Komitesi
swedennews.net
07 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |