Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 30 Ağustos 2020

ŞOK… KORONAVİRÜS’TE YENİ DETAY

‘Bu Aşamada Okulları Açmak Cinayet’Güney Kore’de korkutan araştırma: Çocuklar virüsü haftalarca taşıyabiliyor.üney Kore’de uzmanların yaptığı araştırmada, çocukların…

‘Bu Aşamada Okulları Açmak Cinayet’
Güney Kore’de korkutan araştırma: Çocuklar virüsü haftalarca taşıyabiliyor.
üney Kore’de uzmanların yaptığı araştırmada, çocukların koronavirüsü (Covid-19) semptom göstermeseler dahi haftalarca burunlarında ve boğazlarında taşıyabildiği ortaya çıktı. Uzmanlar, bu durumun virüsün neden bu kadar hızlı yayıldığını açıklayabileceğini düşünüyor.

Güney Kore’de 18 Şubat-31 Mart arasında 91 çocuk üzerinde 22 ayrı merkezde yapılan araştırma sonuçlarına göre çocuklar, koronavirüsü haftalarca boğazlarında ve burunlarında taşıyabiliyor. Araştırma kapsamında gözlemlenen 91 çocuğun 20’sinin araştırma süresince semptom göstermediği, 18 çocuğun başta semptom göstermediği ancak ilerleyen günlerde ateş, öksürük ve ishal gibi semptomların ortaya çıktığı, diğerlerinin ise virüse yakalandıktan sonra semptom gösterdikleri açıklandı. Araştırmada dikkat çeken sonuca göre, çocuklardan bazılarının semptomları 36 güne kadar sürdü.

GEÇEN HAFTA ABD’DE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA DA BU BULGULARI İŞARET ETMİŞTİ
Yeni ABD çalışmaları, koronavirüsün viral yüklerinin özellikle haftalarca farkında olmadan yayabilen çocuklar ve gençler arasında yüksek olduğunu gösteriyor. Yeniden açılmaya çalışan okullar için bu ne anlama gelebilir?

Dünyadaki ülkeler anaokullarını ve okul sınıflarını yeniden açarken, çocuklar ve koronavirüs salgını üzerine yeni, rahatsız edici bir çalışma yayınlandı . Çalışmanın bulguları, öğrenme kurumlarında enfeksiyon riski konusunda halihazırda hararetli tartışmaları daha da alevlendireceğinden emin.

Washington, DC’deki Ulusal Çocuk Hastanesi’ndeki doktorlar, enfekte çocukların kendileri hiçbir COVID-19 semptomu göstermese bile SARS-CoV-2 virüsünü haftalarca yayabileceğini buldular. Bu, yalnızca hafif semptomları olan veya hiç semptomu olmayan çocukların farkında olmadan etraflarındaki insanlara bulaşabileceği anlamına gelir.
Daha önceki bir çalışmada, Boston’daki araştırmacılar, gözlemledikleri çocukların ve gençlerin şaşırtıcı derecede yüksek viral yüke sahip olduğunu gösterdi.

Virüsü yayan asemptomatik çocuklar mı?
28 Ağustos yayınlandı yeni bir çalışma, tıp dergisinde JAMA Pediatri web sitesinde , 22 hastanelerde 91 çocuğun verilerini analiz Roberta L. debiasi ve Meghan Delaney tarafından yürütülmüştür Güney Kore karşısında . DeBiasi, “ABD sağlık sisteminden farklı olarak, Güney Kore’de COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler, enfeksiyondan tamamen iyileşene kadar hastanede kalıyor” diyor.

Araştırmaya göre, çocukların yaklaşık% 22’si enfeksiyon boyunca hiçbir semptom geliştirmedi,% 20’si asemptomatik başladı, ancak daha sonra semptomlar geliştirdi ve% 58’i semptomatik olarak test edildi. Çalışma ayrıca çocukların semptomatik kalma sürelerinde üç gün ile üç hafta arasında değişen büyük farklılıklar gösterdi. Asemptomatik hastaların beşte biri ve semptomatik hastaların kabaca yarısı ilk enfeksiyondan üç hafta sonra hala SARS-CoV-2 virüsünü geçiyordu – ancak bu doğrudan bulaşıcılıklarını yansıtmıyordu.
Yazarlar, çocukların ve gençlerin koronavirüsün yayılmasındaki rolü hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu ve bulgularının bu tartışmayı daha da alevlendireceğini rahatlıkla kabul ediyorlar.

Çocuklar için aşırı viral yük?
Bu arada Boston’daki araştırmacılar, gözlemledikleri en genç hastalarda şaşırtıcı derecede yüksek viral yükler buldular. Çalışmaları için, 21 yaşın altındaki 49 çocuk ve gençten burun ve boğaz swabları aldılar. Çalışma, COVID-19 için yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören yetişkinler arasında olduğundan çok daha fazla SARS-CoV-2 virüsü varlığını buldu.

The Journal of Pediatrics dergisinde 1 Ağustos’ta yayınlanan Boston araştırmasına göre , bilim adamları küçük çocuklar arasında gençlere ve yetişkinlere göre çok daha az ACE-2 reseptörü buldular. Bu reseptörlerin SARS-CoV-2’nin vücut hücrelerine açılan kapısı olduğu düşünülüyor.

Küçük ‘süper yayıcılar’?
Koronavirüsün yayılmasında çocukların ve gençlerin rolü, ilk enfeksiyonların kaydedilmesinden bu yana hararetle tartışılıyor. Bir şey açık, çocuklar ve gençler başkalarına bulaşabilir. Enfekte çocukların ve gençlerin genellikle çok az veya hiç hasta olma belirtisi göstermediği de açıktır. Ve aynı zamanda – çoğu insan bunun hakkında konuşmamayı tercih etse de – çocukların ve gençlerin de COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle ölebileceği ya da kalıcı hasar görebileceği kadar açıktır.

Bu, otomatik olarak tüm çocukların ve gençlerin potansiyel “süper yayıcılar” oldukları ve etraflarındaki enfeksiyon oranlarını yönlendirdiği anlamına gelmez. Yine de çocuklar ve gençler – anaokulu, okul, arkadaşlar ve spor yoluyla – yetişkinlerden çok daha fazla sosyal etkileşime sahiptir. Geçtiğimiz birkaç ay, gençlerin de yetişkinler gibi sosyal mesafe ve hijyen kurallarını, aksi yönde davranmaya mecbur kalmadıkları takdirde görmezden gelme olasılıklarının olduğunu gösterdi.

Partiler ve kalabalık olaylarla birlikte geri dönen tatilcilerin selinin ortasında, Alman enfeksiyon oranları şu anda Nisan ayından bu yana en yüksek seviyede . COVID-19 için pozitif test yapanların büyük bir kısmı şu anda genç ve ortalama enfeksiyon yaşını pandemi başladığından beri kaydedilen en düşük rakama indiriyor.
Yine de, yüksek viral yüklere ve virüsü haftalarca geçirme yeteneğine rağmen – bir çocuk asemptomatik olsa bile – gençler enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için kararlı bir şekilde hareket edebilir.

Anaokulları ve okullar için ne anlama geliyor?
Yaz sonu, Almanya’da ve diğer birçok ülkede enfeksiyonların arttığını gördü . Bununla birlikte, anaokulları, okullar ve diğer öğrenim kurumları, sadece ebeveynleri rahatlatmak için değil, aynı zamanda çocukların refahı için de kapılarını açıyor.
Zorunlu yüz maskeleri, fiziksel mesafe, hijyen kuralları ve belirlenmiş çalışma grupları yayılma riskini azaltabilir. Bu fikir birliğidir , ancak bu tür sorunlarla nasıl başa çıkılacağı ve derslerin çevrimiçi veya yüz yüze ne sıklıkla yapılması gerektiği birçok ülkede yoruma açık kalır.

Olası enfeksiyon kümelerini tespit etmek ve büyük ölçekli okul kapanmalarından kaçınmak için, asemptomatik çocuklar ve gençler arasındaki enfeksiyonlar erken tespit edilmeli ve çocuk izole edilmelidir.
Bu son araştırmalar, hiç şüphesiz öğretmenleri düzenli olarak test etme ihtiyacının yeniden değerlendirilmesine yol açacak, aynı zamanda testin sadece akut solunum yolu enfeksiyonu sergileyen öğrenciler üzerinde mi yoksa çok daha büyük bir çocuk yüzdesi üzerinde mi yapılması gerektiği sorusuna yol açacaktır.

AKP HÜKUMETİ VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI DEDİĞİM DEDİK ÇALDIĞIM DÜDÜK DEMEYE DEVAM EDECEK Mİ!
Bütün bu bilimsel araştırmalar ve verileri Akp hükumetinin ve Milli Eğitim Bakanının ne kadar ciddiye alacağını önümüzde ki günler gösterecek. Hatırlanacağı üzere Akp hükumeti ve Milli Eğitim Bakanı 21 Eylül de okullarda yüz yüze eğitimi başlatma kararı almıştı. Türkiye de tüm bölgelerde artış içinde olan salgında bu karar tartışılırken bu yeni bilimsel araştırmalar tartışmayı daha da alevlendireceği bekleniyor.
30 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Konu İle İlgili Diğer Haber ve Makalelere Göz Atmak İster Misiniz!

Google NewsTema Tasarım |