Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Kültür 15 Temmuz 2020

15 TEMMUZ’UN YILDÖNÜMÜNDE AKP’DE AYNI CEMAATÇİ KAFA

‘Fetö’den Ders Çıkartmadılar, Bir Cemaat Gidiyor Bir Başkası Geliyor’Öğretmen evini Cemaat Vakfına DevrettilerTürkiye Emekli Öğretmenler Derneği bünyesinde…

‘Fetö’den Ders Çıkartmadılar, Bir Cemaat Gidiyor Bir Başkası Geliyor’
Öğretmen evini Cemaat Vakfına Devrettiler
Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği bünyesinde öğretmen evi olarak işletilen ve tapu senedinde belirtildiği üzere Fatma Şadiye Toptani tarafından “muallimler yurdu olarak kullanılması kayıt ve şartıyla” 1952 yılında hibe edilen köşk, 29 Ocak 2020 tarihinde Sultan Selim Han-ı Kadim Vakfı’na devredildi.

“ÖĞRETMENEVİMİZE DOKUNMAYIN, YEŞİLLİKLERİMİZE DOKUNMAYIN”
Feneryolu Mahallesi Muhtarı İbrahim Aktaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Fatma Şadiye Toptani Öğretmen evimize dokunmayın, yeşilliklerimize dokunmayın. Kızıltoprak Fatma Şadiye Toptani Öğretmen evi, sadece öğretmen evi olarak vakfedilmiştir. Yapılacak ve yapılan başka türlü her uygulama hukuka aykırıdır” dedi. Emekli öğretmen-ressam Tuğrul Çutsay ise; “On yıllardır eğitim emekçilerinin birikimlerinden kesintilerle hizmet veren öğretmen evi’nin hemen hemen hepsi etkisizleştiriliyor.Fatma Şadiye Öğretmen evi de bunlardan biri.Bu nezih öğretmen evi’nin tekrar eski günlerdeki gibi doğal güzellikleriyle birlikte hizmet edeceği günleri bekliyoruz.Hukuk dışı olarak devredilemez, satılamaz, gasp edilemez” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER DERNEĞİ, EĞİTİM-SEN, KADIKÖY KENT KONSEYİ VE TÜM EMEKLİ-SEN’DEN ORTAK TEPKİ
Kamu Yararına Çalışır Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği, Eğitim-Sen 2 No’lu Şube, Kadıköy Kent Konseyi ve Tüm Emekli-Sen Kadıköy, Bahçeli Ahşap Köşk’ün Sultan Selim Han Kadim Vakfı’na devredilmesine ilişkin tepki gösterdi. Açıklamada, “Bahçeli Köşk, öğretmenlerin ve dostlarının dinlenebileceği bir tesis haline getirilmelidir” denildi
Kamu Yararına Çalışır Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği, Eğitim-Sen 2 No’lu Şube, Kadıköy Kent Konseyi ve Tüm Emekli-Sen Kadıköy, Bahçeli Ahşap Köşk’ün Sultan Selim Han Kadim Vakfı’na devredilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.


“Bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü Bahçeli Ahşap Köşk’ün, Sultan Selim Han Kadim Vakfı’na ait olduğunu iddia etmektedir” denilen açıklamada, “Fatma Şadiye Toptani 1863 yılında satın almış ve Muallimler Dinlenme Yurdu olarak kullanılsın diye öğretmenlere hibe etmiştir. Tapusunu da İl Özel İdaresine tescil ettirmiş. Nasıl oluyor da muallimler yurdu olmak kaydı ile hibe edilen yer Sultan Selim Han Kadim Vakfı’na ait oluyor?” ifadeleri kullanıldı.
Bahçeli Köşk’ün hibe şartındaki amacına uygun olarak öğretmenlerin ve dostlarının dinlenebileceği bir tesis haline getirilmesi çağrısında bulunulan açıklamada, “Öğretmenler Dinlenme Yurdu gasp edilemez. Emekli Öğretmenler Deneği dinlenme yurdundan çıkarılamaz. Hak, Hukuk, Adalet istiyoruz” denildi.

Boşaltma tebliği geldi
Emekli Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Erdoğan Karadeniz, Fatma Şadiye’nin bıraktığı mirasa uygun şekilde kullanılan binanın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devri sonrası kendilerine binayı boşaltma tebliği yapıldığını aktardı.
Bu kararın ardından itirazda bulunduklarını, binanın hibe edilme gerekçesinin muallim yurdu olması gerektiğini aktardıklarını dile getiren Karadeniz, buna karşın Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün söz konusu yazısında, binanın “Sultan Selim Han Kadim Vakfı” mülkiyeti olduğunun öne sürüldüğünü, bu nedenle de bir an önce boşaltılmasının istendiğini ifade etti.

KIZILTOPRAK FATMA ŞADİYE TOPTANİ KÖŞKÜNÜN TARİHÇESİ…
1876 yılında ilan edilen 1. Meşrutiyet’in 19 Mart 1877’de açılan Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin 141 üyesinden biri olan Arnavutluk temsilcisi Esat Toptani Paşa, İstanbul’da Fatma Şadiye Hanım ile evlenir ve şimdi öğretmen evi olan köşke taşınır. Bahçe girişinin sağ tarafında uzun bir bölüm yaptırır. Bu bölümün altı büyük odasından en sonundaki at ahırıdır. Esat Toptani Paşa, II. Abdülhamit’e tahttan indirilme kararını bildirenlerden biridir. 1918 yılında Arnavutluk’a kral olma mücadelesinde Ahmet Zağa’ya yenilir, Paris’e gider. 1925 yılında bir Arnavut tarafından öldürülür. Çocukları yoktur. Fatma Şadiye Hanım, Kâhya Sokak’taki başka bir eve taşınır. Öğretmenleri çok sever. 1949 yılında zamanın valisi Fahrettin Kerim Gökay’a köşk hakkındaki düşüncesini açar. 1960’da mülkiyeti Mal Müdürlüğü’n de olmak üzere, muallimlere dinleme yurdu olan köşkte 1980 yılında Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği Genel Merkezi faaliyete başlar. 1992 yılında öğretmen evi hâlini alır ve 2014 yılında alınan kararla yenilenme gerekçesiyle kapatılır.

AYNI TEZGAHI MALTEPE CHP BELEDİYESİ CEMEVİNE YAPTI
1992 yılından beri İstanbul Maltepe de 1992 yılında halkın kendi imkanları ile başlattıkları Cemevi inşaası ilçede sırasıyla görev alan belediye başkanları ANAP’lı Bahtiyar Uyanık, AKP’li Fikri Köse ve CHP’li Mustafa Zengin dönemlerinde Alevi toplumunun kendi imkanları ile yapılan binanın yapımı sürdürülmüş Aleviler inanç ve cenaze hizmetlerini sürdürmüşlerdi. 2014 de göreve gelen Ankara genel merkez atamalı Almanya’lı Ali Kılıç Cemevine ”ARSA BELEDİYENİN” gerekçesine sığınarak çökme girişimlerine başladı. Halkın karşı çıkışları karısında son hamle olarak aynı Öğretmen evi gibi Avrupa’dan ve Tunceli’li hemşirelerinden oluşturduğu bir kaç rant çetesi ile VAKIF kurdu. Alevilere ”BURASI VAKFIN BOŞALTIN” tebligatları gönderip polise, Kaymakama, Savcılığa şikayetlerde bulundu. Yaşananlardan haberdar edilen bizzat Ankara’ya kadar gidip CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na aktarılması da bir sonuç vermemiş ve Cemevi süreci hala sürünceme de bulunuyor. Bu iki yaşanan da birbirine benzerdir lakin biri iktidarda ki AKP tarafından organize edilirken diğeri muhalefet (ESKİ CHP) partisi konumunda ki KÖP (Kılıçdaroğlu Örgütü Partisi) tarafından icra edilmesi trajiktir.

Öğretmen Evi ile İlgili Yapılan Bir Duyuruyu öyle:

DUYURU
“Arkadaşlar Kızıltoprak öğretmen evine yarın , 16 Temmuz 2020 Perşembe günü Saat 14:00 de KRT TV gelecek. Osman Güdü programını bahçemizde yapacak. Tüm duyarlı halkımızı ve Sivil Toplum Kuruluşlarını dayanışmaya ve Öğretmen Evimize sahip çıkmaya davet ediyoruz”


15 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

kadikoylife.com
kadikoylife.com
kadikoylife.com


Tema Tasarım |