Ana Sayfa Dünya, Gündem 25 Haziran 2020

30 ÇOCUKLU MADENCİ BİR GECEDE MİLYONER OLDU

’15 kg Ağırlığında Tanzanit Buldu, 3.4 Milyon Dolar Kazandı’Tanzanit: Tanzanya madencisi bir gecede milyoner olur. Tanzanya’daki küçük…

’15 kg Ağırlığında Tanzanit Buldu, 3.4 Milyon Dolar Kazandı’
Tanzanit: Tanzanya madencisi bir gecede milyoner olur. Tanzanya’daki küçük ölçekli bir madenci, ülkedeki şimdiye kadar bulunan en büyük iki Tanzanit taşı bulduktan sonra bir gecede milyoner oldu.

Saniniu Laizer, toplam 15 kg (33 lb) ağırlığa sahip olan değerli taşlar için ülkenin madencilik bakanlığından 2.4 milyon £ (3.4m $) kazandı. “Yarın büyük bir parti olacak,” dedi 30’dan fazla çocuğun babası Laizer BBC’ye. Tanzanit sadece kuzey Tanzanya’da bulunur ve süs eşyaları yapmak için kullanılır.

Dünyadaki en nadir değerli taşlardan biridir ve bir yerel jeolog, arzının önümüzdeki 20 yıl içinde tamamen tükenebileceğini tahmin etmektedir. Değerli taşın cazibesi, yeşil, kırmızı, mor ve mavi dahil olmak üzere çeşitli tonlarında yatmaktadır. Değeri nadirlik tarafından belirlenir – renk veya netlik ne kadar ince olursa, fiyat o kadar yüksek olur.

Bay Laizer geçen hafta 9.2kg ve 5.8kg ağırlığında taşları çıkardı, ancak Çarşamba günü Manyara’nın kuzey bölgesindeki bir ticaret etkinliği sırasında sattı. Şimdiye kadar çıkarılacak en büyük Tanzanit kaya 3.3kg ağırlığındaydı. Başkan John Magufuli, bulduğu için Bay Laizer’ı tebrik etmek için telefon etti.

Cumhurbaşkanı, “Bu küçük ölçekli madencilerin yararı ve Tanzanya’nın zengin olduğunu kanıtlıyor.” Dedi. Magufuli 2015 yılında iktidara geldi ve ülkenin madencilik sektörüne olan ilgisini korumaya ve hükümetin gelirini artırmaya söz verdi.

Yeni milyoner ne dedi?
Dört karısı olan 52 yaşındaki Bay Laizer, kutlamak için ineklerinden birini katleteceğini söyledi. Ayrıca Manyara’nın Simanjiro bölgesindeki topluluğuna yatırım yapmayı planlıyor.
“Bir alışveriş merkezi ve bir okul inşa etmek istiyorum. Bu okulu evimin yanına inşa etmek istiyorum. Buralarda çocuklarını okula götürmeyi göze alamayacak birçok fakir insan var.”

“Eğitimli değilim ama işlerin profesyonel bir şekilde yürütülmesini seviyorum. Bu yüzden çocuklarımın işi profesyonelce yürütmesini istiyorum.”
Düşüşün yaşam tarzını değiştirmeyeceğini ve 2.000 ineğine bakmaya devam etmeyi planladığını söyledi. Yeni bulunan zenginliklerine rağmen herhangi bir ek önlem almasına gerek olmadığını söyledi.

“Yeterince güvenlik var [burada]. Sorun olmayacak. Geceleri bile sorunsuz yürüyebiliyorum.”
Bay Laizer gibi bazı küçük ölçekli madenciler Tanzanit için devlet lisansları alıyor, ancak yasadışı madencilik özellikle büyük şirketlerin sahip olduğu madenlerin yakınında yaygın.

2017 yılında Başkan Magufuli, orduya, dünyanın tek Tanzanit kaynağı olduğuna inanılan Manyara’daki Merelani maden sahası çevresinde 24 km’lik (14 mil) bir çevre duvarı inşa etmesini emretti. BBC’nin Dar es Salaam’daki Sammy Awami’nin bildirdiğine göre, bir yıl sonra hükümet madencilik sektöründe gelir artışı bildirdi ve duvarın inşasına bağlandı. (BBC)
25 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

New York’ta OHAL ilan edildi

New York’ta OHAL ilan edildi
Tema Tasarım |