Ana Sayfa Gündem, Magazin, Maltepe 12 Şubat 2020

3006 ŞİFRE Mİ, GİZLİ BİR MESAJ MI, SİYASETTEN OYNAN BİR OYUN MU?

3006 ŞİFRE Mİ, GİZLİ BİR MESAJ MI, SİYASETTEN OYNAN BİR OYUN MU? Maltepe ilçe belediye başkanı Ali…

3006 ŞİFRE Mİ, GİZLİ BİR MESAJ MI, SİYASETTEN OYNAN BİR OYUN MU?

Maltepe ilçe belediye başkanı Ali Kılıç’ın seçim öncesi en can alıcı vaatlerinden biri dar gelirli ve ekonomik sıkıntısı yaşayan ailelere sosyal proje adı altında ‘Halk Kart’ ile destek olacaklarını ilan etmişti.

Ailelere verilecek olan bu halk kartın sadece ailede kadınların kullana bileceğini ve her ay bu kartlara 600 TL yükleyerek Maltepe sınırları içerisinde hizmet veren Maltepe esnafında geçerli olacağını şekilde vaat ederek 18 Mayıs 2018 tarihinde Türkan Saylan Kültür Merkezinde yaptığı toplantıya genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nu davet ederek kamuoyuna ilan etmişti.

Ayrıca Ali KILIÇ’ın bu toplantıda yaptığı konuşmada bu kartların verilebilmesi için 53 bin haneyi taradığını ve bunların içinde belirlediğimiz şartlara uygun 3006 kişiyi belirlediklerini ifade ederek koşulları şöyle sıralamıştı,

-En az bir yıldır ilçemizde ikamet etmesi

-Ailenin üzerinde taşınır-taşımaz mal bulunmaması

-Aile de kişi başına gelir payının asgari ücretin 1/3’ünden az olması

koşuluna uyan 3006 kişiyi belirlediklerini dair bizzat kendi genel başkanının huzurunda beyan etmişti.

Özgür İfade Gazetesi olarak; Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’ın ilan ettiği 3006 adet Halk Kart’ın akıbetini, varlığını, nerelerde kullanıldığına dair, var olup olmadıklarını ilçe sınırları içinde aşağıda belirlediğimiz tarihler arasında sorgulamaya çalıştık.

25 Aralık 2019 – 3 Ocak 2020 tarihleri arasında Maltepe ilçemiz sınırları içerisinde hizmet veren tüm marka sahibi marketleri taradık,

10 Ocak 2020 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında Maltepe ilçesi Mahallelerinde hizmet veren yaklaşık 600 küçük esnafı taradık Ancak Maltepe Belediyesinin vatandaşa alış veriş için verdiği 600 TL’ lik halk kartın izine rastlamadık.

Bay Ali KILIÇ diğer vaatlerinizde sorduğumuz gibi halk kartın akıbetini de öğrenmek üzere 08 Ocak 2020 tarihinde bilgi edinme yasasına istinaden gazetemiz adına bölge muhabirimiz Abidin SARI’nın yaptığı başvuruya verilen cevabi yazınızda kullandığınız “KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ” ibaresinin acaba ne anlama geldiğini gerçekten biliyor musunuz?

Biz yerel gazete olarak yerelde haber niteliği taşıyan tüm olan biten haberleri objektif bir şekilde kamuoyuna ve halkımızın bilgisine sunmak zorundayız. 

Bay başkan biz Halk katın akıbetini ısrarla size soruyoruz? Sizde ısrarla cevap vermekten kaçınıyorsunuz? Neden!!!

Belirlediğinizi duyurduğunuz halk kart sayısı olan 3006 doğru mu değil mi?

Bu kişilere kartları dağıttınız mı dağıtmadınız mı? Kaç kişiye dağıttınız?

Bu kartlar dağıtıldı ise her biri için 600 TL hesabına göre; her ay toplam da 1 milyon 800 bin lira Belediyenin hangi bütçe kaleminde gösterildi?

Aynı şekilde yılda 21 milyon 600 bin karşılığına denk gelen bu kartların 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin yüklenen 600’er liraların toplamını bütçenin hangi kaleminden harcadınız?

Takdir Maltepe halkınındır.

12 Şubat 2020 – Abidin SARI / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |