Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Haziran 2020

5 DOLARA SATILIP YOK EDİLEN YAĞMUR ORMANI

5 DOLARA SATILIP YOK EDİLEN YAĞMUR ORMANI5 dolarlık ormanlar ve palmiye yağı milyarlarca dolar değerindeKabileler … Bir…

5 DOLARA SATILIP YOK EDİLEN YAĞMUR ORMANI
5 dolarlık ormanlar ve palmiye yağı milyarlarca dolar değerinde
Kabileler … Bir Aracı …Ve İki Palmiye Yağı Devi
101 Doğu, el değmemiş Endonezya yağmur ormanlarının alanlarının hektar başına nasıl satın alındığını araştırıyor.

Linus Omba, Batı Papua’nın kalbinde yaşayan Mandobo kabilesinin lideridir. Yüzyıllar boyunca, buradaki kabileler, maneviyatları ve hayatta kalmaları için karaya bağımlıydılar.

2012 yılında bu 3.000 hektarlık alandaki atalarının ormanı buldozerlendi. PT BIA adında bir Endonezya kaynak şirketi, onu bir palmiye yağı plantasyonuna dönüştürdü. Omba, bunun kabilesinin rızası olmadan yasadışı bir şekilde gerçekleştiğini söylüyor. Bu, bu ormanın tüm Mandobo halkı için bir haksızlıktı. Şirket uygun prosedürü takip etmedi. ” Omba, şirketin Mandobo’nun yağmur ormanını sadece 5 hektar için satın aldığını gösteren makbuzlara sahip.

Sorun şu ki – kabile asla satmadı.
PT BIA’nın sözleşmesi komşu Marind kabilesinden iki büyük ile yapıldı. Tarihsel kanıtlarla karşılaştığımızda, şirket bize iki kişinin araziye sahip olduklarını iddia ettiğini söyledi. ” Arazi anlaşmasını imzalayan ve PT BIA’dan para alan iki Marind ihtiyarıyla konuştuk.

Yaşlılardan biri olan Damianus Yone Basik Basik, Mandobo kabilesinin ormanının satışa dahil olduğunu bilmediğini iddia ediyor. Kabilesinin arazi karşılığında araba ve konut vaat edildiğini ancak bu faydaları asla almadığını söyledi.

Evet, araziyi imzaladım. Bay Linus’un hikayesi de doğrudur. Beni kandırdıklarına inanıyorum. ” Basik Basik, PT BIA’nın çoğunluk sahibi Kim Nam Ku adında bir Güney Koreli emlak komisyoncusu ile görüştüğünü söyledi. Geleneksel bir törende, bir anlaşmanın yapıldığını sembolize etmek için bu domuzun kafatasını böldüler.

Bay Kim Nam Ku ayini yaptığımızda oradaydı. Alt kısmı aldı ve biz de üst kısmı koruduk. Bu bizim sözleşmemiz. ” Kim Nam Ku’nun imzası, Mandobo kabilesi ormanının satışına ve imhasına yol açan belgeler üzerinde. Anlaşmaya giden yıllarda, Endonezya neredeyse diğer tüm ülkelerden daha fazla orman kaybetti.

Sonra on yıl kadar önce, Endonezya hükümeti Batı Papua’yı kaynak sektörüne açtı. Amaç, ülkenin en fakir bölgelerinden birini yiyecek ve biyoyakıt üreten müreffeh bir tarımsal ticaret merkezine dönüştürmekti. Kim Nam Ku, araziyi satın almak için acele etti.

Kim Nam Ku’nun gülümsemek için birçok nedeni var. 2006 yılından bu yana, Batı Papua’da yağmur ormanları satın almak için işletmeler kurdu ve kazançlı meblağlar için palmiye yağı şirketlerine sattı.

Bu fotoğraf yerel hükümet yetkilileri ile bir arazi anlaşması imzaladığında çekildi.
İşi büyük şirketlerle yapmaya karar verdim ve sonunda araziyi geliştirdim. İş alanı, plantasyon geliştirme konusunda uzmanlığım var. Bu yüzden 30 yıldır Endonezya’dayım. ” Kim Nam Ku’nun sağ kolu ve yerel danışmanı Nikolaus Mahuze idi.

Kabile üyesine Kim Nam Ku’nun orman satın almasına yardımcı olmak için aylık 300 dolar ödenmişti. Mahuze, Yerli topluluklarına hektar başına sadece 5 dolar ödendiği birçok anlaşmaya tanık olduğunu söyledi. Sorunlarımızın kaynağı ormanı tahrip etmesi ve bir fabrika inşa etmesi idi. Sorunlarımızın kaynağı o. “

Kim Nam Ku’nun şirketi PT BIA, Batı Papua’da 36.000 hektardan fazla orman satın aldı. Diğer arazi anlaşmalarında olduğu gibi 5 hektar ödediyse, orman ona sadece 200.000 dolara mal olacaktı. Ancak sızdırılmış bir PT BIA iş planı, şirketin arazideki kereste ve plantasyonlardan 1 milyar dolardan fazla kazanmayı beklediğini gösteriyor. Sektör verilerine dayanarak, bir hektar hurma yağı yılda yaklaşık 2.500 $ üretir. Palmiye yağı çikolatadan makyaj malzemesine ve temizlik ürünlerine kadar her şeyde bulunur.

Nikolaus Mahuze’ye göre, bu eski yerel yönetim lideri Johanes Gluba Gebze, Kim Nam Ku’nun arazi anlaşmalarında etkili oldu. 2000-2010 arasında bir bölge naipliği yaptı ve şu anda ilgisiz yolsuzluk suçları nedeniyle ev hapsinde.

Kim Nam Ku bu anlaşmaları yaptıktan kısa bir süre sonra, Kore hurma yağı devi Posco International, şirketi PT BIA’da yüzde 85 hisse satın aldı. Bu anlaşma Kim Nam Ku’nun satıştan 10 milyon dolar kazandığını gösteriyor.

PT BIA şu anda Posco International’ın bir yan kuruluşudur, ancak Kim Nam Ku şirketin yüzde 15 hissesini elinde bulundurmaktadır. Ben PT BIA danışmanıyım ve hala bazı hisselere sahibim. ” Posco International’ın devralınmasından kısa bir süre sonra orman yok edildi. Kim Nam Ku’nun şirketle olan bağlılığı göz önüne alındığında, Posco International’a toprak işlerinden kimin sorumlu olduğunu soruyoruz.

Yazılı bir yanıtla şirket, “PT BIA’nın birleşmeden önceki faaliyetleri Posco International’ın faaliyetinden bağımsız” dedi. Şirket, arazinin Endonezya geleneksel yasası uyarınca Yerli kabilelerle adil bir süreçle elde edildiğini söylüyor.

Damianus Yone Basik Basik kabilesinin ve diger topluluklarin topraklar için adil tazminat ve olanaklar aldiklarini iddia ediyor. Kim Nam Ku’nun Batı Papua’daki arazi anlaşmalarının ana mimarı olup olmadığı sorulduğunda, bir şirket yöneticisi “Posco International bu soruya cevap verecek konumda değil” dedi.

Başka bir adam eski politikacı Johannes Gluba Gebze ve Kim Nam Ku ile fotoğraflarda resmedilmiştir. O zamanlar, West Papua’nın en büyük palmiye yağı üreticisi Korindo’nun yöneticisiydi.

Korindo’nun yan kuruluşları, eyalet genelinde 40.000 hektar yağmur ormanını kesti. Kim Nam Ku’nun eski sağ adamı Nikolaus Mahuze, Korindo’nun onlarla iyi niyetle iş yapmadığını söyleyen birkaç Batı Papuan kabilesinden biridir. Mahuze şimdi kendi topluluğunun topraklarının bir kısmını şirkete sattığına pişman oluyor.

Korindo’nun yatırımları gelişirken, gelirlerde veya yaşam standartlarında bir artış olmadığını söylüyor. Bugün bir şey vaat ediyorlar, yarın başka bir şey vaat ediyorlar. Temel haklarımızı önemsemiyorlar. ” Korindo’nun sürdürülebilirlik başkanı Kwangyul Peck bu iddiaları reddediyor.

Kabilenin iddialarının çoğu Korindo’nun üyesi olduğu Orman Yönetim Konseyi (FSC) tarafından iki yıl boyunca soruşturuldu. Kereste sertifikasyon kuruluşu Korindo’nun, yüksek kusurlu arazi edinimi ve tazminat süreçleriyle kabilelerin insan haklarını ihlal ettiğini tespit etti.

Nihai rapor ağır bir şekilde tasfiye edilirken, Al Jazeera orijinal belgenin bir kopyasını aldı. Araştırmacılar, Batı Papuan kabilelerinin Korindo ile anlaşmalarda 300 milyon dolar kaybettiğini buldular. Ve şirket kabilelere yardım edecek programlara 5 milyon dolardan az para harcadı.

Korindo’nun sürdürülebilirlik başkanı Kwangyul Peck bu rakamları yalanladı. 300 milyon dolarlık gelir saf bir fantezi. Endüstri verilerini kullanarak Al Jazeera, Korindo’nun projelerinden 327 milyon dolardan fazla odun ihraç ettiğini tahmin ediyor. Düzeltilen raporda, FSC müfettişleri Korindo’nun üyeliğini kaybetmesi gerektiği sonucuna vardı.

Ancak bu tavsiyeye göre hareket etmek yerine, konsey, Korindo’nun Batı Papua’da meydana gelen hasarda değişiklik yapmadığı sürece sınır dışı edilmek üzere uyardığı konusunda uyardı. Kwangyul Peck, Korindo’nun uygulamalarını geliştireceğini söyledi. Sanırım daha fazlasını yapabilirdik, daha iyisini yapabilirdik … özellikle sanırım daha fazla okul inşa edebiliriz. “

Kim Nam Ku, Korindo’ya yardım etmede de büyük rol oynadı. Bu finansal tablolar, Singapur’daki bir Korindo kabuk şirketinin “saç ekimi hakları alma konusunda uzman” a 22 milyon dolar civarında bir ödeme yaptığını gösteriyor.

Kim Nam Ku’ya bu ödemeyi soruyoruz.
Şu an bu şeyler hakkında konuşamam. Onlara şirketi sormalarını söyle. “
Yazılı bir açıklamada, Korindo yöneticileri 22 milyon dolarlık danışmanın Kim Nam Ku olduğunu doğruladı. Korindo, ödemenin kendisine yaklaşık 40.000 hektarlık Batı Papuan yağmur ormanına sahip olan Kim Nam Ku’nun başka bir şirketi olan PT PAL’ın sahipliğini aldığını iddia ediyor.

Bu da hektar başına 560 dolar demek.
Hurma yağı işlemine girmenin iki yolu vardır. Bunlardan biri, arazinin mülkiyetine sahip olan ve uzun ve karmaşık düzenleyici süreçten geçen Endonezya Hükümetine yaklaşmaktır. Diğeri, düzenleyici süreçten geçen ve toprak haklarını güvence altına alan bir firma elde etmektir. Korindo Grubu ikinci seçeneği tercih etti. “

10 yolsuzlukla mücadele uzmanından 22 milyon dolarlık ödemeyi incelemesini istedik. Hepsi sayısız kırmızı bayrak yaptığını söylediler. Çünkü plantasyon izinlerinin Endonezya’da resmi bir maliyeti yoktur. Bruce Searby, ABD Adalet Bakanlığı’nda eski bir mali suç savcısıdır. Bir takvim yılında on milyonlarca dolarlık herhangi bir danışmanlık ödemesi bazı soruları gündeme getirecek. “

Danışmanlık teriminin yolsuz kamu görevlileri için bir aracı veya bir “çanta adamı” rüşvet ödemeleri için örtmece olarak kullanıldığı pek çok rüşvet vakası vardır. ” Endonezya hükümet yetkilileri El Cezire’nin sorularını cevaplamayı reddetti. Posco International ve Korindo, tüm suiistimal iddialarını reddediyor.

Batı Papua’da toplam 76.000 hektarlık bir araziyi kaydettikten sonra, her iki şirket de bölgede büyük çaplı ormansızlaşmayı durdurduklarını söylüyor. Arazi anlaşmaları milyarlarca dolar değerinde. Kim Nam Ku daha fazla yorum yapma isteğimizi reddetti. Batı Papua’da 32 milyon dolarlık arazi alıp sattı. (Drew Ambrose – aljazeera.com)

27 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

2001 de Orman Durumu
2019 da Gelinen DurumTema Tasarım |