Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 17 Temmuz 2020

75 YILI AŞKINDIR SÜREN YÜZLERCE NÜKLEER TEST ZALİM BİR MİRAS BIRAKIYOR

BM haberleri BM: 75 yılı aşkın süredir yüzlerce nükleer test zalim miras bırakıyor.Nükleer silah testinin tehlikeli mirası,…

BM haberleri

BM: 75 yılı aşkın süredir yüzlerce nükleer test zalim miras bırakıyor.
Nükleer silah testinin tehlikeli mirası, önde gelen bir hak uzmanı Perşembe günü ABD’de yapılan testlerin 75. yıl dönümünde nükleer çağını müjdelediğini söyleyen birçok topluluğu etkilemeye devam ediyor.

BM’nin Toksik Özel Raportörü Baskut Tuncak, dünya çapındaki hükümetlerin kitle imha silahlarından kurtulma çağrısında, 16 Temmuz 1945’te New Mexico’daki Trinity testlerinin “iki korkunç patlama ( İkinci Dünya Savaşı sırasında masum Japonya halkı “.

Bunları, Pasifik’teki savunmasız topluluklar üzerinde yüzlerce nükleer bombanın patlaması ve yerli halkların topraklarında ve bölgelerinde radyoaktif atıkların imhası izledi.

Cennet kaybetti
Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi’ne rapor veren Tuncak, “Bu,” barışçıl bir ada cenneti ne olmalı “konusunda” çevre adaletsizliğinin en zalim örneklerinden biri olan “bir nükleer test mirası yarattı . 1946-58 yıllarında Marshall Adaları’nda 67 nükleer bombanın patlatıldığını, 1.5’ten fazla “Hiroşima büyüklüğünde patlamanın 12 yıl boyunca” eşdeğer olduğunu söyledi.

Uzmanlar, toplulukların radyoaktif kirlenmeden “hayal edilemez bir şekilde acı çektiğini ve bu durumun bugün” devam ettiğini “söyledi.

İkili çevre felaketleri, iklim değişikliğinin neden olduğu deniz seviyesinin yükselmesine ve radyoaktif bir “mezarda” yoğunlaşan nükleer atıklara atıfta bulunarak, işleri daha da kötüleştirdiğini de sözlerine ekledi.

30 yılda 200 test
Benzer şekilde, Fransız Polinezyası’nda , 1966’dan 1996’ya kadar 30 yıllık bir süre boyunca 200’den fazla nükleer test gerçekleştirildi ve Özel Raportör, sakinleri ilgili sağlık ve çevresel hasara maruz bıraktıklarını söyledi.

Grönland’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin yerli bölgelerine kadar, insanların nükleer test çağından muzdarip olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Atık değil
“Son on yıllarda, çok sayıda Kızılderili kabilesi topraklarında istenmeyen nükleer atıkları depolamak için fon aldı” dedi. “Point Hope, Alaska’nınkiler, öngörülebilir sonuç olduğuna inanılan radyoaktif toprağın ve daha yüksek kanser oranlarının alıcıları oldu. Grönland halkı, ABD ordusu tarafından buz erimeye devam etmeden bilinmeyen radyoaktif atıkları keşfetti. Kutup’ta. “

M. Tuncak, bu ayrımcı yaklaşımın “Sistemik ırkçılık” ve nükleer silahsızlanma hakkındaki tartışmaların bir parçası olarak tüm Devletler tarafından ele alınması gerektiğini vurguladı.

Yetkili, radyoaktif kirlenmenin tehlikeleri yüzyıllarca sürecek ve insanlığın bu trajik bölümünü çevreleyen ırkçılığın zararlı mirası da devam edecek. (swedennews.net)
17 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |