Ana Sayfa Dünya, Gündem, Kültür 10 Mayıs 2020

YENİ BİR DİL YARATAN KADINLAR

YENİ BİR DİL YARATAN KADINLARGeçmişte kriz zamanlarında, yazarlar hayatlarımızı tanımlamak için kelimeler ürettiler. Kelly Grovier, ‘sinir bozucu’,…

YENİ BİR DİL YARATAN KADINLAR
Geçmişte kriz zamanlarında, yazarlar hayatlarımızı tanımlamak için kelimeler ürettiler. Kelly Grovier, ‘sinir bozucu’, ‘bahar temizliği’ ve ‘yabancı’ gibi kelimelerin nasıl ortaya çıktığını ve sözlüklerimizi yeniden canlandıra bileceğimiz yolları araştırıyor.

Yeni sözlere ihtiyacımız var. Birdenbire içinde yaşadığımız garip ve huzursuz dünya artık hayatlarımızı tanımlamak için kullandığımız yorgun hecelere ve yıpranmış dile uymuyor. Eski terimlerimizden bazıları çok beceriksiz ve zorlanmış hissediyor; korku ve kederin özünü yakalayamıyorlar – birbirimizden ürkütücü yabancılaşma.

Geçmiş zamanlarda, sinir bozucu koşullar, hayatta olmanın ne demek olduğunu ifade etmenin yeni yollarını talep ettiğinde, dilin dokunaklılık ve güçle dalgalanmasını sağlayan taze paraları şekillendiren kadın yazarlardı. Oxford İngilizce Sözlüğü’ne göre ‘sinir bozucu’ kelimesi, ilk olarak George Eliot’un Middlemarch adlı romanında ilk kez “küçük sosyal koşulların zorlayıcı iplik baskısını ve sinir bozucu karmaşıklığını” tarif ettiği romanı basıyor.

Belki de, tarihsel olarak, başa çıkmak için yeni kelimeler modaya zorlanan zorunlu mesafenin felç edici parametrelerini (ve sadece sosyal değil, ekonomik ve politik de) iyi anlayan kadınlar olması şaşırtıcı değildir. hayatın nabzından kopma hissi ile.

George Eliot ve Jane Austen, Charlotte Brontë ve Dorothy Wordsworth gibi yetenekli kelime ustaları için ilham kaynağı olarak, belki de gerçeküstü gerçekleri tanımlamak için bir kelime dağarcığını şekillendirmek için bazı yararlı ilkeleri – bazı Yeni Kurallar – damlata biliriz. Bu zamanı ve deneme zamanlarını tanımlamaya geldim.

Kural 1: ‘Kimliğinizi’ alın
‘-Ness’ eki, aksi halde dikkate değer olmayan bir kelimeyi daha yabancı ve daha etkileyici bir şekilde soyut bir şeye dönüştürebilir. Örneğin ‘karanlık’ sıfatı yüzünde dürüst ve gerçekçidir, oysa ‘karanlık’ daha hareketli ve şiirseldir. Dorothy Wordsworth dil bilimsel hileyi derinden anladı ve 1803 yılında İskoçya’da kardeşi William ile yaptığı esrarengiz bir yürüyüşü tanımlarken ve özellikle de alaca karanlık olarak çalan küçük bir Galyalı çocuğun puslu manzarasının “ dağların dev caddesi ”.

Ruhsal sahne, Wordsworth, sihirli bir şekilde “doğanın dünyasızlığıyla bir komünyondan kaynaklanan görme yeteneğini” içeriyordu. OED’e göre, ilk kez ‘vizyonerlik’ ve ‘dünyasızlık’ kelimelerinin kullanıldığı biliniyordu. Bugün, sinir bozucu insanlar etrafımızda birikiyor: ebeveynlerimizin ve büyük anne ve büyük babamızın açık olmayışı. Arkadaşlarımızın kusursuzluğu. Kilerimizin yumurtasızlığı.

Kural 2: Sen ‘-r’ olan sensin
Kişinin bir yer ya da duygu ile olan bağlantısının derinliklerini göstermek için, basitçe bir ‘-r’ ya da ‘-er’ kelimesini bir ismin sonuna bağlamak yeni varoluşsal bir başlık verebilir. Artık hiç kimsenin bir ‘ormanın’ geniş etki alanını orijinal ‘ormancı’ olduğunu iddia eden ya da ilk önce basit bir ‘konutun sakinine’ dweller ‘mütevazı ihtişamını veren kim olduğunu hatırlamıyor. Ancak farkında olduğumuz kadarıyla, 1800 yılında yazdığı bir mektupta, bir kumarhane masasının etrafında toplanmış bir grup rastgele kumarbazın yabancılığına el koyan Jane Austen’di, hiçbiri yere ait değildi ve hepsi geldi tanımlanamayan bir ‘dışarıdan’, gelecekteki yabancıları ‘yabancılar’ olarak vaftiz etmek için.

Sosyal uyumsuzluklara olan bu sempati, Austen’in cömert ruhunun bir özelliğiydi. On altı yıl sonra, Emma adlı romanını yazarken, ‘sempati’ kelimesini ‘sempatizan’ haline getirdi – bu kelimenin ilk kaydedilen kullanımı. Geri dönülemez Austen’in (olduğu gibi, yeni duygusunu ve duyarlılığını yazarken 1811’de ‘geri alınamaz’ kelimesini de nasıl tanıtacağını kim bilir, tuhaf yeni dünyamızın toplayıcılarını tarif eder: Zoomers ve Couchers? Hissedarlar ve Rainbowers? 41 yaşındayken, üzerinde çalıştığı bitmemiş romanı Sanditon’da terbiye ettiği bir kelime olan “ psödoloji ” adlı virüsün kökenleri için komplocu teorilerden neler yapabileceğini biliyoruz. 1817.

Kural no. 3: Kısa Çizgi Ulusuna Katılın
Kayıtsız bir sözlüğü yeniden canlandırmanın bir başka yolu, daha önce hiç bağlanmamış olan kelimeleri bir araya getirmektir – biraz mutfak dolabının yıpranmış karanlığından ışığa sürüklenen rastgele ulaşılan tenekelerden doğaçlama bir yemek inşa etmek gibi. (Hint turşusu kimse? Herkes?) Charlotte Brontë merak uyandırıcı zorlayıcı bileşiklerin dehasıydı. Ona göre ‘kendinden şüphe’ ve ‘Vahşi-Batı’ kökeninin yanı sıra çoğumuzun aniden obsesif bir güçle meşgul olduğunu bulduğumuz etkinliği borçluyuz. Nisan 1848’de yazdığı bir mektupta.

Kural no. 4: ‘-izmlerin’ Bilgelikleri
Bir kelimeyi grandiloquence’e yükseltmenin daha hızlı bir yolu yoktur, sonuna kadar ‘-ism’ sonekini, görünüşte heceleri canlandıran ve onları saygın doktrin, sistem veya hareket alanına taşıyabilen üç küçük harf . Romancı George Eliot (bizim için ‘sinir bozucu’ moda yapan) da, 1885’te yazdığı bir mektupta, bakış açısı ve tutumunda daha az olumsuz bir şey formüle ediyor: ‘meliorism’ terimi veya dünyanın inancı hepimiz bu amaç için birlikte çalışırsak acı çekebiliriz. Bizi bulaşıcı derecede yorucu covidizmimizden ya da viral izolasyonun sonsuza dek süreceği dehşetten kurtulmak için, belki de başka bir inanç Dua Lipa yapmamız ve onun zekice hazırlanmış ‘Gelecek Nostaljizmini’ uygulamalıyız? Aklın büyük bir diskosunda bir araya gelebiliriz… Kelly Grovier
BU MAKALE BBC Gelecek, Kültür, İş Hayatı ve Seyahat’ten seçilmiştir.
10 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |