Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 23 Temmuz 2020

ABD, RUSYA, HİNDİSTAN VE BEA’DAN SONRA ÇİN’DE MARS’A YOL AÇTI, BİZ DE AYASOFYA’YI İBADETE AÇTIK

ABD, RUSYA, HİNDİSTAN VE BEA’DAN SONRA ÇİN’DE MARS’A YOL AÇTI, BİZ DE AYASOFYA’YI İBADETE AÇTIKÇin’in bağımsız Mars…

ABD, RUSYA, HİNDİSTAN VE BEA’DAN SONRA ÇİN’DE MARS’A YOL AÇTI, BİZ DE AYASOFYA’YI İBADETE AÇTIK
Çin’in bağımsız Mars misyonu Tianwen-1 Hainan’dan ayrıldı
Probun, Mars’ı 90 gün boyunca gezegeni keşfetmek için bir gezici kullanmaya çalışacağı Şubat ayında gelmesi bekleniyor. Çin, başka bir gezegeni ziyaret eden ilk bağımsız misyonunda Mars’a insansız bir soruşturma başlattı, uzaydaki küresel liderlik teklifi ve teknolojik gücü ve hırsını sergiledi.

Perşembe günü 0441 GMT’de, Çin’in en büyük taşıyıcı roketi Uzun 5 Mart Y-4, Hainan’ın güney adası eyaletindeki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezinden gelen sonda ile patladı. Misyonun, 90 gün boyunca gezegeni keşfetmek için bir gezici kullanmaya çalışacağı Şubat ayında Mars’a ulaşması bekleniyor.

Başarılı olursa, Tianwen-1 olarak da bilinen son görev veya iki bin yıl önce bir Çin şiiri olan “Cennete Sorular”, Çin’i açılış görevinde bir yörüngeye, karaya ve bir gezici yerleştiren ilk ülke haline getirecek. Sekiz uzay aracı – Amerikan, Avrupa ve Hint – şu anda ya Mars’ta yörüngede ya da yüzeyinde başka görevler planlanıyor ya da planlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Pazartesi günü Mars’a kendi görevini başlattı ve atmosferi incelemek için bir yörüngeyi içeriyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nin önümüzdeki aylarda bir soruşturma gönderme planları ile yakın olması bekleniyor.

Sonda Mars’ta Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) tarafından Kızıl Gezegene gönderilen en büyük, en ağır, en gelişmiş araç olan Perseverance adlı bir gezici yerleştirecek. Çin’in sondası, gezegenin atmosferini ve yüzeyini gözlemlemek için su ve buz işaretleri arayan birkaç bilimsel araç taşıyacak.

Çin daha önce 2011 yılında Rusya ile Mars teklifi vermişti, ancak sondayı taşıyan Rus uzay aracı Dünya’nın yörüngesinden çıkamadı ve Pasifik Okyanusu üzerinde parçalandı. Rus-Avrupa Uzay Ajansı ExoMars Mars için planlanan dördüncü bir lansman, koronavirüs pandemisi ve teknik sorunları nedeniyle iki yıl ertelendi.
23 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

 

EN SON GEÇEN HAFTA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİĞİ-BAE MARSA UZAY ARACI GÖNDERMİŞTİ.

http://ozgurifade.com.tr/marsa-giden-ilk-musluman-ulkenin-yolculugu-basladi/
http://ozgurifade.com.tr/ilk-kez-bir-musluman-ulke-marsa-gidiyor/
Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |