Ana Sayfa Dünya, Gündem 24 Temmuz 2020

ABD SAVAŞ UÇAKLARINDAN İRAN YOLCU UÇAĞINA TEHLİKELİ TACİZ

‘Abd Faşizmi İnsanların Hayatıyla Oynadı’ABD savaş uçağı olarak yaralanan yolcular İran uçağına yaklaştıİran medyası, Mahan Air pilotunun…

‘Abd Faşizmi İnsanların Hayatıyla Oynadı’
ABD savaş uçağı olarak yaralanan yolcular İran uçağına yaklaştı
İran medyası, Mahan Air pilotunun F-15 jetiyle çarpışmayı önlemek için irtifa düşürmek zorunda kaldığını ve birkaç kişinin yaralandığını söyledi.

İran medyasına göre, bir ABD savaş uçağı ile çarpışmayı önlemek için pilot irtifa değiştirdikten sonra İran havayolundaki birkaç yolcu Suriye üzerinde yaralandı, ancak ABD ordusu F-15’in güvenli bir mesafeyi koruduğunu söyledi. Mahan Air’e ait İran uçağı, İran Dışişleri Bakanlığı’nın soruşturulacağını söyleyen bir olayda pilotun güvenlik manevrası yaptığı Perşembe günü Tahran’dan Beyrut’a gidiyordu.

İran’ın resmi IRIB haber ajansı, bir yolcudan alıntı yaparak, irtifadaki değişim sırasında başının uçağın çatısına nasıl çarptığını açıkladı ve video, yaşlı bir yolcunun yere yayıldığını gösterdi. İsimsiz yolcu IRIB’ye, “Ne olduğunu bilmiyorum. Uçağımıza siyah bir uçak yaklaştı ve uçağımız dengesini kaybetti. Ben fırladım ve kafam tavana çarptı.” Dedi. Bir diğeri şöyle dedi: “Bu bir savaş uçağıydı. Savaş uçağı tam anlamıyla uçağımıza yapışıyordu. Dengeyi kaybettik ve aşağı yukarı sektik.”

Beyrut havaalanının başkanı Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, bütün yolcular uçağı yaraladı, bazıları hafif yaralandı. Fars haber ajansı, uçağın Cuma günü erken saatlerde Tahran’a geri döndüğünü bildirdi. Olay, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın altı dünya gücü ile 2015 nükleer anlaşmasından çıkması ve İran ekonomisini darp eden yaptırımları yeniden başlatmasıyla 2018’den beri bağların kötüleşmesiyle Tahran ve Washington arasındaki gerginliklerin ortasında geliyor.

‘Görsel inceleme’
IRIB, yolcu uçağının pilotu, güvenli bir mesafe tutmaları için onları uyarmak için jet pilotlarıyla temasa geçti ve kendilerini Amerikan olarak tanımladıklarını bildirdi. ABD ordusunun bölgedeki Amerikan birliklerini denetleyen Merkez Komutanlığı, F-15 uçağının, ABD kuvvetlerinin bulunduğu Suriye’deki Tanf garnizonunun yanından geçtiğinde İran uçaklarını görsel olarak denetlediğini söyledi.

Kıdemli Merkez Komuta sözcüsü Kaptan Bill Urban, F-15’in “Mahan Air yolcu uçağının bu akşam uçağa yaklaşık 1.000 metre (3.280 feet) güvenli bir mesafede standart bir görsel muayenesi yaptığını” söyledi.

Urban, “Görsel inceleme Tanf garnizonunda koalisyon personelinin güvenliğini sağlamak için yapıldı.” Dedi. “F-15 pilotu, uçağı Mahan Air yolcu uçağı olarak belirlediğinde, F-15 güvenli bir şekilde uçağa olan mesafeyi açtı.” Bakan, müdahalenin uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

‘Taciz’
Cuma günü İran, ABD’nin açıklamasının “haksız ve ikna edici” olduğunu reddetti. İran medyasında, yasal işlerden sorumlu başkan yardımcısı Laya Joneydi, “Üçüncü bir ülkenin topraklarında bir yolcu uçağının taciz edilmesi, havacılık güvenliğinin ve sivil uçakların özgürlüğünün açık bir ihlalidir” dedi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif ABD’yi bir felaket riskiyle suçladı.

Bu irtifadaki uçaklar, birbirlerine çarpmamalarını sağlamak için en az 600 metre (2.000 fit) mesafeyi korumak zorundadır, ancak birbirine yakın seyahat eden uçaklar uyanık türbülansla karşılaşabilir. FlightRadar24.com web sitesi tarafından kaydedilen uçuştan elde edilen veriler, uçağın olay süresi boyunca iki dakikadan kısa sürede 34.000 feet’ten 34.600 feet’e yükseldiğini, ardından bir dakika içinde 34.000 feet’e düştüğünü gösterdi.

Lowy’de bir araştırma görevlisi olan Rodger Shanahan, “Pentagon’un söylemediği şey, bu yolcu uçağına bakmak için neden bir uçak gönderdi, oysa diğer yolcu uçakları bu rotayı izledi ve geçmişte ele geçirilmedi” dedi. Avustralya, Sidney’de Uluslararası Politika Enstitüsü. ABD ve İsrail’in uzun süredir Mahan Air’i Suriye’deki İran destekli silahlı gruplara silah taşımakla suçladığını kaydetti. El Jazeera’ya, “Bu, ABD’nin uçakta yolcu olup olmadığını kontrol etmek için uçağa daha yakından bakmayı seçmesinin nedenlerinden biri olabilirdi.”

ABD, 2011 yılında İran’ın seçkin Devrim Muhafız Gücü’ne mali ve diğer destek sağladığını söyleyerek Mahan Air’e yaptırımlar uyguladı. Olayı takiben, İran dışişleri bakanlığı ABD’nin İran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçre Büyükelçiliğine bir protesto notu gönderdi ve uçağın Tahran’a dönüş uçuşunda herhangi bir kaza olursa ABD’nin sorumluluğu olacağını söyledi.

Bakanlığın sözcüsü Abbas Mousavi, İran’ın olayı soruşturduğunu belirterek ülkenin gerekli yasal ve siyasi önlemleri alacağını da sözlerine ekledi. (aljazeera.com)
24 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |