Ana Sayfa Dünya, Gündem 8 Kasım 2020

ABD SEÇİMLERİNİ BIDEN KAZANDI GANDİ’NİN HİNDİSTAN’INDA BAYRAM

Hindistan’da Bıden’ın ABD Seçim Zaferini Kutluyor56 yaşındaki Kamala Harris, her ikisi de okumak için ABD’ye göç eden…

Hindistan’da Bıden’ın ABD Seçim Zaferini Kutluyor
56 yaşındaki Kamala Harris, her ikisi de okumak için ABD’ye göç eden Hintli bir anne ile Jamaikalı bir babanın kızı.

Kamala Harris’in bir sonraki ABD başkan yardımcısı olma yarışını kazandığı haberiyle uyanan Hintli büyükbabasının memleketindeki insanlar havai fişekleri patlattı, dualar sundu ve pankartlar taşıdı.

350 nüfuslu küçük Thulasendrapuram köyünün sokak köşelerinde toplanan gruplar, Hindu tapınağına taşınmadan önce Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde Demokratların kazandığı zafer hakkında sohbet ediyor ve gazete okuyor.

Bir kadın evinin önünde renkli tozla şunları yazdı: “Tebrikler Kamala Harris. Köyümüzün gururu. Vanakkam (Selamlar) Amerika. ” Biden, başkanlığı kazanmak için gerekli olan 270 Seçici Kurul oylarını aştığında çoğu uykuya dalmıştı ve Harris’i başkan yardımcısı seçilen ilk kadın ve Güney Asya kökenli ilk kişi yaptı.

Sakin Kalidas Vamdayar, “Sonuç gecikirken iki veya üç gün parmaklarımızı çapraz tuttuk” dedi.
Şimdi bizim için keyifli bir an. Biz zevk alıyoruz. Havai fişeklerle kutlayacağız, insanlara Hint tatlılarını dağıtacağız ve tapınakta dua edeceğiz. Buraya gelmesini talep edeceğiz. Sesimizi duyardı ve gelebilir. “

Köy meclis üyesi Aulmozhi Sudhakar şunları söyledi: “Kamala Harris köyümüzün kızı. Çocuklardan yaşlılara kadar her birimiz ABD başkan yardımcısı olarak yemin edeceği günü bekliyoruz. “

Fotoğraflar: Aijaz Rahi /AP

Güney sahil kenti Chennai’den 350 kilometre (215 mil) uzaklıkta bulunan köydeki kadınlar, bir başparmak işaretinin yanında yere “Kamala Harris’in Kazandığını Dileriz” yazmak için parlak renkler kullandılar. Yemyeşil köy, on yıllar önce Tamil Nadu eyaletinin başkenti Chennai’ye taşınan Harris’in anne tarafından büyükbabasının memleketi.

İnsanların özel dualar tuttuğu tapınağın içinde Harris’in adı, onlarca yıl önce para veren büyükbabasınınki ile birlikte 2014 yılında tapınağa yapılan halka açık bağışları listeleyen bir taşa oyulmuş. Harris’in rahmetli annesi de 19 yaşında ABD’ye Kaliforniya Üniversitesi’nde okumak için taşınmadan önce Hindistan’da doğdu. Jamaikalı biriyle evlendi ve kızlarına “lotus çiçeği” için Sanskritçe olan Kamala adını verdiler.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi bir tweet’te Harris’in başarısını çığır açan ve sadece akrabaları için değil tüm Hintli Amerikalılar için de büyük bir gurur meselesi olarak nitelendirdi. “Desteğiniz ve liderliğinizle canlı Hindistan-ABD bağlarının daha da güçleneceğinden eminim.”

Biden’ın Harris’i koşucu arkadaşı olarak seçmesiyle ilgili hem heyecan hem de biraz endişe vardı.
Modi, Şubat ayında Hindistan’ı ziyaret eden Başkan Donald Trump’a yatırım yapmıştı. Modi’nin pek çok Hindu milliyetçi destekçisi de Harris’e, Hindistan hükümeti geçen yıl Ağustos ayında feshedilen Keşmir’in bölünmüş Himalaya bölgesi hakkındaki endişelerini dile getirdiğinde kızdı.

Fotoğraflar: Aijaz Rahi /AP

Hindistan Dışişleri Bakanı S Jaishankar geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde bir toplantıya katılmayı reddettiğinde Harris, Hindistan kökenli bir başka ABD kongre üyesi olan Pramila Jayapal’ın yanında yer aldı. Jayapal daha önce Temsilciler Meclisi’nde Hindistan’ı eleştiren Keşmir meselesine ilişkin bir karar almıştı.

İnsan hakları grupları Hindistan’ı Hindistan yönetimindeki Keşmir’de insan hakları ihlalleri yapmakla suçluyor. Hindistan, 1989’da patlak veren silahlı bir isyanı bastırmak için Hindistan yönetimindeki Keşmir’e yarım milyondan fazla asker yerleştirdi. Keşmirlilerin çoğu, Hindistan’dan bağımsız olmak ya da pitoresk Himalaya bölgesi iddiaları 1947’ye kadar uzanan komşu Pakistan ile birleşmek istiyor. (AP)
09 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |