Ana Sayfa Dünya, Gündem 29 Mayıs 2020

ABD’DE FAŞİZME KARŞI SİYAH-BEYAZ DİRENİŞ

ABD’DE FAŞİZME KARŞI SİYAH-BEYAZ DİRENİŞGeorge Floyd‘un Öldürülmesinin 3. Gününde Minnesota Alev Alev Protestolar New York, Columbus, Ohio…

ABD’DE FAŞİZME KARŞI SİYAH-BEYAZ DİRENİŞ
George Floyd‘un Öldürülmesinin 3. Gününde Minnesota Alev Alev

Protestolar New York, Columbus, Ohio ve Denver’a yayıldı.

Minnesota, gözaltındayken George Floyd’un ölümü üzerine üçüncü bir gece protestolar düzenlerken Trump hükumeti Minneapolis ve çevresindeki bölgelere 500’den fazla Ulusal Muhafız askeri gönderdi.

Abd faşizmi dünyaya görüntü akmasına engel olmak için her yolu deniyor; CNN canlı video CNN muhabiri Omar Jimenez ve mürettebat Minneapolis polisi tarafından tutuklandı.

MINNEAPOLIS (AP) – Protestocuların tezahürat yaptıkları bir polis karakoluna el koyduktan sonra, Cuma günü Minneapolis üzerinde kalın bir duman asılı kaldı. Polis memuru boynuna diz çöktü.

Bir sözcü, polisin protestoların çoğunun odak noktası olan 3. Bölge karakolunu tahliye ettiğini açıkladı. Canlı akış videosunda protestocuların binaya girdiği gösterildi, burada kasıtlı olarak ateşlenen duman alarmları ve fıskiyeleri ateşlendi. Başkan Donald Trump, Twitter’dan “şiddeti yüceltmek” için bir uyarı göndererek eylemi tehdit etti.

Yaklaşık 200 işletmenin hasar gördüğü veya yağmalandığı yakındaki St. Paul’de düzinelerce yangın çıktı. Floyd’un ölümü ve yıllarca polisin elinde Afrikalı Amerikalılara yönelik şiddet nedeniyle öfke uyandıran protestolar ABD’ye yayıldı. Göstericiler New York’ta memurlarla çatıştı ve Columbus, Ohio ve Denver’da trafiği engelledi.

Trump, Minneapolis’i “kontrol altına almak”, protestocuları “haydutlar” olarak adlandırmak ve “yağma başladığında çekimin başladığını” tweetlemekle tehdit etti. Tweet , yorumdan platformun kurallarını ihlal ettiğini belirten Twitter’dan başka bir uyarı aldı, ancak şirket bunu kaldırmadı.

Trump ayrıca Minneapolis’teki “toplam liderlik eksikliğini” de patlattı.
Gözle görülür biçimde yorgun ve sinirli bir Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, gecenin ilk halka açık görünümünü Cuma günü Belediye Binası’nda yaptı ve memurlar için çok tehlikeli hale geldiğini söyleyerek bölgeyi tahliye etme sorumluluğunu üstlendi. Frey devam ederken, bir muhabir yüksek sesle bir soru sordu: “Buradaki plan nedir?”

“Bakımından?” Frey cevap verdi. Sonra ekledi: “Şu anda şehrimizde çok fazla acı ve öfke var. Anlıyorum … Yağma açısından son birkaç saat ve son birkaç gece burada gördüklerimiz kabul edilemez. ”

Şehrin yağmacılarla ilişkisizliğini – şiddetin ilk iki gecesinde sadece bir avuç tutuklama – savundu ve “Barışı korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi. Ulusal Muhafız üyelerinin bankalar, marketler ve eczaneler de dahil olmak üzere yağmalamaya yardımcı olacak yerlerde konuşlandığını söyledi.

Minnesota Eyalet Devriyesi gazetecilerin huzursuzluk hakkında haber verdiği gibi Cuma günü erken saatlerde CNN televizyon ekibini tutukladı . Canlı yayındayken CNN muhabiri Omar Jimenez kelepçelendi ve götürüldü. CNN için bir yapımcı ve foto muhabiri de kelepçeli olarak götürüldü.

Minnesota Eyalet Devriyesi, gazetecilerin askerlerin “sokakları temizleyip düzeni yeniden sağladıkları” için tutuklanan dört kişi arasında bulunduğunu ve medya üyesi oldukları onaylandıktan sonra serbest bırakıldıklarını söyledi. CNN Twitter’da tutuklamaların “İlk Değişiklik haklarının açık bir ihlali” olduğunu söyledi.

İtfaiyeciler Cuma günü, Ulusal Muhafız birlikleri işletmelerin hasar gördüğü sokaklara erişimi engellediğinden bir dizi alev alması için çalıştı. Ağır hasarlı bir alanın çevresini genişlettikçe yan yana yürüdüler ve bloklar halinde blokladılar.

Protestolar ilk olarak, Floyd’un ölümünden bir gün sonra, yaygın olarak görülen vatandaş videosunda yakalanan polisle karşı karşıya geldi. Çekimde, memur Derek Chauvin dizini ona karşı bastırırken Floyd’un yalvaran bir şey olduğu görülebilir . Dakikalar geçtikten sonra, Floyd yavaşça konuşmayı ve hareket etmeyi bırakır.

Vali Tim Walz, Minneapolis belediye başkanının talebi üzerine Ulusal Muhafızları etkinleştirdi. Muhafız, semtin yakılmasından dakikalar sonra, metro alanında 500’den fazla askeri aktive ettiğini tweetledi. Saldırı tarzı tüfeklerle silahlanmış birkaç düzine Muhafız üyesi, Cuma sabahı yağmacılar tarafından ağır hasar gören bir Hedef mağazasının yakınında bir sokağı engelledi.

Muhafız, “kilit hedef” in itfaiyecilerin çağrılara cevap verebileceğinden emin olmak olduğunu söyledi ve bir takip tweetinde askerlerin Minneapolis İtfaiyesine yardımcı olacağını söyledi. Ancak 3.Bölge yangını söndürmek için hiçbir hareket yapılmadı. İtfaiye Şefi Bryan Tyner, itfaiye ekiplerinin bölge istasyonundaki ve çevresindeki bazı binalardaki alevlere güvenli bir şekilde tepki veremediklerini söyledi.

Perşembe gününün erken saatlerinde, Twin Cities’deki düzinelerce işletme yağmalarını önlemek için pencerelerini ve kapılarını kaptı, Minneapolis merkezli Target geçici olarak iki düzine alan mağazasını kapattığını açıkladı. Minneapolis, Pazar gününe kadar neredeyse tüm hafif raylı sistemlerini ve tüm otobüs servislerini güvenlik endişeleri nedeniyle kapattı.
29 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

İlginizi çekebilir

İMAMOĞLUZEDE DAVASI YARGITAYDA

İMAMOĞLUZEDE DAVASI YARGITAYDATema Tasarım |