Ana Sayfa Dünya, Gündem 22 Eylül 2020

AB’DEN LİBYA‘YA SİLAH TAŞIYAN TÜRK ŞİRKETİNE YAPTIRIM KARARI

AB Libya’da İnsan Hakları İhlali Yapan Türk Şirketine Yaptırım kararı Aldı.AB, Libya’da ve 3 kuruluşta insan hakları…

AB Libya’da İnsan Hakları İhlali Yapan Türk Şirketine Yaptırım kararı Aldı.
AB, Libya’da ve 3 kuruluşta insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Al Werfalli ve Diab, Kazakistan Sigma Havayolları, Türk Avrasya Denizcilik, Ürdün Wave Shipping, BM silah ambargosunun ihlal edilmesine karıştıkları için hedeflenen kısıtlayıcı tedbirler uygulamaya karar verdi.

AB’den yapılan resmi açıklamada, “Özellikle Türk Avrasya Denizciliğin Çirkin gemisi 2020 Mayıs ve Haziran aylarında Libya’ya askeri malzeme taşımakla ilişkilendirildi” denildi. Avrupa yaptırımlar listesinde 2 Türk şirketinin daha olduğu iddia edildi.

Avrupa Birliği yaptırımlar listesine “Mahmud Mustafa El Werfalli” yi koydu
Mahmud el-Werfalli, Libya’daki durumla ilgili olarak 15 Ağustos 2017’de savaş cinayet suçuyla suçlandı. Hakkındaki tutuklama emrinde, “Bingazi veya çevresinde 3 Haziran 2016 veya öncesinde ve 17 Temmuz 2017 tarihinde veya civarında, toplam 33 kişinin şahsen öldürerek öldürülmesinden doğrudan sorumlu göründüğü iddia ediliyor. veya infazlarını emrederek. ” Tutuklama emri, el-Saiqa’nın sosyal medya hesaplarında görüntülenen ve yayınlanan yedi olayda, el-Werfalli’nin mahkumların infaz emrini verdiğini veya infazını bizzat gerçekleştirdiğini belirtiyor. Mahkeme tutuklama emrinde “infazların son derece zalimce, insanlıktan çıkarıcı ve aşağılayıcı olduğunu” kaydeder. 24 Ocak 2018’de Bingazi’de 10 tutsağı infaz etmekle suçlandı. Bundan sonra otomatik olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi adına kendisine karşı Interpol kırmızı bülteni yayınlandı.
22 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |