Ana Sayfa Dünya, Gündem 20 Aralık 2020

ABD’NİN BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİNE FÜZE SALDIRISI

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ne füze saldırısı… Sadr: OHAL ilan edilsinIraklı Şii lider Sadr, “Bağdat’ta OHAL ilan edilsin” çağrısı…


Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ne füze saldırısı…

Sadr: OHAL ilan edilsin
Iraklı Şii lider Sadr, “Bağdat’ta OHAL ilan edilsin” çağrısı yaptı
Irak’ın başkenti Bağdat’ta Yeşil Bölge’de bulunan ABD Büyükelçiliğine füze saldırısı düzenlendi.

Saldırının sesi Bağdat’ın bazı bölgelerinden de duyuldu.
Atılan füzelerden bir kısmının Yeşil Bölge’ye yakın yerleşim yerlerine düştüğü ifade edildi. Saldırıya ilişkin bazı görüntüler sosyal medyadan paylaşıldı.

Iraklı Şii lider Sadr: Bağdat’ta OHAL ilan edilsin
Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, füze saldırısı sonrası Bağdat’ta olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesini istedi.

Sadr, yaptığı açıklamada, ABD Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırıya ilişkin, “Sivillerin hayatını riske atmak milislerin işidir, bunu daha önce belirtmiştik. Kimsenin devlet kontrolü dışında silah taşıma hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

“Hükümet, Bağdat’ta OHAL ilan etmeli ve sivillerle, yabancı misyon temsilciliklerinin güvenliğini sağlamak için sadece orduyu kullanmalı” diyen Sadr, söz konusu güvenliğin sağlanmasında rol almaya hazır olduğunu belirtti.

Açıklamasında, Meclise de seslenen Sadr, ABD askeri işgalinin sonlandırılması için ABD Bağdat Büyükelçiliğiyle müzakerelere başlaması çağrısı yaptı.

Iraklı Şii siyasi ve dini lider Sadr, ABD Büyükelçiliğinin de bu tür saldırılara karşılık vermemesini, bunu hükümete bırakmasını istedi.
21 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |