Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 2 Temmuz 2020

ABD’NİN VİRÜS İLACI TEZGAHI AB’DE ‘REMDESİVİR’ İLACININ PEŞİNE DÜŞTÜ

‘Avrupa Birliği Virüs Tedavisinde Ciddi İlerleme Sağlamayan Remdesivir İlacı İçin ABD’li Şirketle Pazarlığa Oturdu’ ABD’nin ardından Avrupa…

‘Avrupa Birliği Virüs Tedavisinde Ciddi İlerleme Sağlamayan Remdesivir İlacı İçin ABD’li Şirketle Pazarlığa Oturdu’

ABD’nin ardından Avrupa Birliği de koronavirüs salgınına karşı Remdesivir stoklamak istiyor. AB Komisyonu, üretici Gilead Sciences şirketi ile pazarlıkların sürdüğünü açıkladı.

ABD’nin ardından Avrupa Birliği (AB) de COVID-19’a yakalanan hastaların tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği belirtilen Remdesivir ilacını stoklamaya hazırlanıyor. ABD’nin koronavirüse karşı bazı hastalarda olumlu etkisi gözlemlenen Remdesivir’in neredeyse tamamını satın aldığı ve dünyanın diğer ülkeleri için bu ilaçtan stoklarda yok denecek kadar az kaldığı öne sürülmüştü.

AB Komisyonu Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Remdesivir’in üretici şirketi Gilead Sciences ile görüşmelerin sürdüğü belirtilirken, ilacın bu hafta sonu itibarıyla Avrupa’da satışına izin verileceğinin tahmin edildiği vurgulandı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 25 Haziran’da Amsterdam’daki merkezinde yaptığı açıklamada, koronavirüs tedavisinde etkili olduğu söylenen Remdesivir’in kullanımına izin verilmesi tavsiyesinde bulunmuş, böylece Avrupa’da ilk kez bir ilaç COVID-19 tedavisi için tavsiye edilmişti.

EMA, Remdesivir tedavisini yetişkinlerde ve 12 yaş üstü çocuklarda, akciğer enfeksiyonu vakalarında ve oksijen desteğine ihtiyaç duyulan hallerde kullanılmasını öneriyor. Remdesivir’in bu hafta Avrupa Birliği Komisyonu’nun da onayına sunulması beklenirken, Komisyon’un onayına kesin gözüyle bakılıyor.

ŞİRKET VİRÜS FIRSATNI GANİMETE ÇEVİRDİ

AB Komisyonu, üretici Gilead Sciences ile pazarlık halinde olunduğunu belirtirken fiyat konusunda bilgi vermedi. Ancak Gilead Sciences, Remdesivir ile yapılacak tedavinin fiyatını önceden açıklamıştı.  Şirket, “gelişmiş ülkelerde” ilacın bir ampulünün 390 dolardan, altı kullanımlık paketin hasta ve tedavi başına 2 bin 340 dolardan satılacağını duyurdu. Söz konusu fiyatlar, ilacın üretildiği ABD’de de bu şekilde geçerli olacak. Gilead, özel sağlık sigortası olan hastalar içinse bir ampül fiyatının 520 dolar olarak belirlendiğini bildirdi.

İLAÇ ÇOK CİDDİ BİR TEDAVİ SAĞLAMIYOR

Nisan ayında binden fazla kişinin dahil olduğu uluslararası bir araştırma Remdesivir’in COVID-19 hastalarında iyileşme süresini 15 günden 11’e düşürdüğünü, yani tedaviyi ortalama dört gün kısalttığını ortaya koymuştu. Ölüm oranlarında ise çok düşük bir gerileme sağladığı ve istatiksel açıdan bir gösterge sayılamayacağı kaydedildi.

ABD’de Mayıs başında bazı hastanelerde Remdesivir ilacının COVID-19 tedavisinde kullanılmasına izin verilmişti. Remdesivir aslında Ebola hastalığına karşı geliştirilmiş ancak bu hastalığa karşı kısmen yarar sağlayabildiği saptanmıştı. (dpa, AFP/MK,JD)

ŞİRKETİN ASIL FAALİYET ALANI UYUŞTURUCU ODAKLI

Gilead Sciences, Inc., merkezi Foster City, Kaliforniya’da uyuşturucuları araştıran, geliştiren ve ticarileştiren bir Amerikan biyofarmasötik şirketidir. Şirket öncelikle Harvoni ve Sovaldi dahil olmak üzere HIV, hepatit B, hepatit C ve influenza tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlara odaklanmaktadır.

03 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |