Ana Sayfa Dünya, Gündem 20 Mayıs 2020

ABD’Yİ SEL VURDU ‘Binlerce Kişi Tahliye Edildi’

EDENVILLE, Mich. (AP) – Hızla yükselen su barajları aştı ve Michigan’ın merkezinde yaklaşık 10.000 kişinin tahliyesini zorladı,…


EDENVILLE, Mich. (AP) – Hızla yükselen su barajları aştı ve Michigan’ın merkezinde yaklaşık 10.000 kişinin tahliyesini zorladı, burada vali Çarşamba günü bir şehir merkezinin “yaklaşık 9 feet altında” olabileceğini söyledi.

24 saatten daha kısa bir sürede ikinci kez, Tittabawassee Nehri boyunca yaşayan ailelere ve Midland İlçesindeki bağlı göllere evden çıkmaları emredildi. Salı akşamı Ulusal Hava Durumu Servisi, Detroit’in yaklaşık 140 mil (225.31 kilometre) kuzeyinde ve 11 mil (11.26 kilometre) kuzeyindeki Edenville Barajı’ndaki “castastrophic baraj başarısızlıkları” ndan sonra nehrin yakınındaki herkesi daha yüksek bir yer aramaya çağırdı.

Michigan Hükümeti Gretchen, Sanford Barajı’ndan aşağı akış yönünde yaklaşık 12.87 kilometre uzaklıktaki 42.000 şehir Midland şehir merkezinin özellikle ciddi bir sel tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Dow Chemical Co.’nun ana tesisi şehrin nehir kıyısında yer almaktadır. “Önümüzdeki 12 ila 15 saat içinde Midland şehir merkezi yaklaşık 9 fit suyun altında olabilir,” dedi vali. “Tarihi yüksek bir su seviyesi bekliyoruz.”

Whitmer, Midland İlçesi için olağanüstü hal ilan etti ve selden etkilenen sakinleri, arkadaşlarıyla ya da akrabalarıyla kalacak bir yer bulmaya ya da ilçe genelinde açılan birkaç sığınma evinden birini aramaya çağırdı. İnsanları koronavirüsün yayılmasını önlemek için önlem almaları için elinden geleni yapmaya teşvik etti. “Bu Midland County’de gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor,” dedi. “Bir aileniz varsa veya eyaletin başka bir bölgesinde yaşayan birisini sevdiyseniz, şimdi oraya gidin.”

Acil müdahale ekipleri Salı sabahı erken saatlerde kapıdan kapıya giderek Edenville Barajı yakınlarında yaşayan sakinlere yükselen suyun uyarılarını yaptı. Bazı sakinler, birkaç saat sonra barajın ihlali sonrasında tekrar ayrılmaları söylenecek şekilde eve dönebildiler. Midland County sözcüsü Selina Tisdale’e göre, tahliye Edenville, Sanford ve Midland bölgelerini içeriyor.

Edenville Barajı’ndan yaklaşık 1,61 kilometre uzakta yaşayan ve ilk Salı sabahı ilk kez evden ayrılan Catherine Sias, “Eve döndük ve her şeyin sakinleştiğini hissetmeye başladık” dedi. “Birdenbire itfaiye aracı sirenlerinin barajın kuzeye doğru gittiğini duyduk.” 45 yaşındaki Sias, cep telefonundan acil durum uyarılarının gelmeye başladığını ve insanların güvenli olduğundan emin olmak için arama yapmaya başladığını söyledi.

“Tahliye sırasında, yollarda inip çıkan tonlarca polis ve itfaiye aracı vardı,” diye ekledi. “Bildiğim kadarıyla tüm komşularımız dışarı çıktı.” Edenville’in ana yolu olan ve şehrin kuzeyinden nehri geçen devlet yolu olan sıkışmış bir M-30 boyunca ilerlerken Sias, titreyen Tittabawassee Nehri’ni gördü. “Çok dramatik, çok hızlı ve enkaz doluydu” dedi.

Sözcü Rachelle Schikorra, e-posta ile acil operasyon merkezini etkinleştirdi ve mevcut taşkın sahne koşullarının bir sonucu olarak operasyonları ayarlayacağını söyledi. Schikorra, “Dow Michigan Operasyonları kiracıları ve Midland County yetkilileriyle birlikte çalışıyor ve Tittabawassee Nehri üzerindeki su seviyelerini yakından izlemeye devam edecek.” Dedi.

2018’de Federal Enerji Düzenleme Komisyonu , dolusavak kapasitesini ve bölgede mümkün olan en şiddetli selleri geçememe gibi uyumsuzluk sorunları nedeniyle Edenville Barajını işleten şirketin lisansını iptal etti. 1924 yılında inşa edilen Edenville Barajı, 2018 yılında devlet tarafından tatmin edici olmayan bir şekilde derecelendirildi. 1925 yılında inşa edilen Sanford Barajı, adil bir koşul derecesi aldı.

Her iki baraj da satılma sürecindedir.
2018’de Michigan’da tatmin edici olmayan veya kötü durumda 19 yüksek tehlike barajı vardı, 45 eyalet ve Porto Riko arasında durum değerlendirmeleri alan 20’inci sırada yer aldı. Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, Michigan’da sel uyarıları Pazar gününden bu yana 4 ila 7 inç (10,2 ila 17,8 santimetre) yaygın yağış sonrasında verildi. Ağır akış, nehirleri daha yükseğe itti.

Tittabawassee Nehri 9,3 metre (30,5 fit) ve Salı gecesi yükselen sel baskısı 7,3 ​​metre (24 fit) idi. Çarşamba sabahı yaklaşık 11.6 metre (38 fit) rekor kırması bekleniyordu.

Haftanın başlarındaki şiddetli yağışlar, bölgenin başka yerlerinde de sel felaketine neden oldu. Chicago’da, şehir merkezindeki bazı alanları sular altında bırakan su Salı günü geri çekiliyordu, ancak bir itfaiye sözcüsü Larry Langford, günlerce ikonik Willis Kulesi’nde gücün restore edilmesini beklemediğini söyledi, çünkü yağmurlar binanın alt bodrumlarının 7.6 metreye kadar su. Bina kiracılara ve ziyaretçilere kapatıldı. apnews.com
20 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |