Ana Sayfa Dünya, Gündem 22 Eylül 2020

Abramovich’ten İsrailli Yerleşimcilere 100 Milyon Dolar Bağış

Chelsea Patronu Abramovich İsrailli Yerleşimcilere 100 Milyon Dolar Bağış YapmışSoruşturma, 2018 yılında İsrail vatandaşı olan Rus’un bağışları…

Chelsea Patronu Abramovich İsrailli Yerleşimcilere 100 Milyon Dolar Bağış Yapmış
Soruşturma, 2018 yılında İsrail vatandaşı olan Rus’un bağışları firmaları aracılığıyla yaptığını ortaya çıkardı.

İngiliz Premier Lig futbol kulübü Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich, BBC Arapça tarafından yapılan bir araştırmaya göre Filistinlileri işgal altındaki Doğu Kudüs’ten alan İsrailli bir yerleşimci gruba 74 milyon pound (100 milyon dolar) bağışta bulundu.

Bir Rus vatandaşı olan Abramovich, 2018’de İsrail vatandaşlığı aldı ve cömertçe İsrail’e bağışta bulundu.Sızan belgelere göre, bağışları firmaları aracılığıyla Elad’a yaptı. Bağışlanan miktar, Abramoviç’i, İsrail hükümetinden de destek alan yerleşimci grubun en büyük bağışçısı yapıyor.

Elad BBC Arapça’ya grubun İsrail STK yasalarına uyduğunu ancak Abramovich’in bağışçı olduğunu teyit etmeyeceğini söyledi.

Bir Elad sözcüsü, Abramovich’in “İsrail ve Yahudi sivil toplumunun kararlı ve cömert bir destekçisi olduğunu ve son 20 yılda sağlık, bilim, eğitim ve Yahudileri desteklemek için beş yüz milyon doların üzerinde bağışta bulunduğunu söyledi. İsrail ve dünyadaki topluluklar “.

The Guardian’a göre Elad, 10.000 Filistinli arasında 450 yerleşimcinin yaşadığı, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün bir bölgesi olan Silwan’daki yerleşimleri desteklemekle suçlanıyor. Elad işgal altındaki Doğu Kudüs’te faaliyet gösteriyor. İsrail, bölgede yerleşim faaliyetine izin vererek uluslararası hukuku ihlal etmiş sayılır. İsrail bu görüşe karşı çıkıyor.

Banka belgelerinin analizi, Chelsea futbol kulübünün sahibi Abramovich’in organizasyonun en büyük tek bağışçısı olduğunu ortaya koydu. FinCEN Dosyaları olarak bilinen banka belgeleri, BuzzFeed News’e sızdırıldı, ardından Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ve BBC ile paylaşıldı.

Elad, Kudüs’te her yıl bir milyon turist tarafından ziyaret edilen David Şehri’ni ve diğer arkeolojik alanları da yönetiyor. İsrail’in işgal altındaki topraklarda keşif amaçlı arkeolojik kazılar yapılmasına izin vererek uluslararası hukuku çiğnediğine dair tartışmalar var.
(BuzzFeed News, BBC, The Guardian,aljazeera)
22 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

İlginizi çekebilir

BİR KURULTAY GELDİ GEÇTİ

BİR KURULTAY GELDİ GEÇTİTema Tasarım |