Ana Sayfa Gündem, Sağlık 26 Mayıs 2020

AKLI BAŞINDA DEVLET ADAMLARI DA VAR!

Duterte: ‘Koronavirüs Aşısı Bulunana Kadar Okul Yok’Filipin cumhurbaşkanı, aşı olmadan çocukları okula ‘felaketler’ gönderdiğini söyledi. Filipin Cumhurbaşkanı…

Duterte: ‘Koronavirüs Aşısı Bulunana Kadar Okul Yok’
Filipin cumhurbaşkanı, aşı olmadan çocukları okula ‘felaketler’ gönderdiğini söyledi. Filipin Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, bazı ülkeler yüz yüze derslere devam etseler bile, öğrencilerin bir koronavirüs aşısı olana kadar okula dönmelerine izin vermeyeceğini söyledi.

Aşı olmadan, çocukları okula göndermek “felaket”, Duterte Pazartesi günü geç saatlerde televizyon konuşması sırasında söyledi. “Öğrencilerin birbirine yakın olacağı derslerin açılmasına izin vermeyeceğim.” “Gerçekten güvenli olduklarından emin olmadıkça, derslerin açılması hakkında konuşmak işe yaramaz.”

Çocuklar, Ağustos ayında 25 milyondan fazla ilkokul ve ortaokul öğrencisinin derslerin kapatılmasından sonra Ağustos ayında okula döneceklerdi. Ancak Duterte, öğrencileri akademik olarak geri tutsa bile riskin çok büyük olduğunu söyledi. “Benim için önce aşı. Aşı zaten oradaysa, o zaman sorun değil,” diye ekledi. “Hiç kimse mezun değilse, öyle olsun.”

Şu anda yeni bir koronavirüsün neden olduğu yüksek derecede bulaşıcı solunum yolu hastalığı olan COVID-19’u tedavi etmek için herhangi bir aşı ve bilinen bir tedavi yoktur. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, hızlı bir şekilde bir aşı geliştirmek için benzeri görülmemiş bir çaba başlatmış olsalar da, uygulanabilir bir adayın ne zaman kanıtlanacağı ve büyük ölçekte dağıtılacağı açık değildir.

“Coronavirüs sosyal mesafe rağmen geçmediyse ve bir aşı, kalmayıncaya kadar bu yayılmasını devam edecek” Sağlık Güvenlik Johns Hopkins Üniversitesi Merkezi’nin bulaşıcı hastalıklar uzmanı Amesh Adalja anlattı Cezire’ye. “Aşı yoksa ikinci ve hatta üçüncü bir dalgaya sahip olacağız” dedi. “Koronavirüsün genel olarak, çevre koşulları iletimini desteklediği için sonbahar ve kış aylarında yayılmalarını hızlandırdığını biliyoruz.”

Sağlık Bakanlığı’na göre, Pazartesi günü Filipinler’de 873 ölüm de dahil olmak üzere 14.319 doğrulanmış koronavirüs vakası görülmüştür. Metro Manila ve enfeksiyonlar için yüksek riskli alanlar, bazı endüstrilerin ve işyerlerinin sınırlı operasyonlara devam etmesine izin veren 31 Mayıs’a kadar rahat bir kilit altında.

Devlet okulu normalde Haziran’dan Nisan’a kadar Filipinler’de çalışır, ancak yetkililer davalar arttıkça ve sıkı bir kilitlenme ulusun çoğunu durma noktasına getirdikten sonra 24 Ağustos’a başlamayı geri itti. Ancak Eğitim Bakanlığı, “okul açılışının mutlaka sınıfta geleneksel yüz yüze öğrenme anlamına gelmeyeceğini” vurgulamıştır.

Yeni okul takvimini açıkladığında, “Okulların fiziksel olarak açılması, risk şiddeti derecelendirmesine veya bir yerin sınıflandırılmasına bağlı olacaktır.” Dedi. Sınıfta kalabalıklaşmayı kolaylaştırmak için, eğitim bakanlığı, çevrimiçi dersler de dahil olmak üzere, önümüzdeki öğretim yılı için kullanılacak uzaktan öğrenme önlemlerinin bir karışımını açıklamıştı.

Ancak ülkedeki milyonlarca kişinin evdeki bilgisayarlara erişimi yoktur, bu da çevrimiçi sınıfların uygulanabilirliği için anahtar olacaktır. Bazı ebeveynler, okullardan gelen talimatlar yardımıyla çocuklarını evde eğitmeye yöneldiler. Salgın, dünya çapında çocukları aylarca evde tuttu, ancak Güney Kore ve Fransa da dahil olmak üzere yüz yüze dersler devam etmeye başladı. Toto Lozano / AP
26 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |