Ana Sayfa Gündem 26 Temmuz 2020

AKP’DEN, CHP’YE; BELEDİYELERİN MECLİS ÜYELERİNE KANUNSUZ İHALELERİ

‘Siyasi Partilerin Soyup Soğana Çevirdikleri Türkiye’AKP BELEDİYESİ MECLİS ÜYESİNE KANUNSUZ İHALE VERDİAKP’li Tevfik Göksu, yardım ihalesini AKP’li…

‘Siyasi Partilerin Soyup Soğana Çevirdikleri Türkiye’
AKP BELEDİYESİ MECLİS ÜYESİNE KANUNSUZ İHALE VERDİ
AKP’li Tevfik Göksu, yardım ihalesini AKP’li meclis üyesine verdi İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi’nin 893 bin liralık “davet” usulü sosyal yardım ihalesini, AKP’li İBB Meclis Üyesi Ömer Faruk Akbulut’un şirketi kazandı. Meclis sıralarında birlikte görev yapan iki isim arasındaki ticari ilişki tepki çekti.

ESENLER BELEDİYESİ KANUNLAR ESENLER BELEDİYESİ İÇİN GEÇERLİ DEĞİL!
8 Mayıs 2020 tarihinde “Sosyal yardım amaçlı market kartı alımı” ihalesi düzenledi. İhale; doğal afet, salgın hastalık gibi öngörülemeyen olaylar ortaya çıktığında başvurulan davet usulü (21 -b) ile gerçekleştirildi. 3 firmanın davet edildiği maliyeti 949 bin 629 TL olan ihaleye bir firma geçerli teklif verdi. İhaleyi, 893 bin 500 TL’lik tek geçerli teklifin sahibi Metropal Kurumsal Hizmetler Anonim Şirketi kazandı. Şirket ile 21 Mayıs’ta 10 günlük sözleşme imzalandı. Market katlarının teslimi 1 Haziran 2020 tarihine kadar yapılırken ihalenin sonuç ilanı da Kamu İhale Kurumu tarafından 23 Temmuz’da yayımlandı.

KANUNA GÖRE YASAK OLMASINA RAĞMEN AKP BELEDİYESİ AKP’Lİ MECLİS ÜYESİNE İHALE VERDİ
İhaleyi kazanan şirketin sahibi ise dikkat çekti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Akbulut, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin AKP’li Meclis Üyesi. Avukat olan Akbulut aynı zamanda Hukuk Komisyonu’nun da başkan vekilliği görevini yürütüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaşadığı polemiklerle tanınan AKP Grup Başkanvekili Göksu’nun, başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi’nde düzenlediği bir ihaleyi, aynı sıralarda siyaset yaptığı meclis üyesinin şirketine vermesi tepki çekti.

AKBULUT KİMDİR?
1984 doğumlu Akbulut, Birlik Vakfı Gençlik Kulübü Genel Başkan Yardımcılığı, İBB Gençlik Meclisi’nin kuruluşunda eğitim komisyonu başkanlığı, AKP İstanbul İl Gençlik Kollarında çeşitli görevler, Milli Türk Talebe Birliği’nde kurucular kurulunda bulunarak 58. 59. ve 60. dönemlerinde Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kurucu Mütevelli Heyeti üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği, Hayra Davet Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği olmak üzere vakıf faaliyetlerine de devam ediyor.

KANUNA GÖRE YASAK…İŞTE O KANUN MADDESİ:
”5393 Sayılı Belediye Kanunu: Başkan ve meclis üyelerinin yükümlülükleri MADDE 28. — Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona
ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.”

KANUNA GÖRE YASAK OLMASINA RAĞMEN BELEDİYE MECLİS ÜYESİNE ADRESE TESLİM BİR İHALE DE CHP BELEDİYESİNDEN
Bölgede kuaförlük mesleğini yapan ilçe esnaflarından Turan Ateş isimli vatandaşın tasarladığı projeyi Maltepe belediyesi evde engelli ve yaşlı insanlar için ‘Evde kuaförlük Hizmeti’ adı altında bir çalışma başlatmıştı.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun prenslerinden ve toz kondurmadığı hemşehrisi Maltepe Belediye Başkanı bay Ali Kılıç Türkan Saylan Kültür Merkezin de belediye meclis üyesi Erkan Dinçel ve Avrupa’da ki dostluklarını Maltepe’ye de taşıdıkları Baki Düzgün’ün kız kardeşi Saniye (Nazlı) Düzgün isimli iki kişiyi de katarak aylık 150 bin liraya bu 3 kişiye Kanuna göre suç olan adrese teslim işi Chp’li meclis üyesine vermişti.

BELEDİYE KANUNUNA GÖRE YASAK AMA!
Her ne kadar TC: Devleti kanunlarında belediye görevlileri, yönetici ve çalışanları belediye ve iştiraklari ile iş ilişkisi içinde olmaları, ticaret yapmaları yasaklanmış da olsa; bu kanun başkalarını bağlaya bilir ama Türkiye’yi soyup soğana çeviren AKP ve CHP şürekalarını bağlamıyor.
TÜRKÇESİ: bu iki örnek de gösteriyor ki; mevzu RANT, ÇIKAR, MENFAAT sağlamak olunca siyasi partilerin aslında aralarında ki tek farklarının sadece isimleri ve logoları olduğu bir kez daha belgelenmiş oluyor.
26 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Chp Belediyesinin Haberi:

http://ozgurifade.com.tr/maltepe-belediyesinin-engelli-ve-yaslilara-evde-kuafor-hizmetinde-saibe/
Google NewsTema Tasarım |